Reklama

Kościół

Jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła - gałęzi małżeńskiej Ruchu Światło-Życie

W tym roku Domowy Kościół, czyi gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie świętuje jubileusz 50-lecia. Centralne uroczystości odbędą się 9 września na Jasnej Górze. Wspólnota liczy ponad 44 tys. członków, w tym jest 4 tys. 652 kręgów, z czego 473 to kręgi istniejące poza granicami Polski - powiedział PAP moderator krajowy ruchu ks. Damian Kwiatkowski.

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Sondem/Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Karol Wojtyła 11 czerwca 1973 r. w czasie "Centralnej Oazy Matki" w Krościenku nad Dunajcem oddał wspólnoty Ruchu Światło-Życie "Niepokalanej Matce Kościoła". Założyciel ruchu ks. Franciszek Blachnicki nazwał ten akt "aktem konstytutywnym", wierzył bowiem, że "oddanie się z Maryją Chrystusowi jest źródłem żywotności Kościoła i całego ruchu". W 1973 r. odbyły się również pierwsze rekolekcje oazowe dla rodzin w Krościenku nad Dunajcem. W tym samym roku ks. Blachnicki utworzył także pierwszy krąg rodzin w Lublinie. W 1974 r. było ich już 36.

Symbolem ruchu jest starochrześcijański symbol fos-zoe (gr. słowa światło i życie splecione literą omega, tworzące krzyż).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Celem wspólnoty Domowego Kościoła jest pomoc małżonkom w życiu łaską sakramentu. Rodziny spotykają się w kręgach liczących od 4 do 7 małżeństw i są prowadzone przez parę animatorską, której zadaniem jest odpowiedzialność za pracę formacyjną. Odbywa się ona na drodze deuterokatechumenatu, w ramach której człowiek ochrzczony poznaje prawdy wiary oraz życie liturgiczne Kościoła. Wzrastanie w wierze nie odbywa się jednak indywidulanie, ale małżonkowie idą drogą duchową wspólnie. Oznacza to, że swoją relację z Bogiem budują nie sami, ale we wspólnocie ze współmałżonkiem" - powiedział PAP moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Damian Kwiatkowski.

"Życie rodzinne nie jest czymś dodatkowym względem pracy duchowej, ale istotą życia małżeńskiego i budowanej duchowości. W związku z tym wokół niego należy układać wszystko inne, w tym również zaangażowanie w życie wspólnoty Kościoła. Wobec tego jednym z podstawowych kryteriów w procesie rozeznawania jest obiektywne dobro dzieci i współmałżonka. Nie chodzi o to, żeby było im przyjemnie, ale żeby mogli wzrastać w wymiarze ludzkim i duchowym" - wyjaśnił moderator krajowy Domowego Kościoła.

Powiedział, że "w ramach formacji małżonkowie zobowiązują się np. do codziennej modlitwy osobistej połączonej z lekturą Pisma Świętego, modlitwy małżeńskiej i rodzinnej, reguły życia, dialogu małżeńskiego oraz dorocznych wspólnych rekolekcji". Zaznaczył, że "rekolekcje dostosowane są do życia małżeńskiego i rodzinnego, w związku z tym integralną ich częścią jest np. czas wolny spędzany z dziećmi".

Reklama

Wspólnoty Ruchu Światło-Życie utrzymują ze sobą łączność, spotykając się na tzw. "Dniach Wspólnoty".

Według moderatora krajowego, największym wyzwaniem stojącym dziś przed członkami Domowego Kościoła "jest znalezienie czasu dla najbliższych w rodzinie oraz na 15 dni dorocznych rekolekcji". "W ruchu bardzo ważne jest osobiste doświadczenie tego, o czym człowiek słucha, czy czego się dowiaduje, stąd niezbędne jest zarezerwowanie sobie na to czasu" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Reklama

W piątek 9 czerwca zostanie otwarte powstające u stóp Kopiej Górki Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku nad Dunajcem(Centrum Ruchu Światło-Życie). Natomiast centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się 9 września na Jasnej Górze. Mszy św. o godz. 14.30 będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zaś homilię wygłosi bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Liturgię poprzedzi konferencja, którą o godz. 11.00 na Błoniach Jasnogórskich wygłosi przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Rodzin KEP bp Wiesław Śmiegiel. Ok. godz. 16.30 przewidziane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadzą członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Reklama

Członkowie ruchu włączają się w m.in. w dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, polegającej na: powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, nieczęstowania alkoholem, niewydawania pieniędzy na alkohol, powstrzymywaniu się i przeciwdziałaniu wszystkiemu, co prowadzi do zniewolenia człowieka, a także na modlitwie za osoby uzależnione. Jest to jeden ze sposób walki z problemem alkoholowym w Polsce.

Zgodnie z dekretem penitencjarii apostolskiej ci, którzy 9 września 2023 r. nawiedzą sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i tam pobożnie będą uczestniczyć w jubileuszowych celebracjach lub przynajmniej pobożnie odmówią Modlitwę Pańską (Ojcze Nasz) i Wyznanie Wiary, dodając modlitwy do Najświętszej Maryi Panny, będą mogli uzyskać odpust zupełny.

Reklama

"Wierni, którzy nie mogą tego uczynić z racji na sędziwy wiek, chorobę albo inną poważną przyczynę, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko, odrzuciwszy jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, wzbudzą intencję, jak tylko to będzie możliwe, spełnienia trzech zwyczajowych warunków oraz połączą się duchowo z jubileuszowymi uroczystościami, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia bądź trudności osobistego życia" - czytamy w watykańskim dekrecie.

Obecnie gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie liczy ok. 44 tys. członków, w tym jest 4 tys. 652 kręgów, natomiast poza granicami Polski są 502 kręgi i formuje się w nich 4 037 osób w 24 państwach w tym m.in.: w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, we Francji, Szwecji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Włoszech oraz na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Kazachstanie" - powiedział ks. Kwiatkowski. Dodał, że najwięcej wspólnot jest w Stanach Zjednoczonych, w Ukrainie i Litwie".

"Nie jest to jednak pełna liczba kręgów, ponieważ zdarza się, że niektóre z nich nie zgłaszają swojego istnienia. Tak było np. ostatnio w Stanach Zjednoczonych, gdzie dowiedzieliśmy się, że działały 3 kręgi, o których nikt w Polsce nie słyszał" - dodał.

"Wielu małżonków decyduje się na uczestnictwo w ruchu ze względu na swoje dzieci, żeby poznały środowisko, które żyje wyznawanymi przez nich wartościami. Mówią, że chcą pokazać jak żyć wiarą w Chrystusa w zlaicyzowanym środowisku" - powiedział ks. Kwiatkowski.

Podziel się cytatem

Reklama

Zaznaczył, że w Polsce w Domowym Kościele można znaleźć cały przekrój wiekowy małżeństw. Najbardziej dynamicznie gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie rozwija się w diecezjach: katowickiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej i krakowskiej" - powiedział ks. Kwiatkowski. Wyjaśnił, że w dużych miastach kręgów jest więcej ze względu na liczbę mieszkańców. (PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

2023-06-09 07:17

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikacja w małżeństwie

Po raz kolejny sandomierski ośrodek rekolekcyjny „Quo Vadis” przyjął pod swój dach członków Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie. Blisko 100 osób w dniach 18-20 listopada pochylało się nad mistyką aktu małżeńskiego i uczestniczyło w codziennej Eucharystii, modlitwie brewiarzowej, konferencjach, pracy w grupach, adoracji Najświętszego Sakramentu czy Namiocie Spotkania. Oczywiście na rodzinnych rekolekcjach nie mogło zabraknąć czasu na dialog małżeński, modlitwę małżonków oraz chwil dla rodziny. Prowadzącymi byli Agnieszka i Jakub Kołodziejowie z Lublina, a opiekę duchową sprawował ks. Waldemar Olech. Zwracając się do małżonków podczas homilii, wyjaśniał: – Pan Jezus wzywa nas do tego, abyśmy rozumiejąc drugiego człowieka w całej pełni, jego bogactwo, predyspozycje, ale też i słabości, odnieśli się z miłością do tego wszystkiego, co w sobie niesie. Mamy tu szczególną pomoc Ducha Świętego, który prowadzi nas do poznania prawdy o drugim człowieku. A nawet te tajemnice, które są nie do końca dla nas znane, potrafi tak nam wyjaśnić, aby doprowadzić do jedności z Nim tak, że przyjmujemy drugiego człowieka w całej pełni. W małżeństwie, to jest bardo ważne, bo małżeństwo wezwane jest do zbudowania doskonałej jedności i na tej jedności opiera się rodzicielstwo oraz budowanie całej wspólnoty rodzinnej – mówił kaznodzieja. Całość spotkania zakończyła się wspólnym podsumowaniem i podzieleniem się świadectwami z przeżytych rekolekcji. – Zjawiska związane z duszpasterstwem stały się wyznacznikiem wielu naszych działań, odkąd zaczęliśmy jeździć na rekolekcje – mówią Jagoda i Witek Sekulscy z parafii Dwikozy, związani z duszpasterstwem rodzin. – Zachęcamy serdecznie do udziału w nich, bez względu na ich tematykę, zarówno małżeństwa, które są blisko Boga, jak i takie, które mają poważne problemy. Owoce rekolekcji dla nas są bardzo widoczne. Zauważamy, że przez bardzo długi czas po nich w naszym małżeństwie występuje taka błogość, łatwiej podejmować codzienne decyzje bez zdenerwowania, wszystko jest coraz bardziej poukładane. Wiemy, że efekty w niektórych sferach wymagają czasu i przychodzą wolniej. To proces długofalowy, aby poprawiło się na dobre. Idziemy w bardzo dobrym kierunku dzięki rekolekcjom – mówią. Pani Jagoda dodaje: – Bardzo brakowało mi innej modlitwy niż taka codzienna, wyuczona; takiej modlitwy z serca. Kiedy zetknęliśmy się Domowym Kościołem, pojechaliśmy pierwszy raz na rekolekcje, to zobaczyliśmy, że to jest dla nas przestrzeń dobra. Myśleliśmy kiedyś, że biorąc pod uwagę charakter naszej pracy, to, że mamy dzieci, nasze temperamenty, wyjazd na jeden dzień poza dom sprawi, że świat się zakończy. Nie zakończył się. Wróciliśmy zmienieni i zaczęło zmieniać się nasze małżeństwo. Na co dzień się mijamy, a tu jesteśmy razem, możemy sobie powiedzieć sporo miłych rzeczy. Polecamy wszystkim takie rekolekcje dla małżeństw – dzielą się małżonkowie z 28-letnim stażem.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję