Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: na Golgocie Chrystus stworzył nas na nowo

– Na Golgocie Chrystus stworzył nas na nowo, żeby człowiek odnalazł sens zagubiony w tajemnicy nieposłuszeństwa i grzechu pierworodnego – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii hierarcha przytoczył słowa Jana Pawła II z jego programowej encykliki „Redemptor hominis”: „Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca, nie wedle jakichś tylko doraźnych, częściowych, czasem powierzchownych, a nawet pozornych kryteriów i miar swojej własnej istoty, musi ze swym niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym. Musi sobie przyswoić, zasymilować całą rzeczywistość Wcielenia i Odkupienia, aby siebie odnaleźć”.

– A zatem wejść w tajemnicę Chrystusa oznacza zgodzić się na obdarowanie Bogiem samym w Chrystusie i zgodzić się na trudną twórczość wiary, która nie pozwala zatrzymać się jedynie w wymiarze doczesności, ale żeby pokazać perspektywę życia wiecznego przez Chrystusa i dzięki Chrystusowi – kontynuował metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha nawiązał do Listu do Kolosan, w którym św. Paweł Apostoł „wskazuje na prawdziwy obraz Chrystusa i Jego głębię”: „Całe bowiem stworzenie w Nim ma istnienie. On jest zamysłem miłości Ojca, początkiem i sensem wszelkiego stworzenia. W Nim wszystko zostało stworzone, i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne”.

– Chrystus jako Stworzyciel jest również początkiem nowego stworzenia, ale z zasadniczym podkreśleniem, że stało się to za sprawą Jego Ciała i Krwi na Golgocie. Stworzył nas na nowo, żeby człowiek odnalazł sens zagubiony w tajemnicy nieposłuszeństwa i grzechu pierworodnego – podkreślił abp Depo.

Zaznaczył, że zbawcza miłość Chrystusa, wyszydzonego przez Żydów i pogańskich żołnierzy, „objawia się w głupstwie krzyża”. – Dlatego Jezus będzie nadal, tak jak dla Żydów, zgorszeniem, hańbą, dla Greków – głupstwem, a dla nas, jak mówi św. Paweł Apostoł, mądrością idącą od Boga – stwierdził metropolita częstochowski.

Reklama

Hierarcha przyznał również rację śp. ks. prof. Włodzimierzowi Sedlakowi, którego zdaniem „jako katolicy często przypominamy historyków sztuki. Konserwujemy naszego Boga i ochraniamy Go jako cenny zabytek przeszłości, a Chrystus w tym obrazie przypomina trochę starca – powolnego, rozważnego, z umiarem obejmującego całego człowieka aż do krzyża włącznie. I przyczyniamy się do utrwalenia wśród ludzi takiego przekonania, że Chrystus Ukrzyżowany stoi w poprzek rwącego potoku życia, a świat Go wypłukuje, skazuje na margines i odziera z wartości. I świat zdaje się temu nie dziwić”.

historia potwierdza, że tylko w Chrystusie między słowem prawdy, którą wypowiadał, a czynem, można postawić znak równości, że tylko w Nim jest tożsamość prawdy i życia, dlatego On jest drogą, prawdą i życiem. Nie głosił zasad prób, błędów i kompromisów. Wyraźnie i dzisiaj usłyszeliśmy Jego słowa wobec Piłata: „Tak, jestem Królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie”. Dlatego nasza odpowiedź powinna być za Piotrem wyznaniem: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. I myśmy uwierzyli, i dlatego tutaj jesteśmy. Ty jesteś naszą drogą, prawdą i życiem – zakończył abp Depo.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Selejdak: kapłaństwo pozostanie tajemnicą

– Módlmy się, abyśmy na nowo odkryli piękno powołania – powiedział ks. prał. Ryszard Selejdak. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przewodniczył 11 czerwca Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z okazji 38. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez 23 księży archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

W homilii ks. Selejdak przybliżył postać św. Barnaby Apostoła w dniu jego wspomnienia. – Był człowiekiem głębokiej wiary i dobroci serca – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że pierwszy biskup Cypru „odegrał fundamentalną rolę w życiu i posłudze apostoła Pawła”. Duchowny przypomniał, że to dzięki Barnabie Apostołowie przekonali się do Pawła, któremu z początku nie ufali, mając w pamięci prześladowanie w gminie jerozolimskiej, za które był on odpowiedzialny. – Barnaba całym swoim autorytetem zaświadczył o Pawle przed Apostołami w taki sposób, że przyjęli go do swojego grona – podkreślił ks. Selejdak.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję