Reklama

Niedziela Przemyska

W znaku krzyża

Krzyż jest wpisany w tę parafię od momentu powstania. Do dziś ustawiony na wzgórzu ponad całą miejscowością wyznacza drogę, przypomina i poucza, że w tym znaku się zwycięża.

Niedziela przemyska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Andrzej Roman

W uroczystości wzięły udział całe rodziny

W uroczystości wzięły udział całe rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Besko obchodzi w tym roku 425. rocznicę istnienia, 25. rocznicę poświęcenia nowego kościoła, a proboszcz tej parafii obchodził 40-lecie kapłaństwa. Te wszystkie rocznice pomagają z refleksją spojrzeć wstecz, dziękować Panu Bogu za dobro i wytężyć wzrok ku przyszłości.

Spojrzenie w przeszłość

Parafia powstała w 1596 r., od początku wezwaniem parafii było Podwyższenie Krzyża Świętego. W parafii powstał kościół, w kolejnych latach przebudowywany i rozbudowywany. Kiedy miejscowość rozrastała się, potrzebna była większa świątynia. Nie sposób było już powiększać drewnianej, zabytkowej świątyni, więc mieszkańcy z ks. Janem Mikoszem podjęli decyzję o budowanie nowego, znacznie większego kościoła. Nie była to decyzja łatwa. Czasy nie sprzyjały budowie nowych świątyń. Trudności w pozyskaniu materiałów budowlanych skutecznie hamowały postępy budowy. Władze komunistyczne nie chciały też wydawać na nią pozwolenia, kolejne trudności piętrzyły się na drodze do budowy nowego Wieczernika. Jednak determinacja ówczesnego proboszcza, gotowość do pomocy mieszkańców sprawiły, że powoli budynek rósł. Monumentalna świątynia została poświęcona w 1996 r. przez abp. Józefa Michalika. To wydarzenie zamknęło pewną ważną i piękną historię parafii. Odtąd miała ona swój nowy dom Boży, który mógł pomieścić parafian. Mimo że prace wykończeniowe trwały jeszcze długo po uroczystości poświęcenia, świątynia gromadziła już wiernych na sprawowaniu świętej liturgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

25 lat temu

Uroczystość poświęcenia poprzedzały misje święte. Prowadził je ks. Michał Mierzwa, ówczesny rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W ostatnim dniu misji, wierni pod przewodnictwem nowego proboszcza ks. Andrzeja Gila, weszli do nowego kościoła. Mężczyźni nieśli na barkach krzyż, który towarzyszył całej wspólnocie podczas celebracji sprawowanych w drewnianym kościele. Wówczas, krzyż niesiony na barkach przez przedstawicieli całej parafii, skupiał jakby całe dziedzictwo duchowe minionych wieków. To dziedzictwo wnieśli do nowego kościoła prosząc Pana Boga, aby ta świątynia już od początku była pełna modlitw ich przodków i otwartości współczesnych na głos Boży. W homilii wspominał te chwile ks. Michał Mierzwa. – Pamiętamy te chwile. Padało, a nawet czasem i lało. Pamiętam wasze ogromne zaangażowanie w upiększanie tego nowego domu, aby na koniec ośmiodniowych misji złożyć tutaj Najświętszą Ofiarę. Pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika złożyć największy dar otrzymany od Boga – ofiarę Eucharystyczną. Szczególnym wydarzeniem był wieczór poprzedzający. Wieczór, w którym weszliśmy tutaj procesyjnie z krzyżem. Obok krzyża wędrująca figura Matki Bożej Fatimskiej. Ta figura dzień później wyruszyła na peregrynację po rodzinach parafii – przypomniał ks. Mierzwa.

Reklama

– Dużo się zmieniło przez te 25 lat i we wnętrzu świątyni i w otoczeniu tego pięknego miejsca. Sam akt poświęcenia, przeżywany bardzo wzniośle, ukazywał zaangażowanie wszystkich parafian, bez wyjątku. Jest za co dziękować, za to co było, za to co się wydarzyło. Pracowaliśmy ze wszystkich sił. Ostatnie dni przed poświęceniem to były prace dzień i noc – wspomina duszpasterz.

Jubileusz

Jubileusz w dniu 14 września, dniu patronalnego święta parafii, zgromadził w parafialnej świątyni wiernych oraz duszpasterzy, także tych, którzy w przeszłości posługiwali w parafii. Wszyscy wokół ołtarza Chrystusowego i pod wielkim krzyżem wpisanym w prezbiterium kościoła dziękowali Bogu nie tylko za 25 lat istnienia nowego kościoła, ale także za 425 lat istnienia parafii. Wcześniej ks. Andrzej Gil zaprosił wszystkich parafian, aby rodzinnie przeżywali tę uroczystość. Tego dnia w uroczystej Sumie odpustowej, sprawowanej przez biskupa diecezji zamojsko lubaczowskiej Mariana Rojka uczestniczyły pokolenia parafian, obrazując, że dziedzictwo wiary przyniesione przed 25 laty trwa w młodszym pokoleniu. Ksiądz proboszcz zaproponował także, aby spotkali się rodzinnie przy wspólnym stole, pokazując, że to święto parafii, każdej rodziny, każdego wiernego żyjącego w Besku.

Reklama

– Dla mnie jubileusz to wdzięczność przede wszystkim Bogu, jak i ludziom i w tym duchu przeżywaliśmy uroczystość, dziękując Bogu i ludziom. Modliliśmy się za zmarłych. Ja osobiście dziękuję, że tak wiele osób pomimo zajęć znalazło czas, aby się razem z nami modlić. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – podsumowuje ks. Gil.

Trzeci jubileusz to 40. rocznica święceń kapłańskich proboszcza parafii. Jak zauważył odpustowy kaznodzieja, rocznica proboszcza wpisana w rocznicę parafii pokazuje, że wszyscy od siebie zależymy i potrzebujemy się nawzajem.

Spojrzenie w przyszłość

Czas mija. Kolejne pokolenia młodych dorastają, kościół pięknieje, zmienia się oblicze Beska, a na wzgórzu wciąż stoi krzyż. Wyznacza drogę, budzi sumienia, poucza. Jakby czuwał nad Beskiem. Kiedy szukano herbu nowo powstającej gminy Beska, zauważono, że od dawna już to krzyż jest charakterystycznym znakiem tej miejscowości. Dopóki stoi ten krzyż, kręci się Ziemia, a życie w Besku toczy się swoim rytmem. Zawsze jednak w cieniu krzyża.

Ks. Andrzej Gil pochodzący z Kańczugi, wyświęcony na kapłana 7 czerwca 1981 r., 26 sierpnia 1994 r. wyznaczony na proboszcza parafii Besko. Wicedziekan dekanatu Jaćmierz

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okazja do wdzięczności

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Joanna Ferens

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie przez sześć dni trwały uroczyste obchody 300-lecia istnienia parafii.

Rys historyczny parafii przygotowała nauczycielka w szkole podstawowej w Stanisławowie i historyk, Katarzyna Traczyk-Surmacz. – Parafia Józefów wzmiankowana jest na rok 1717. Powtórna erekcja parafii miała miejsce 22 stycznia 1723 r. na miejscu dawnej parafii unickiej w Nepryszu. Jeszcze w XIX wieku istniał przy niej dom opieki dla starców (dawny szpital parafialny). W czasie erekcji parafii założono bractwo różańcowe. Budowę drewnianej świątyni na obszernym podmurowaniu rozpoczęto już w 1791 r., a dwa lata później trwały prace snycerskie przy ołtarzu głównym i dwóch bocznych. W 1728 r. bp chełmski Jan Feliks Szaniawski dokonał konsekracji świątyni, dodając obok wezwania św. Józefa także drugi tytuł – Niepokalanego Poczęcia NMP. Fundatorem kościoła był ordynat Tomasz Józef Zamoyski. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Wojciech Józef Zieliński, kolejnymi byli ks. Sebastian Krzywkowski i ks. Błażej Kałużyński. W akcie erekcyjnym proboszczowie józefowscy otrzymali od ordynata ośmiu poddanych uprawiających pole i 6 zagrodników. Podstawą materialną utrzymania parafii były dziesięciny płacone przez parafian, dochód z gruntów plebańskich oraz wsparcie finansowe ordynata. W XIX wieku parafia miała wielu proboszczów, którzy oprócz pracy duszpasterskiej wspomagali biednych, dbali o edukację parafian. W I poł. XIX wieku proboszcz, ks. Maciej Borkowski, przy pomocy ordynata wyremontował kościół i wybudował nową plebanię. W latach 50. powstała nowa dzwonnica, która przetrwała do naszych czasów. Na początku lat 60. XIX wieku wymurowano wokół cmentarza kościelnego ogrodzenie z kapliczkami i bramką. W 1883 r. proboszcz – ks. kan. Seweryn Trembiński zainicjował budowę nowej świątyni. Kamień węgielny pod jej budowę został wmurowany i poświęcony w październiku 1884 r., a budowę zakończono dwa lata później. Przez cały okres międzywojenny proboszczem był ks. Seweryn Grątkowski, a jego następcą został w 1943 r. ks. Michał Całka, który przez lata okupacji ratował życie i dawał schronienie wielu mieszkańcom na plebanii. W 1951 r. do parafii przybył pasterz diecezji bp Piotr Kałwa, który w czasie pobytu dokonał konsekracji kościoła parafialnego, a w ołtarzu wmurowano kamienną płytę z relikwiami św. Andrzeja Boboli. W 1987 r. bp lubelski Bolesław Pylak powołał nowy dekanat Józefów, a dziekanem został ks. kan. Stanisław Gliniak – przybliżyła wydarzenia z historii.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ Weekendowa atrakcja dla miłośników modelarstwa na Dworcu Fabrycznym

2024-05-10 16:59

[ TEMATY ]

Łódź

modelarstwo

Dworzec PKP

pixabay.com/pl/

Do niedzieli na Dworcu Fabrycznym w Łodzi będzie można oglądać nawet kilkaset modeli pociągów, stacji kolejowych i gigantyczną makietę kolejową o długości 85 metrów. Wyjątkową atrakcją ma być nocny pokaz makiety z wykorzystaniem wyłącznie oświetlenia miniaturowych pociągów i budynków.

To druga łódzka wystawa modeli kolejowych. Ubiegłoroczna przyciągnęła na dworzec PKP Łódź-Fabryczna ponad 15 tys. miłośników kolei i modelarstwa. W tym roku organizatorzy (Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych) spodziewają się powtórzenia sukcesu frekwencyjnego. Mają ku temu podstawy, bo w praktycznie całym budynku dworca będzie można oglądać łącznie kilkaset różnej wielkości modeli lokomotyw, całych pociągów, a także makiety stacji i przejazdów kolejowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję