Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

III Barlinecki Maraton Biblijny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2013, str. 7

[ TEMATY ]

Biblia

maraton

Archiwum prywatne

Patronat nad inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Dzieła Biblijnego objął burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz

Patronat nad inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Dzieła Biblijnego objął burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

III Barlinecki Maraton Biblijny już za nami. Do mety, czyli do zaplanowanej godz. 13 dobiegliśmy, wiary ustrzegliśmy i ciągle mamy niedosyt Słowa Bożego. Czytanie Pisma Świętego Nowego Testamentu rozpoczęliśmy w czwartek 18 kwietnia o godz. 12 w sali widowiskowej Barlineckiego Ośrodka Kultury „Panorama” w Barlinku. Jak co roku patronat nad inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, działającego przy parafii św. Wojciecha BM w Barlinku, oraz Dzieła Biblijnego objął burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz. Współorganizatorem były również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Barlinku.

Maraton polegał na publicznym czytaniu Pisma Świętego Nowego Testamentu oraz Księgi Psalmów podzielonych na mniejsze fragmenty - 15-minutowe. Jego celem była popularyzacja Słowa Bożego, jego wspólne czytanie i słuchanie. Rozpoczął się on o godz. 12, a w jego inauguracji wzięli udział goście ze szczecińskiego oddziału „Civitas Christiana”. Oczywiście, nie zabrakło przedstawicieli gminnych władz samorządowych, uczniów, nauczycieli oraz tych wszystkich, dla których Słowo Boże jest ważną wartością. Na początku zgromadzeni w sali widowiskowej goście wysłuchali słowa przygotowanego przez wykładowcę Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego ks. dr. Andrzeja Wańkę. Przemówili również przedstawiciele władz samorządowych, w tym patronujący przedsięwzięciu burmistrz miasta Barlinka Zygmunt Siarkiewicz oraz proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Jerzy Brocławik. Zebrani w sali obejrzeli również widowisko przygotowane przez uczniów SP nr 4 im. H. Sienkiewicza pt. „O człowieku, który szukał szczęścia”, które spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności. Po nim wystąpili uczniowie ZSP nr 1, czyli Martyna, Kinga i Adam pięknie recytując fragmenty „Skarg Jeremiego” Kornela Ujejskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O godz. 12.45 ks. dr Andrzej Wańka Ewangelią wg św. Mateusza rozpoczął III Barlinecki Maraton Biblijny. Tę szczególną sztafetę kontynuowali: burmistrz Barlinka, ks. proboszcz parafii św. Wojciecha, przewodniczący Rady Miejskiej, wicedyrektor ZSP nr 1, przedstawiciele „Civitas Christiana”, a potem wszyscy, którzy zadeklarowali chęć włączenia się we wspólne czytanie. Wśród lektorów nie zabrakło księży, także spoza Barlinka, członków wspólnot działających przy parafiach, m.in. Akcji Katolickiej, Żywego Różańca, Domowego Kościoła, Pustyni Miast i innych. Aktywnie w czytanie włączyła się liczna grupa uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Punktualnie o godz. 13 następnego dnia, po przeczytaniu całego Nowego Testamentu oraz 105 psalmów Księgi Psalmów, czyli po 24 godzinach czytania (1440 minutach), zakończył się w sali widowiskowej BOK Panorama III Barlinecki Maraton Biblijny. Każde 15 minut czytanego tekstu miało swojego lektora i bardzo szybko zapełniły się wolne miejsca na liście czytających. Maraton zakończył ks. wikariusz Tomasz Romantowski, podkreślając jak ważną jest lektura Pisma Świętego tu na maratonie, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Prowadzący imprezę Krzysztof Komorowski zaprosił do „wielkiego czytania” za rok. Każdy z uczestników maratonu otrzymał specjalną zakładkę do Pisma Świętego przygotowaną przez młodzież licealną ZSP nr 1 w Barlinku.

Na koniec krótka statystyka:

w maratonie uczestniczyło 83 lektorów z Barlinka i okolic;

w tym 43 kobiet i 40 mężczyzn, w różnym wieku;

Słowo Boże czytało 6 kapłanów;

wśród czytających było 20 byłych i obecnych nauczycieli;

natomiast młodzież szkolna to 30 osób.

Przebiegu III Barlineckiego Maratonu Biblijnego przez cały czas jego trwania pilnowało 5 wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy ZSP nr 1 w Barlinku. Przez całą dobę dzielnie czuwali nad sprawnym przebiegiem maratonu, nie odczuwając żadnego zmęczenia, tym bardziej, że dobre humory wszystkim dopisywały. I choć na sali nie było wielu widzów i słuchaczy, każdy, kto podjął wyzwanie i stał się uczestnikiem tej sztafety, dobiegł do mety ze Słowem Bożym na ustach. Bowiem Maraton nie jest dla gapiów i słuchaczy, a dla jego uczestników, czyli tych, co podejmują to wyzwanie.

III Barlinecki Maraton Biblijny dobiegł końca! Wszystkim za wszystko dziękujemy i do zobaczenia i usłyszenia za rok.

2013-05-06 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chwast

Królestwo Boże zawsze zmagać się będzie ze złem, podobnym do uporczywego, trującego pasożyta. Zmaganie to trwa nie tylko w świecie zewnętrznym, ale i wewnątrz wspólnoty chrześcijańskiej, a także w sercu każdego człowieka. Życie chrześcijanina i wspólnoty chrześcijańskiej jest polem nieustannej walki: tam, gdzie Pan troskliwie zasiewa dobro, przeciwnik podstępnie rozsiewa zło. Należy zatem stale pamiętać, że znajdujemy się w zasięgu działania dwóch siewców i że jesteśmy nieustannie obsiewani dwojakim ziarnem: życiodajnym słowem Jezusa, które przynosi owoc obfity, gdy słuchamy go i je pojmujemy, oraz nasieniem demona, które jest wrzucane do naszych serc i pomiędzy nas, gdy przestajemy czuwać i zmagać się z pokusą duchowego lenistwa. Rzeczą niezwykle wymowną jest to, że w swoim wyjaśnieniu przypowieści Jezus utożsamia dobre i złe nasienie odpowiednio z synami królestwa i synami Złego. Płyną stąd dwa wnioski. Po pierwsze, stajemy się tym, czym się karmimy, czym pozwalamy się „obsiewać”. Po drugie: w miarę, jak zakorzenia się w nas i dojrzewa zasiane dobro czy zło, sami stajemy się nasieniem, które służy pomnażaniu i rozsiewaniu tego, co w nas zamieszkało. Stąd ogromna odpowiedzialność za zawartość naszego własnego umysłu i serca, ale też i za braci obok nas, którzy podlegają naszemu wpływowi: dobremu lub złemu! Nieustannie będzie też wracać do nas pokusa dążenia do wykorzeniania zła w Kościele i w świecie natychmiast i na własną rękę. Ileż cierpienia rodziło w ciągu dziejów takie myślenie, gdy jedni ludzie uznawali drugich za źródło zła, szkodliwe „chwasty”, i gdy przyznawali sobie sami prawo do ich eliminacji. Trudniejszą rzeczą, której wymaga od nas Jezusa, jest zgoda na Bożą cierpliwość, by pozwolić „róść obojgu razem aż do żniwa”. Wysiłki zmierzające do zniszczenia zła wewnątrz Kościoła i stworzenia wspólnoty idealnej przynosiły w ciągu dziejów wielkie nieszczęścia wywoływane „w imię dobra”. Kościół nie jest sektą czystych! Jest w nim miejsce dla ludzi obciążonych grzechem i błądzących. Tryumf dobra nastąpi dopiero na końcu i będzie on dziełem Boga, a nie naszym! Teraz zaś jest czas cierpliwości – Boga i naszej. Na zło – nasze własne i cudze – patrzeć trzeba jako na miejsce objawienia miłosierdzia. Bóg chce, by to miłosierdzie było przyjmowane przez nas samych i udzielane innym. Zło rozpanoszone w świecie zostało przez Boga wprzęgnięte w służbę ostatecznemu zwycięstwu dobra. To właśnie tam, gdzie ono się wzmaga, objawia się jeszcze bardziej zdumiewająca natura Boga, którą jest miłosierdzie i przebaczenie, bezwarunkowe i bezgraniczne. „Gdzie wzmógł się grzech, jeszcze bardziej rozlała się łaska” (Rz 5,20). Bóg pozostawia zło, aby poprzez nie człowiek mógł poznać tę niesłychaną łaskę i sam stał się zdolny do jej przyjmowania i przekazywania innym.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież spotkał się z prezydentem Ukrainy

2024-06-14 18:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Wołodymyr Zełenski

PAP/GIUSEPPE LAMI

W Borgo Eniazia w południowych Włoszech w ramach otwartej sesji szczytu G7 doszło do spotkania Ojca Świętego z prezydentem Ukrainy. Było to trzecie spotkanie Franciszka z Wołodymyrem Zełenskim, którego papież wcześniej przyjął w Watykanie 8 lutego 2020 r. i 13 maja 2023 r.

W swoim wpisie na komunikatorze X (dawny Twitter) prezydent Ukrainy napisał: "Spotkałem się z papieżem Franciszkiem i podziękowałem Jego Świątobliwości za modlitwy o pokój na Ukrainie, duchową bliskość z naszym narodem i pomoc humanitarną dla Ukraińców. Poinformowałem Papieża o konsekwencjach rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i trudnej sytuacji energetycznej. Omówiliśmy Formułę Pokoju, rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz oczekiwania wobec Globalnego Szczytu Pokoju. Podziękowałem Stolicy Apostolskiej za udział w Szczycie i podkreśliłem jej wysiłki mające na celu przybliżenie pokoju, w szczególności powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję" - czytamy we wpisie Wołodymyra Zełenskiego.

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii

2024-06-15 13:03

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo Holandia. Biało-czerwoni w niedzielę o godz. 15 w Hamburgu rozpoczną swój piąty udział w mistrzostwach Europy.

"Ten mecz może nie jest kluczowy, ale bardzo ważny. Wiemy, że Holandia posiada dobrych zawodników, nawet światowej klasy. Ale nie boimy się ich. Wychodzimy na boisko, żeby wykonać swoją robotę" – zapowiedział napastnik reprezentacji Polski Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję