Reklama

Niedziela Legnicka

Złote gody parafii w Trzebieniu

50-lecie parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu, w dekanacie Bolesławiec Zachód, połączono z wiejskimi dożynkami i odpustem

Niedziela legnicka 42/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Stanisław Graczyk

Mszy św. przewodniczył bp senior Stefan Cichy

Mszy św. przewodniczył bp senior Stefan Cichy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. z procesją wokół kościoła przewodniczył bp senior Stefan Cichy oraz koncelebrujący księża. Dla bp. Cichego wrzesień tego roku był czasem szczególnym, bo jubileuszowym. Przypominamy, że ksiądz biskup obchodził wtedy 55. rocznię święceń kapłańskich i 20. rocznicę święceń biskupich. Pamiętał o tym ks. proboszcz Jacek Makówka i parafianie, składając dostojnemu Jubilatowi serdeczne życzenia i wręczając wiązanki kwiatów.

Kroniki pamiętają

Prowadzona kiedyś Księga Kroniki Parafialnej pozwoliła proboszczowi odtworzyć początki budowy i rozbudowy istniejącego dziś kościoła i plebanii. Przed 50 laty mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi, otoczeni zewsząd stacjonującymi wojskami radzieckimi, poligonami, magazynami amunicji, lotniskiem, leśnymi bunkrami, osiedlami wojskowymi, do najbliższego kościoła w Kraśniku Dolnym musieli pokonywać prawie 10-kilometrową trasę. Na przełomie lat 1967/68, z inicjatywy ówczesnego proboszcza – ks. Mariana Osieckiego i wikarego – ks. Andrzeja Mleczki, powołano nową parafię w Trzebieniu pw. Świętego Krzyża, włączając do niej wsie: Trzebień Mały, Golnice, Dąbrowa Bolesławiecka, Krępnica, Parkoszów, Stara Oleszna i Kozłów – w sumie ok. 2500 mieszkańców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy kościółek powstał dzięki rozbudowie kaplicy cmentarnej, a angażowali się wtedy w prace mieszkańcy wymienionych wyżej wsi. Taką samą koncepcję zastosowano przystosowując do sprawowania liturgii kaplice: w Golnicach – pw. św. Jana Chrzciciela, Dąbrowie Bolesławieckiej – pw. Matki Bożej Różańcowej, Krępnicy – pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz w Parkoszowie.

Duchowni

Pierwszym proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu został ks. Andrzej Mleczko (1968-75), kolejnymi byli: ks. Rudolf Zubik (1975-77), ks. Franciszek Surówka (1977 przez 4 m-ce), ks. Henryk Drewniok (1977-87), ks. Krzysztof Stobrawa (1987- 89), ks. Czesław Misiewicz (1989–2005), ks. Zbigniew Karaban (2005-17) a od 2017 r. ks. Jacek Makówka. Warto tutaj wspomnieć, że ks. kan. Rudolf Zubik wyjechał do USA i jako kapelan w wojsku awansował do stopnia generała brygady, zaś ks. Andrzej Mleczko zmarł 23 listopada 2017 r.

Reklama

Z parafii w Trzebieniu pochodzą nowi księża: ks. Radosław Ciesielski, wyświęcony w 2003 r. i ks. Damian Ziembikiewicz wyświęcony w roku 2013.

Wolność

Wyprowadzenie w 1992 r. z Polski wojsk radzieckich uwolniło zajmowane przez nie tereny i obiekty. Na osiedle przybyli nowi mieszkańcy Trzebienia. Pojawili się katolicy, którzy już nie mieścili się w istniejącym kościółku. Zaistniała więc potrzeba jego rozbudowy. Próba przejęcia na cele kościoła i parafii poradzieckiej stołówki – obecnie zakład Textilu – nie powiodła się. Wyburzono więc wieżę pierwszego kościółka i dobudowano nową część kościoła z chórem i … kilkoma rzędami oryginalnych krzeseł kinowych na dywanach. Jeszcze dzisiaj wnętrze kościoła pokazuje, że jest on w trakcie budowy. Ostatnio w ekspresowym tempie wyrównano posadzkę, czynione są przygotowania pod tynkowanie ścian i sufitu, wymianę metalowych ram okiennych i wielu innych prac natury estetycznej.

W trakcie dziękczynnej Mszy św. bp Stefan Cichy poświęcił wieniec dożynkowy i pamiątkową tablicę 50-lecia istnienia parafii. W kazaniu mocno akcentował konieczność dziękowania Bogu i sobie nawzajem za wszystkie przeżyte dni, za plony i owoce ciężkiej pracy. Zaintonowana, po adoracji Najświętszego Sakramentu, pieśń „Boże, coś Polskę”, przeniosła nasze myśli do minionych lat utraconej niepodległości. Tę tematykę podjęli na scenie Domu Ludowego „Jarzębina” uczniowie Szkoły Podstawowej z Trzebienia i Dąbrowy Bolesławieckiej. W ich patriotycznym mini-spektaklu pt. „Bóg– Honor–Ojczyzna”, usłyszeliśmy pieśni legionowe, wiersze i scenki rodzajowe z czasów walk o niepodległą Polskę. Scenariusz i przygotowanie przedstawienia to zasługa katechetki – Anny Charewicz i jej szkolnych koleżanek. Była to piękna i wzruszająca lekcja patriotyzmu w wykonaniu najmłodszego pokolenia.

Reklama

Po części artystycznej wszystkich mieszkańców parafii zaproszono na pyszne ciasto, kawę i jubileuszowy tort, a zaproszonych gości na obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich na czele z przewodniczącą Heleną Faltyn. Nie zabrakło, serwowanej na zewnątrz, znanej zupy z kociołka Andrzeja Miżdala.

Uroczystościom w kościele i na korytarzu Domu Ludowego, towarzyszyła Wystawa Fotograficzna „50 lat parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu”, przygotowana przez opisującego tę uroczystość. Prezentowano na niej kilkadziesiąt powiększonych i wyretuszowanych archiwalnych zdjęć z pierwszej Księgi Kroniki Parafialnej, kserokopie zdjęć dostarczonych przez mieszkańców i zdjęcia własne autora wystawy. Eksponowane zdjęcia i makieta pierwszego kościółka w Trzebieniu wykonana przez Aleksandra (Olka) Bitnera, przybliżały minione lata, a piękny wieniec dożynkowy pracowitość jego mieszkańców.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór dobrego opiekuna

Niedziela kielecka 53/2017, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

TER

Patron świątyni

Patron świątyni

Jest wzorem prawdziwego chrześcijanina, z którego przykład winni brać wszyscy, a szczególnie ojcowie. Cichy, pokorny i opiekuńczy, wiedział, że największym skarbem jest rodzina, którą trzeba za wszelką cenę chronić. Św. Józef jest patronem kościoła w Zagnańsku

Parafia św. Józefa w Zagnańsku powstała „z oczywistej potrzeby duszpasterskiej”. W Zagnańsku był już kościół św. Rozalii, położony na wschodnim krańcu miejscowości, ale żeby do niego dotrzeć mieszkańcy z najdalej położonych zakątków parafii musieli iść 5 kilometrów. Pilną potrzebą była budowa kaplicy i salek katechetycznych, w których dzieci uczone byłyby katechezy. Kaplica powstała z inicjatywy ks. Józefa Piwowarczyka przy zaangażowaniu i pomocy wielu mieszkańców widzących konieczność posiadania w pobliżu miejsca modlitwy. W poświęconej przez bp. Stanisława Szymeckiego 19 września 1992 r. kaplicy sprawowano Msze św. w niedziele i święta. Kilka lat później, w czerwcu 1996 r. bp Kazimierz Ryczan erygował parafię. Pierwszym jej proboszczem był dzisiejszy biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To on z dużym wsparciem parafian przez dwa lata przygotowywał kaplicę i salki katechetyczne. Po dwóch latach ks. Gurda został mianowany rektorem WSD w Kielcach. Powiększająca się z roku na rok parafia potrzebowała kościoła, stąd zadecydowano o rozbudowie kaplicy. Teren wykupiono od osób prywatnych. Dzisiaj nie ma starej kaplicy – jest kościół. Projekt wykonał architekt inż. Witold Kowalski z Kielc. Plany kaplicy i przyszłego kościoła były tak dobrze przemyślane, że mury kościoła wznoszone były obok kaplicy, a po zakończeniu prac budowlanych, kaplica, która znalazła się wewnątrz nowego kościoła, została rozebrana. Śladem po niej jest jedna ściana, która została włączona w mury nowej budowli. Obecnie trwają prace mające na celu wyposażenie świątyni. W ubiegłym roku położona została nowa posadzka, w przyszłym roku kościół wzbogaci się o nowe ławki. – Tego wszystkiego udało nam się dokonać dzięki ofiarności i życzliwości parafian – mówi ks. proboszcz Ryszard Niemiec – tak naprawdę to jest ich dzieło, wciąż otrzymuję od nich oznaki życzliwości i pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję