Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat woła o pokój

Nigdy więcej wojny!

Jedyną wojną, którą powinniśmy prowadzić, jest wojna ze złem” - napisał na swoim profilu na Twitterze papież Franciszek w szczytowym momencie napięcia w związku z sytuacją w Syrii. Ojciec Święty, a za nim hierarchowie katoliccy na całym świecie oraz liderzy innych wyznań chrześcijańskich nie ustawali w modlitwie i apelach o pokój. W ruch poszła też dyplomacja watykańska. „Żadna bodaj inicjatywa Stolicy Apostolskiej na rzecz pokoju, pośród wielu podejmowanych w ostatnich dziesięcioleciach, nie poruszyła tak głęboko, jak ta, serc bardzo wielu osób na całym świecie, bez względu na różnice religijne i ideologiczne” - zauważył watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Drugi tydzień września, po dwóch tygodniach groźnych zapowiedzi, przyniósł wreszcie nadzieję na zażegnanie groźby militarnej interwencji przede wszystkim USA. Dyplomaci przedstawili pomysł, aby syryjski arsenał broni chemicznej znalazł się pod międzynarodową kontrolą. W sprawę zaangażowała się Rosja, a pomysł zaakceptował przedstawiciel Syrii. Amerykański prezydent, choć nie wykluczył użycia siły, to stwierdził, że daje jeszcze czas na dyplomatyczne rozwiązanie całej sytuacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A o pokój modlono się dosłownie wszędzie. Przejmująca była modlitwa samych Syryjczyków. W Damaszku na apel papieża Franciszka odpowiedziało ponad tysiąc chrześcijan. Patriarcha Grzegorz III Laham w wyjątkowy sposób zwrócił się do obecnych w świątyni młodych, prosząc, by nie opuszczali kraju. - Zostańcie tutaj. Zostańmy w Syrii, zostańmy razem, chrześcijanie i muzułmanie - zaapelował melchicki hierarcha.

Egipt

Klasztor św. Katarzyny na krawędzi zagłady

Władze egipskie nakazały całkowite zamknięcie na czas nieokreślony prawosławnego klasztoru św. Katarzyny na Synaju, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Grozi to katastrofą humanitarną, gdyż z monasterem od stuleci związanych było blisko kilka tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości - Beduinów, którzy utrzymywali się dzięki przybywającym tutaj pielgrzymom i turystom, pracując jako przewodnicy oraz właściciele sklepów i kawiarń. Wśród formalnych, bezpośrednich powodów obecnej decyzji władze w Kairze wymieniają próbę uprowadzenia pielgrzyma w czerwcu br. i wzrost obaw o ewentualny atak radykałów islamskich na klasztor.

Reklama

Niedawno jeden z tamtejszych zakonników - starzec Paweł w wywiadzie dla egipskiego portalu „Al-Monitor” zwrócił uwagę, że począwszy od zajęcia przez Izrael półwyspu Synaj w 1956 i w 1967 r., klasztor zamykany jest teraz po raz trzeci. Obecna sytuacja jest jednak bezprecedensowa, gdyż nawet w czasie tej ostatniej okupacji (trwała do 1982 r.) wrota monasteru pozostawały otwarte.

Inicjatywa

10 minut dla nas i świata całego!

28 września, godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata!

Modlitwa na ulicach miast to inicjatywa zrodzona po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika i kontynuatora misji św. Faustyny, która odbyła się 28 września 2008 r. w Białymstoku.

Poprzez tę modlitwę możemy dać świadectwo wielkiej mocy Bożego Miłosierdzia. Wystarczy znaleźć swoje miejsce na skrzyżowaniu i łącząc się duchowo z innymi, odmówić samotnie lub w grupie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Więcej informacji na stronie „Iskry Bożego Miłosierdzia”: www.iskra.info.pl.

Ludzie

Kard. Angelo Scola

Arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola podzielił się z lokalnym włoskim dziennikiem „Gazzetta di Mantova” spostrzeżeniami na temat zmian, jakie w Kościele wprowadził papież Franciszek. Hierarcha wyjaśnił, że „najbardziej radykalna zmiana związana jest z osobowością” Papieża. Jest on „bezpośrednim świadkiem wiary”, wiarygodnym przez to, że osobiście angażuje się w to, o czym mówi. Jego gesty wyrażają wiarę, „stając się same nauczaniem”.

Kardynał ujawnił, że wielu księży odnotowuje podczas obecnego pontyfikatu wzrost liczby spowiedzi i większe pragnienie naśladowania tego Papieża. W mediolańskim czuwaniu modlitewnym w intencji pokoju w Syrii, zorganizowanym na wezwanie Ojca Świętego, wzięło udział 5-6 razy więcej wiernych, niż się spodziewano.

Reklama

Gdy zaś chodzi o mniej widoczne aspekty jego działania, papież Franciszek „stara się o większą kolegialność, np. racjonalizując wymiar organizacyjny Kościoła”. - Trzeba pokornie go naśladować, gdyż jest darem Ducha Świętego dla wszystkich Kościołów - uważa kard. Scola.

Cudzysłów

Wojna zaczyna się od małej przemocy, a kończy dużą.
Kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia

Krótko

Raport na temat sytuacji w Syrii przedstawiła Komisja ONZ ds. Zbrodni Wojennych. Stwierdzono w nim, że zbrodni dopuszczają się obydwie strony konfliktu.

Baszszar al-Asad - prezydent Syrii w rozmowie z amerykańską telewizją CBS zaprzeczył, że to on podjął decyzję w sprawie użycia broni chemicznej. Dodał, że brak niezbitych dowodów na to, iż doszło do takiego ataku w Syrii.

Angela Merkel - kanclerz Niemiec wykluczyła definitywnie udział swego kraju w ewentualnej operacji wojskowej w Syrii, nawet w przypadku, gdyby ONZ lub inna organizacja międzynarodowa udzieliła zgody na taką akcję.

Co pięć sekund na świecie umiera dziecko, które można byłoby uratować najprostszymi metodami, a około miliona noworodków nie dożywa drugiego dnia po porodzie - wynika z raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Wołodymyr Rybak - przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy poinformował, że Ukraina w październiku 2013 r. spełni warunki konieczne do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, włącznie z uwolnieniem Julii Tymoszenko.

W Norwegii lewica straciła władzę. Rząd będzie tworzyła Partia Konserwatywna.

MKOL wybrał gospodarza letnich igrzysk w 2020 r. W finale rywalizacji znalazły się Tokio, Madryt i Stambuł. Delegaci MKOL wybrali Tokio.

Włoscy kapucyni zabiegają o nadanie św. Ojcu Pio tytułu doktora Kościoła. Do tej pory tytuł ten otrzymało zaledwie 33 świętych. 17 kolejnych czeka w kolejce. Prowincjał o. Francesco Colacelli jest jednak dobrej myśli, tym bardziej że popularność św. Ojca Pio nie słabnie. W tym roku odnotowano kolejny wzrost napływu pielgrzymów do San Giovanni Rotondo.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-09-16 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca, byśmy stawali się darem dla innych

2024-06-02 12:16

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Stawajmy się darem miłości, w zjednoczeniu z Jezusem w Eucharystii” - zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek nawiązał do obchodzonej dziś we Włoszech, a także w wielu innych krajach uroczystości Bożego Ciała.

Papież zwrócił uwagę, że czytany dziś w tych krajach fragment Ewangelii (Mk 14, 12-26) mówi o Ostatniej Wieczerzy, podczas której Pan Jezus daje siebie uczniom w chlebie łamanym. Podkreślił, iż Eucharystia przywołuje przede wszystkim wymiar daru. „Nie zachował On życia dla siebie, ale oddał je nam; nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, ale ogołocił się ze swojej chwały, żeby dzielić nasze człowieczeństwo i umożliwić nam wejście do życia wiecznego” - wskazał Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Łańcut: pogrzeb ks. prał. Władysława Kenara – Honorowego Prałata Ojca Świętego

2024-06-01 19:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Był to kapłan według Bożego Serca, który kochał Chrystusa, kochał Jego Matkę i kochał Kościół - powiedział abp Adam Szal o śp. ks. Władysławie Kenarze. W sobotę 1 czerwca w Łańcucie odbył się pogrzeb wieloletniego proboszcza tutejszej parafii farnej. Za swoją pracę ks. Kenar został w przeszłości mianowany przez św. Jana Pawła II Honorowym Prałatem Ojca Świętego, a przez radnych miejskich odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łańcuta.

Ks. Władysław Kenar zmarł 28 maja wieczorem, przeżywszy 87 lat, w tym 63 w kapłaństwie. Mszy św. pogrzebowej w łańcuckiej Farze przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a koncelebrowali ją: rocznikowy kolega ks. Kenara bp Edward Frankowski - emerytowany biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej, jego uczeń bp Marian Buczek - senior diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie oraz wielu księży.

CZYTAJ DALEJ

XIII Przegląd Pieśni Maryjnych „Cześć Maryi” w Cierpiszu

2024-06-03 11:31

Gmina Łańcut

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Nasz Przegląd Pieśni Maryjnych odbył się już po raz trzynasty ale tak naprawdę mógłby on być już piętnastym Przeglądem. W czasie pandemii także nie zapominaliśmy o naszym święcie i organizowaliśmy przez dwa lata w maju „pamiątkę Przeglądu” podczas której odtwarzaliśmy Maryjne pieśni na placu ośrodka kultury i śpiewaliśmy Matce Bożej przy kapliczce. W tym roku Przegląd Maryjny odbywał się pod hasłem: „Matko Pocieszenia umacniaj naszą nadzieję” co ściśle wiązało się z coroczną prezentacją sanktuariów Maryjnych podczas naszego święta.

W tym roku prezentowana była parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy a obraz pięknej, krzemienickiej figury Matki Bożej zdobił podczas koncertu naszą scenę. Gościliśmy także krzemienicką, dziecięcą scholę, która przepięknie uczestniczyła w oprawie mszy świętej. Ksiądz Stanisław Piegdoń tamtejszy proboszcz opowiadał o swojej parafii i figurze Matki Bożej Pocieszenia oraz zapraszał nas do Krzemienicy na wspólne, modlitewne spotkania. W naszym Maryjnym święcie brał także udział ks. Marek Blecharczyk proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Łańcucie. Niecodzienną atrakcją XIII Przeglądu byli goście z Afryki, których przyjazd zorganizował zaprzyjaźniony z cierpiską parafią misjonarz z Togo ojciec Benoit Azameti. Jego współtowarzysz ojciec Eric wygłosił piękną homilię podczas uroczystej mszy, która poprzedzała Przegląd. Licząca ponad 20 osób grupa z Afryki także uczestniczyła w oprawie mszy a radość, spontaniczność z jaką śpiewali, ich wielkie rozmodlenie, egzotyczne stroje i instrumenty muzyczne wywarły na uczestnikach mszy wielkie, niezapomniane wrażenie. Mszę poprowadził bp Stanisław Jamrozek, który corocznie stara się uczestniczyć w naszej uroczystości. Byliśmy bardzo wzruszeni tak podniosłym charakterem przeglądowego nabożeństwa. Podziwialiśmy również uczestniczącą we mszy Góralską Kapelę z Zakopanego i piękny głoś śpiewającego psalm katechety Artura Nycza. Kiedy już wybrzmiał nasz hymn „Cześć Maryi” otwarcia Przeglądu dokonali jego organizatorzy na czele z proboszczem cierpiskiej parafii ks. Stanisławem Chrapkiem. Tradycyjnie już Przegląd składał się z dwóch części: Koncertu Maryjnego oraz części rozrywkowo – piknikowej. Tradycyjnie też Przegląd poprowadziła Urszula Pantoła. Corocznie wspominamy o pięknej, słonecznej pogodzie towarzyszącej naszym maryjnym świętom i w tym roku było równie ciepło, zielono i pięknie. Maj urzekał kolorami zieleni a niebo słońcem, przejrzystością i bielą obłoków. Przeglądom sprzyja także niezaprzeczalny urok krajobrazu Cierpisza usłanego kwieciem, lasem, pagórkami jak i pięknymi, zadbanymi domostwami. Uczestnicy Przeglądów nie zawiedli - także tym razem licznie wypełnili przykościelny plac. Ze skupieniem i radością słuchaliśmy pieśni czczących Matkę Bożą i piosenek dedykowanych także naszym ziemskim matkom, ponieważ święto przypadło 26.05.2024 akurat w Dniu Matki. Goście w atmosferze przyjaźni i ogromnej życzliwości gorąco oklaskiwali śpiewające i grające zespoły. Wystąpili: dzieci pierwszokomunijne z Cierpisza, wspaniała schola dziecięca z Krzemienicy, zespół śpiewaczy „Rogóżnianki” z Rogóżna, zespół wokalny ,,Tarnina” z Tarnawki, zespół śpiewaczy z Wysokiej, kapela „Wysoczanie”, zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Cierpiszu: wokalny, dziewczęcy „Fiori”, śpiewaczy „Folk–Kolor” i zespół wokalny „Zielony Maj”. Wszyscy wykonawcy pięknie sławili Matkę Bożą i ogromnie wzruszali. Wielką atrakcją przeglądowej sceny były występy naszych gości z Afryki, którzy pokazali w jaki sposób oni czczą Maryję. Z pewnością - jak opowiedział nam ojciec Benoit Azameti mają oni dla niej więcej czasu niż my a październikowe nabożeństwa pełne muzyki, tańca i modlitwy trwają u nich nawet dwie i pół godziny. Mieliśmy także okazję gościć wraz z afrykańską grupą bardzo urokliwego, najmłodszego w całej historii przeglądów artystę, który miał zaledwie 4 miesiące i był synkiem przybyłego z delegacją afrykańskiego małżeństwa. Większość osób z delegacji to studenci z Warszawy, którzy jednoczą się przy ojcach: Benoit i Ericu jako wspaniała modlitewna grupa. Druga atrakcja to Góralska Kapela z Zakopanego, która także w swoisty, bardzo piękny sposób ubarwiła Przegląd tradycyjną góralską muzyką i pięknym śpiewem. Mówiąc o atrakcjach nie mogę pominąć także zespołów znanych nam i bardzo lubianych, na które corocznie czeka nasza publiczność. Byli oni z nami i w tym roku. Dziękujemy za dobrą muzykę i radosne bawienie publiczności w części rozrywkowej kapelom: „Malawianie” i „Wysoczanie”. Jak więc widzimy Przegląd był pełen atrakcji i pięknych duchowych przeżyć ale wiele radości uczestnikom dawała też nasza regionalna kuchnia. Tradycyjne przysmaki takie jak: pyszne pierogi, bigos, proziaki, mięso czy kiełbaski z grilla, napoje, lody, ciasta serwowało jak zawsze KGW. Ciasta także piekły cierpiskie gospodynie, jak też ofiarowane one zostały przez sponsorów. Znowu zasiedliśmy do wspólnej, piknikowej biesiady i w serdecznej atmosferze mogliśmy spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Stoiska kulinarne KGW były jak zawsze oblegane i wszyscy chwalili wyborne dania. Dzieci natomiast bardzo cieszył dmuchany plac zabaw z którego mogły korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Klub Seniora wzbogacił nasz program przygotowując dla wszystkich chętnych przeglądowe „cegiełki” i konkurs z losowaniem ciekawych nagród. Świętowaliśmy od godziny 14.00 do 21.00 i tak samo jak przy poprzednich Przeglądach zakończyliśmy bezalkoholową zabawą taneczną na przykościelnym placu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję