Reklama

Dzień Chorych na Kalwarii w Praszce

2018-09-14 10:48

red.


Regionalny Dzień Chorych pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza dla Dekanatów: Działoszyńskiego, Krzepickiego, Mokrskiego i Praszkowskiego na Kalwarii w Praszce. 12.09.2018 r.

Tegoroczne pielgrzymowanie w ramach Dnia Chorych na kalwaryjskim wzgórzu w Praszce z udziałem bp. Antoniego Długosza rozpoczęło się w godzinach rannych 12.09.2018 roku w kościele sanktuaryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

W słowie powitania kustosz Kalwarii w Praszce ks. prałat Stanisław Gasiński podkreślił, że tegoroczne pielgrzymowanie chorych i starszych wiekiem wpisuje się w trzecią rocznicę koronacji papieskimi koronami Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na tamtejszej Kalwarii, aby uczyć się zawierzenia wszystkiego Bogu na Wzór Matki Najświętszej i umocnić się w drodze wiernego kroczenia na Jej Wzór za Chrystusem.

Następnie ks. Biskup zawierzył wszystkich licznie zgromadzonych Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia odczytując Akt Zawierzenia na wzór Aktu Świętego Jana Pawła II. Po Tym zawierzeniu wszyscy procesjonalnie przeszli do kościoła parafialnego Świętej Rodziny na Eucharystię odmawiając Koronką do Miłosierdzia Bożego

w intencjach wszystkich chorych pielgrzymujących z owych dekanatów regionu wieluńskiego, licznych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych oraz o pomyślność dla naszej Ojczyzny w 100 rocznicę odzyskania przez nią niepodległości. W homilii ks. biskup podkreślił, iż okoliczność pobytu na Kalwarii w Praszce jest niezwykle sprzyjająca do tego, by wspólnie zastanowić się nad swoim cierpieniem oraz uwrażliwić się na osoby, które w swoim życiu doznają cierpienia. Ks. biskup Antoni Długosz zachęcał też, by do Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, uzdrowienia chorych, wznosić ufną modlitwę, spojrzenie, by Jej Macierzyńskie współczucie, którego doznała stojąc na Kalwarii obok swojego Syna umierającego na krzyżu, widząc Jego ogromne cierpienie, otaczała i wspierała wiarę każdego z przybywających na Kalwarię w Praszce.

Reklama


Regionalny Dzień Chorych pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza dla Dekanatów: Działoszyńskiego, Krzepickiego, Mokrskiego i Praszkowskiego na Kalwarii w Praszce. 12.09.2018 r.

Po adoracji i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem Ks. prałat St. Gasiński zaprosił kapłanów i wszystkich chorych na Agapę do Domku Zwiastowania Matki Bożej życząc, by pobyt na Kalwarii w Praszce pozostał w sercach wszystkich obecnych

i przypominał o tym miejscu, gdzie Kalwaryjska Matka Zawierzenia czeka na każdego spragnionego i łaknącego, na każdego poszukującego zrozumienia, pocieszenia, siły, dobra, radości i pokoju.

Tagi:
dzień chorego Praszka

Triumf Maryi Wniebowziętej na Kalwarii w Praszce

2018-08-27 10:55

Ewa Oset

„Wzięta do nieba, Maryja wskazuje nam ostateczny cel naszego ziemskiego pielgrzymowania. Przypomina nam, że przeznaczeniem całego naszego jestestwa — ducha, duszy i ciała — jest pełnia życia. (por. Łk 1, 51-52). Słowa papieża Benedykta przypomniał na powitanie Obchodu Kalwaryjskiego ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz Kalwarii w Praszce, z życzeniem, by stały się wstępem do tegorocznej uroczystości Triumfu Maryi Wniebowziętej na zakończenie tegorocznego odpustu Kalwaryjskiego, który miał miejsce 19 sierpnia.

Archiwum parafii
Archiwum parafii

W uroczystości wzięli udział: abp Stanisław Nowak, wielki przyjaciel Kalwarii w Praszce, kapłani na czele z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, komandorem Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie wspólnie z członkami tego Zakonu, oraz ks. prof. dr. hab. Marianem Dudą, wieloletnim rektorem Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej, Orkiestra Dęta z rejonu Koszęcina, członkowie asysty procesyjnej oraz wszyscy pielgrzymi i parafianie.

Archiwum parafii

W drodze do kościółka Grobku i Wniebowzięcia Matki Bożej na stok Góry Oliwnej ks. Gasiński zachęcił zebranych, by wspólnie wyrażać modlitwę „Magnificat” wobec Boga za dar Maryi Wniebowziętej i za te ziemskie dary, które są owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Przy kościółku Grobku i Wniebowzięcia zostało odprawione nabożeństwo uwielbienia Maryi Wniebowziętej oraz procesja Triumfu Maryi Wniebowziętej do kościoła Świętej Rodziny w Alei ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, którym przewodniczył ks. inf. Marian Mikołajczyk. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Nowak. W słowie Bożym podkreślił, że Maryja Wniebowzięta w niebie rozdaje łaski, dlatego wołamy do Niej: zlituj się nad każdym z nas, nad naszymi rodzinami, żebyśmy mieli kapłanów. – Przede wszystkim wołamy o Polskę, niech wytrwa w wierze. Uroczystości Wniebowzięcia Maryi w naszej Kalwarii w tym roku są uroczystościami błagalnymi za Polskę. Ojczyznę wolną, pobłogosław, Panie, niech nie utraci wolności, świętości, piękna – mówił Ksiądz Arcybiskup, i dodał: – Całe zgromadzenie od początku naznaczone było dziękczynieniem za Wniebowzięcie Maryi, za Jej dar dla nas przekazany nam na Golgocie, za chleb eucharystyczny, który jest dla nas pokarmem na drogę zjednoczenia z Maryją w chwale nieba, wreszcie za ten codzienny chleb zamknięty w kłosie pszenicznego ziarna. Bogu niech będą dzięki za to, co nam daje – wołał.

Na zakończenie tej uroczystości Ksiądz Kustosz wspólnie z ks. wikariuszem Pawłem Góreckim podziękował wszystkim, którzy przybyli na to miejsce, by szerzyć cześć Maryi, za obecność. – Nieście dumnie sztandar Maryi, miłości do Boga i do Niej, w Wasze codzienne życie i bądźcie ambasadorami Kalwarii w Praszce” – prosił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup rezygnuje z udziału w Synodzie

2018-09-19 15:27

st (KAI) / Utrecht

Wybrany przez episkopat holenderski jako delegat na październikowy synod o młodzieży bp Robertus Mutsaerts zrezygnował z udziału w tym zgromadzeniu. Jego zdaniem w chwili obecnej, w obliczu ujawniania szeregu skandali w Kościele, kwestia duszpasterstwa młodzieży nie jest najpilniejsza.

Mazur/episkopat.pl

Episkopat holenderski podczas Synodu będzie reprezentował wybrany jako zastępca delegata bp Everardus Johannes de Jong.

Konferencja Episkopatu Holenderskiego wyraziła szacunek dla decyzji bpa. Mutsaertsa. Jednocześnie podkreśliła znaczenie podejmowania konkretnych środków na rzecz bezpiecznego Kościoła dla dzieci i młodzieży. Holenderski episkopat postrzega nadchodzący synod jako szansę i możliwość zajęcia się tymi kwestiami podczas rozmów z biskupami ze wszystkich krajów świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Papież odwołał dwóch kolejnych biskupów chilijskich z ich urzędów

2018-09-21 17:01

kg (KAI) / Watyka/Santiagode Choie

Franciszek przyjął 21 września dymisje dwóch biskupów chilijskich: Carlosa Eduardo Pellegrína Barrery SVD ze stanowiska pasterza diecezji San Bartolomé de Chillán i Cristiána Enrique Contrerasa Moliny OdeM z funkcji ordynariusza San Felipe. Jednocześnie papież powołał administratorów apostolskich obu tych kościelnych jednostek administracyjnych "sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis" jako tymczasowych ich zwierzchników. Zostali nimi księża (nie biskupi): Sergio Hernán Pérez de Arce Arriagada SSCC - dla pierwszej diecezji i Jaime Ortiz de Lazcano Piquer - dla drugiej.

Grzegorz Gałązka

Dzisiejsza decyzja jest kolejnym krokiem Ojca Świętego na drodze do głębokiej przemiany Kościoła w Chile i oczyszczenia go z duchownych, na których ciążyły dotychczas zarzuty o udział w nadużyciach seksualnych wobec nieletnich lub o próby ukrycia ich.

Biskupi chilijscy na zakończenie swego spotkania z Ojcem Świętym w dniach 15-17 maja w Rzymie zapewnili go, że aby ułatwić rozwiązanie problemu nadużyć i rozpocząć proces odnowy Kościoła, oddają się do jego dyspozycji i gotowi są zbiorowo ustąpić z zajmowanych stanowisk. Ojciec Święty podziękował swym rozmówcom za szczere wypowiedzi i otwartość, ale nie przyjął tej zbiorowej dymisji. Zapowiedział natomiast dokładne rozpatrzenie i zbadanie każdego przypadku i dopiero na tej podstawie podejmowanie decyzji w sprawie dalszych losów biskupów.

Rozpoczęły się one w niespełna miesiąc później - 11 czerwca ustąpili ze swych urzędów trzej pierwsi hierarchowie: arcybiskup Puerto Montt - Cristián Caro Cordero oraz biskupi Gonzalo Duarte García de Cortázar (Valparaíso) i Juan de la Cruz Barros Madrid (Osorno). Zwłaszcza dymisja tego ostatniego była najbardziej oczekiwana, gdyż to właśnie przeciw niemu wysuwano najwięcej zarzutów o sprzyjanie nadużyciom, bo to w jego diecezji pracował ks. Fernando Karadima, którego najostrzej krytykowano za molestowanie młodych ludzi.

Potem 28 czerwca przestali pełnić swe funkcje dwaj następni biskupi chilijscy: Alejandro Goic Karmelic (Rancagua) i Horacio del Carmen Valenzuela Abarca (Talca) i dziś dwaj dalsi. Łącznie spośród 34 członków episkopatu tego kraju ze swymi stanowiskami pożegnało się dotychczas 7 biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem