Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Śladami Błogosławionych Ziemi Lubelskiej

[ TEMATY ]

błogosławiony

Nadesłane przez autorkę tekstu

Ks. prof. Tomasz Kaczmarek poświęca tablicę

Ks. prof. Tomasz Kaczmarek  poświęca tablicę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

,,Księża, którzy ulegają pokusom tego świata i własnym słabościom padają w drodze i świat ich rozdeptuje. Księża urzeczeni Bogiem i łaską powołania stają się gigantami wiary, miłości i prawdy. Na nich to Chrystus buduje swój Kościół. ”

(ks. Ryszard Franciszek Ostasz)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powyższe słowa zostały umieszczone na tablicy upamiętniającej osobę śp. ks. Antoniego Krawca - proboszcza parafii pw. św. Anny w Tuczępach gmina Grabowiec ( pow. zamojski) .

Z inicjatywy aktualnie pełniącego funkcję proboszcza w Tuczępach ks. Ryszarda Franciszka Ostasza 6 sierpnia 2016 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających byłych proboszczów parafii pw. św. Anny w Tuczępach i sześciu błogosławionych męczenników z Ziemi Lubelskiej z listy 108. wyniesionych na ołtarze przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

Poświęcenia tablic dokonali: ks. prof. Tomasz Kaczmarek z Włocławka, który był głównym postulatorem 108. polskich męczenników; ks. dr Piotr Odziemczyk - przedstawiciel Kurii Warszawskiej, wicekanclerz kardynała Kazimierza Nycza; ks. Zbigniew Kulik z Siennicy Nadolnej k. Krasnegostawu – autor książki o życiu i męczeństwie bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego.

Nadesłane przez autorkę tekstu

Reklama

Przed tablicą 108 bł. męczenników II wojny światowej w Tuczępach

Przed tablicą 108  bł. męczenników II wojny światowej w Tuczępach

Wymownym wydarzeniem było poświęcenie obelisku i tablic upamiętniających nazwiska księży prawosławnych, grekokatolickich i rzymskokatolickich pracujących na przestrzeni lat w parafii w Tuczępach. Poświęcenia dokonali: prawosławny ks. dziekan dekanatu chełmskiego Adam Wiereniewicz oraz miejscowy ks. proboszcz R. F. Ostasz.

Reklama

Na uwagę zasługuje symbolika obelisku, nad którym stoi pochylony metalowy krzyż, po którym pną się metalowe róże otoczone kolczastym drutem. Róże symbolizują miłość, troskę i odpowiedzialność, a drut kolczasty symbolizuje cierpienie. Na płycie obeliska kamienny kielich z hostią, a po przeciwnej stronie mszał, a na nim napis: ,,Pragnę miłości - Jezus Chrystus ”. Kapłan drugim Chrystusem.

Obok dzwonnicy stoją rzędem tablice ze zdjęciami i opisami Błogosławionych Ziemi Lubelskiej:

1. Ks. bp Władysław Goral (1898 – 1945) - zginął w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.

2. Ks. Zygmunt Pisarski (1902-1943) - zamordowany w Gdeszynie 30 stycznia 1943 r. przez hitlerowców.

3. Ks. Kazimierz Gostyński (1884 – 1942) - zamordowany w Dachau.

4. Ks. Stanisław Mysakowski (1896 – 1942) - zamordowany w Dachau.

5. Ks. Antoni Zawistowski (1882 – 1942 / - zamordowany w Dachau, a przed śmiercią powiedział: "Jesteśmy tu za wiarę, Kościół i Ojczyznę; za tę sprawę świadomie oddajemy życie".

6. Stanisław Kostka Starowieyski (1895 – 1941) - ziemianin, prezes Akcji Katolickiej zamordowany w Dachau.

Ponadto uczczono 90 . rocznicę święceń kapłańskich bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, którego kult rozwinął w Gdeszynie ks. Ryszard Ostasz. Kult Błogosławionego kontynuowany jest od stycznia 2016 r. w Tuczępach.

Liturgii przewodził ks. dr Piotr Odziemczyk. W celebrze uczestniczyli: ks. prof. Tomasz Kaczmarek, który wygłosił homilię oraz ks. Tadeusz Nowosad i ks. Zbigniew Kulik. We Mszy św. uczestniczyli ks. dziekan dekanatu Grabowiec Zygmunt Żółkiewski oraz ks. proboszcz Zbigniew Kasprzyk z Wojsławic.

Reklama

Ks. R.F. Ostasz serdecznie powitał zaproszonych gości w osobach: Teresa Hałas – poseł na Sejm RP; Piotr Olszówka - poseł na Sejm RP; Stanisław Majdański – senator RP reprezentant Ministerstwa Środowiska; Paul Sebastian – przedstawiciel Wojewody Lubelskiego; Kazimierz Mielnicki – wicestarosta pow. zamojskiego; Sławomir Kamiński – przedstawiciel Starostwa Krasnystaw; Waldemar Gremiuk – wójt Gminy Grabowiec; Jarosław Stawarski – wiceminister Sportu i Turystyki; Wasyl Pawluk – Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie; Jerzy Sądel - Lasy Państwowe Warszawa; Adam Kondrat – dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Warszawie; Mariusz Złomańczuk – nadleśniczy Lasów Państwowych w Tomaszowie Lubelskim; Teresa Siedlecka – wicekurator Oświaty w Zamościu; Wojciech Adamczyk – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu; Stanisław Senkowski – prezes Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja; Ryszard Zawadowski – prezes Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II; Henryk Kucharek – przedstawiciel Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II; Zbigniew Atras – redakcja kwartalnika ,,NESTOR ”w Krasnymstawie; Adam Gwizdała – prezes firmy ,,Praktik Bud ”; Tadeusz Sałamacha - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Zygmunta Pisarskiego w Gdeszynie oraz nauczyciele: Monika Litwiniuk, Anna Biernacka, Monika Wolanin, Maria Formańczuk i Halina Horębała-Bury; Bożenna Pachla – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krasnymstawie; Poczty sztandarowe: Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Zygmunta Pisarskiego w Gdeszynie. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Łaszczowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuczępach.

Przedstawiciele Ukrainy: Fundacja ,, Uczciwa Ukraina”; Narodowy Amatorski Zespół "Bilczanki"; Zasłużony Artysta Ministerstwa Kultury Ukrainy: Jurij Futujama; Caritas Ukraina.

Reklama

Uroczystość z tak liczną frekwencją, dostojnymi gośćmi oraz z udziałem orkiestry dętej na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Tuczęp, okolicznych miejscowości oraz przybyłych pielgrzymów z Krasnegostawu i Gdeszyna.

Rozwinięty kult bł. ks. Z. Pisarskiego w Gdeszynie przez ks. R. F. Ostasza nadal ma miejsce w Tuczępach, a z jego inicjatywy odbudowana szkoła w Gdeszynie nosi imię Błogosławionego i w bieżącym roku obchodzi swoje 5-lecie. Ks. R. Ostasz jest wiceprezesem Stowarzyszenia prowadzącego szkołę, a poza tym nie ma już kontaktu z byłą parafią, gdzie dążył do utworzenia sanktuarium. Tak wiele uczynił dla polepszenia warunków życia w byłej parafii. Szkoda, że nie mógł dokończyć swoich zaszczytnych zamierzeń w Gdeszynie. Księży bez reszty oddanych Bogu i ludziom oby było jak najwięcej.

2016-08-28 21:10

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia w życiu i nauce bł. o. Honorata Koźmińskiego

W Roku Eucharystii, odpowiadając na apel Ojca Świętego, pochylamy się coraz głębiej nad tajemnicą obecności Pana Jezusa pod postacią chleba. Naszym przewodnikiem czynimy dziś wiernego syna Kościoła - bł. o. Honorata Koźmińskiego (1829-1916) z Białej Podlaskiej.

Duchowy syn św. Franciszka z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gorliwy czciciel Maryi, założyciel licznych rodzin zakonnych, swoje życie osobiste i działalność apostolską budował na mocnym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus utajony w Najświętszej Eucharystii.
Ojciec Honorat uważał Eucharystię za największy skarb Kościoła. W jednym ze swych kazań mówił: „Ze wszystkich skarbów, jakie Kościół święty posiada, największy jest bez wątpienia Najświętszy Sakrament, w którym przebywa nieustannie ukryty Ten, który jest szczęściem całego nieba”. Naoczni świadkowie życia o. Koźmińskiego stwierdzają, że nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu było jakoby osią, dookoła której obracało się jego życie. Najświętszy Sakrament często nawiedzał i z wielką czcią adorował. Bardzo starannie przygotowywał się do sprawowania Mszy św., czynił to z wielką uwagą i pobożnością. Cześć Najświętszego Sakramentu usilnie zalecał także swoim duchowym dzieciom. Członków zakładanych przez siebie zgromadzeń zakonnych zobowiązywał do odprawiania codziennej adoracji, a wszystkich penitentów zachęcał do częstej Komunii św. Na 50 lat przed dekretem Sacra tridentina Synodus o. Koźmiński był apostołem codziennej Komunii św., w której upatrywał nie nagrodę za dobre życie, ale lekarstwo i posiłek duchowy dla chorych i słabych.
Przykład życia i nauka tego wielkiego syna podlaskiej ziemi nie straciły nic na swej aktualności. Kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II w Liście Apostolskim o Eucharystii wzywa, by zajmowała ona centralne miejsce w życiu chrześcijan, aby naszej postawie wobec Eucharystii towarzyszył najwyższy szacunek, to niejako w tle tych słów możemy dostrzec bł. Ojca Honorata klęczącego w postawie głębokiej adoracji przed tabernakulum i zachęcającego swych penitentów do takich samych gestów.
Eucharystia jest, zdaniem o. Koźmińskiego, „cudem nad cudami, żywą pamiątką wszystkich tajemnic wiary, cudem niepojętej miłości, dlatego zasługuje na najwyższe uczczenie. W czasie każdej Mszy św. Słowo staje się Ciałem i przebywa między nami. Powtarza się więc cud zwiastowania, kiedy to w łonie Maryi Odwieczne Słowo Ojca stało się ciałem. Motywem takiego postępowania Boga jest miłość”. Ojciec Honorat w jednym ze swoich kazań wyjaśnia: „Miłość przywiodła Go (Chrystusa) do rodzenia się codziennie na ołtarzu, które jest większym upokorzeniem niż przebywanie w żłóbku czy Nazarecie lub w tabernakulum. Ta miłość przynagla Go do odnawiania na całym świecie swojej Męki i do ustawicznego ofiarowywania się sercu Ojca za grzechy nasze tak, jak się zaofiarował raz na Krzyżu, na Kalwarii”. Jest zatem Eucharystia sakramentem miłości, bo samo źródło Miłości i sam Sprawca Miłości w Niej się zawiera. Św. Jan napisał w swoim liście „Bóg jest Miłością” (1 J 4, 8) i tylko miłość może Go zadowolić. Także dziś aktualne są słowa Ojca Honorata: „Biegnie On (Jezus) do ciebie sercem w Komunii św. i chce, abyś ty ku Niemu sercem wybiegł, aby te serca mogły się ze sobą zjednoczyć. (…) Nie ma większej miłości nad tę, jaką Pan Jezus objawia w tym, gdy w Komunii św. daje nam swoje Serce, podobnie nie ma większej miłości z naszej strony niźli wtedy, gdy przystępujemy do Komunii św. i całym sercem Jemu się oddajemy”. Ta miłość staje się, zdaniem Ojca Honorata, źródłem pokrewieństwa człowieka i Boga. „Na ołtarzu ta sama Krew się leje, tę samą spożywamy, przez co stajemy się krewnymi Chrystusa. Bo cóż to jest krewny? To człowiek, w którym ta sama krew płynie. Dlatego my krewni Boga. Spokrewnieni z Bogiem, bo Syna Bożego Krew w nas płynie. Jednoczenie się z Bogiem przemienia nas w Niego, czyni nas z Nim jedno”.
Aby Komunia św. mogła przynosić w nas oczekiwane rezultaty, musimy także dzisiaj okazać gest dobrej woli. Bł. o. Honorat zachęca nas: „Pozwólcie Panu Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie robić ze sobą, co zechce, a On dusze wasze pokrzepi, On je oczyści, On je powoli przemieni w Siebie, abyście byli doskonale z Nim jedno, aby was miłość przemieniła tutaj w Niego”. O. Koźmiński przypomina nam, że „Komunia św. napełnia wszelką świętością, to najkrótszy sposób do świętości (…). Komunia św. cię oczyści, Komunia św. cię umocni, Komunia św. cię od upadku zachowa. Komunia św. rozbudzi w sercu wszystkie najświętsze uczucia. Przyjmować Komunię św., to kłaść ogień w swoje serce, który sam jeden dokona dzieła nawrócenia i naszego uświęcenia, wypali namiętności, ogrzeje oziębłe nasze serca i zapali je miłością, napełni wzgardą świata i jego marnością, uczyni światowego człowieka świętym”. Ten ogień gorejący w sercu chrześcijanina staje się źródłem, z którego „rozbiegają się” iskierki dobra niosące współczesnemu światu Ewangelię i ożywiające społeczeństwo duchem chrześcijańskim, do czego zachęca nas Jan Paweł II (List Apostolski o Eucharystii, 24).
Nasze krótkie zamyślenia nad Eucharystią w życiu i nauce bł. o. Honorata Koźmińskiego pokazują ponadczasowość jego przykładu i stwierdzeń. Mimo upływu 100 lat dostrzegamy zdecydowaną nić łączącą zakonnika z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, który całe swe życie złożył w ręce Maryi, wołając: „Tuus totus sum ego et omnia mea Tua sunt” i Jana Pawła II - pierwszego z rodu Polaków, który hasłem swego pontyfikatu uczynił słowa: „Totus Tuus”. Tą nicią jest miłość, cześć i szacunek do Najświętszej Eucharystii. Niech powyższe rozważanie pomoże każdemu z nas odnaleźć tę nić w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: to jest ta droga ku wolności

2024-05-31 15:45

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

33. rocznica śmierci Sługi Bożego Jacka Krawczyka

2024-06-01 21:35

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum postulatorskie

Jacek Krawczyk (1966 – 1991)

Jacek Krawczyk (1966 – 1991)

Dziś, w 33. rocznicę śmierci Sługi Bożego Jacka Krawczyka, bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Palikówce. Homilię wygłosił o. Andrzej Derdziuka OFM Cap z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, a koncelebrowali ją: o. Andrzej Derdziuk OFMCap, ks. Kazimierz Gawełda, ks. Stanisław Haręzga, ks. Mariusz Matuszewski i ks. Mateusz Rachwalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję