Reklama

Nowy Biskup Sosnowiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie!

Jeszcze żywe są w naszej pamięci obrazy, które towarzyszyły ostatniemu pożegnaniu pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego. W pamięci mamy Jego słowa, którymi zwracał się do nas w swoim testamencie: „Zapewniam o mojej stałej modlitwie teraz i wieczności w intencji tak drogiej mi młodzieży, dzieci; ludzi chorych, biednych, samotnych, bezdomnych, więźniów - dla wszystkich bowiem byłem i jestem biskupem, pasterzem! (…)”.
Za nami 4 miesiące modlitewnego oczekiwania na nowego Pasterza Diecezji Sosnowieckiej. Kilka dni temu, 4 lutego 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. Grzegorza Kaszaka, dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Rodziny, biskupem sosnowieckim.
Posługa biskupa jest zakorzeniona w pełni w potrójną funkcję Chrystusa. Stąd biskup posiada specjalne posłannictwo nauczycielskie, kapłańskie i pasterskie. Jak naucza Kościół: „Biskupi są zwiastunami wiary prowadzącymi nowych uczniów do Chrystusa i autentycznymi, czyli upoważnionymi przez Chrystusa nauczycielami, którzy powierzonemu sobie ludowi głoszą prawdy wiary” (KK 25). Następcy Apostołów mają zatem za zadanie pozyskiwać nowych ludzi dla Chrystusa i umacniać wiarę w tych, którzy poznali już Boga. Skoro zaś przekazywanie wiary chrześcijańskiej musi być zrozumiałe dla człowieka konkretnej epoki, przy fundamentalnej niezmienności i tożsamości Ewangelii wypływają z tego posłannictwa dwa zadania: formułowanie w zrozumiałym języku objawionej prawdy oraz troska o zachowanie jej od błędu.
Biskup, kierując Kościołem lokalnym, występuje jako zastępca i legat Chrystusa. W tym zwierzchnictwie nad Kościołem lokalnym biskup „winien mieć zawsze przed oczyma przykład Dobrego Pasterza, który nie przyszedł po to, aby Mu służono, lecz aby sam służył (por. Mt 20, 28).
Ksiądz Biskup Nominat dr Grzegorz Kaszak urodził się 24 lutego 1964 r. w Choszcznie (archidiecezja szczecińsko-kamieńska). Po ukończeniu matury w liceum ogólnokształcącym, w lipcu 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, kształcącego kapłanów dla trzech diecezji: gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Po powstaniu niezależnego seminarium duchownego w Szczecinie, tam właśnie ukończył formację teologiczno-filozoficzną. Dnia 18 czerwca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej św. Jakuba w Szczecinie z rąk ówczesnego biskupa diecezji Kazimierza Majdańskiego. Po święceniach został skierowany do parafii św. Wojciecha w Świnoujściu-Warszowie, gdzie pracował jako wikariusz.
W lutym 1990 r. rozpoczął studia specjalistyczne z teologii moralnej na obecnym Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, prowadzonym przez Opus Dei. Pracę doktorską, zatytułowaną „Odpowiedzialna miłość i antykoncepcja w katechezach Jana Pawła II” (Amore responsabile e contraccezione nelle catechesi di Giovanni Paolo II), obronił w roku 1998.
Już w trakcie studiów, od 1992 r. pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny. Od 1997 r. był sekretarzem kard. Alfonso Lópeza Trujillo, przewodniczącego Rady. Uczestniczył w bardzo wielu sympozjach i kongresach poświęconych tematyce życia ludzkiego, małżeństwa i rodziny. Jest też m.in. autorem hasła „mentalność antykoncepcyjna” w wydanym przez Papieską Radę ds. Rodziny „Leksykonie terminów niejasnych i dyskusyjnych odnoszących się do rodziny, życia i problemów etycznych”. W 1998 r. został mianowany Kapelanem Jego Świątobliwości (tytuł prałata).
Dnia 4 lipca 2002 r. Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego, na prośbę biskupów polskich, mianowała ks. Kaszaka rektorem Papieskiego Polskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, gdzie mieszkają księża odbywający studia specjalistyczne na kościelnych uczelniach Wiecznego Miasta.
Po ponad pięciu latach powrócił do pracy w Papieskiej Radzie ds. Rodziny. Dnia 10 listopada 2007 r. Benedykt XVI mianował ks. prał. Kaszaka sekretarzem tej dykasterii watykańskiej. Po śmierci kard. Trujillo w kwietniu 2008 r. funkcję przewodniczącego objął kard. Ennio Antonelli. Ks. Kaszak był mocno zaangażowany m.in. w przygotowanie VI Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w połowie stycznia br. w Meksyku. Jak wyjaśniał wówczas, współcześnie próbuje się odbierać rodzinie jej podstawowe funkcje, które były od początku przewidziane w Bożym planie, co jest ze szkodą dla rodziny i społeczeństwa.
Nominację nowego Pasterza Diecezji Sosnowieckiej przyjmujemy z radością i wdzięcznością jako dar dla Kościoła Sosnowieckiego po śmierci Pierszego Biskupa Diecezji Adama Śmigielskiego SDB. Wdzięczność wyrażamy Ojcu Świętemu, który nieustannie okazuje dobroć naszemu młodemu Kościołowi. Będziemy wspierać modlitwą i życzliwością nowego Biskupa Grzegorza, którego święcenia biskupie i objęcie Diecezji jest planowane na 28 marca br.
W imieniu własnym i Wszystkich Diecezjan składam Biskupowi Nominatowi Grzegorzowi gratulację i życzę, by był jak Jezus Chrystus - Dobrym Pasterzem dla naszego Kościoła. Niech Matka Miłosierdzia i Święci Patronowie, Albert Chmielowski i Rafał Kalinowski, otoczą swoją opiekę nad Pasterzem naszego Kościoła i nad całym Ludem Bożym.

+ Piotr Skucha, Administrator Diecezji Sosnowieckiej
Ks. Zbigniew Książek, Kanclerz

Sosnowiec, 5 lutego 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wciąż niepewny los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją

2026-08-14 19:19

[ TEMATY ]

aborcja

surogatka

henriethaan/pixabay.com

Wciąż niepewny jest los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją. Chłopiec urodził się na dwa tygodnie przed terminem, tuż po tym jak sąd w Teksasie wydał wyrok gwarantujący mu opiekę medyczną i leczenie wady serca. Gabriel przebywa pod opieką w szpitalu dziecięcym w Dallas. Surogatka, która odmówiła aborcji dziecka, której na wieść o uleczalnej wadzie serca chłopca, domagali się jego biologiczni rodzice, nie mogła zobaczyć dziecka po urodzeniu. Walka o jego przyszłość wciąż trwa.

Postawa amerykańskiej surogatki, która rozpoczęła walkę o życie dziecka wbrew oczekiwaniom jego biologicznych rodziców, wywołała debatę o granicach praw rodzicielskich i macierzyństwie zastępczym, która wyszła daleko poza granice Stanów Zjednoczonych. Pochodząca z Alaski McKenna West, która jest pielęgniarką i samotnie wychowuje dwoje dzieci oświadczyła: „Każde życie ma znaczenie. Żadna kobieta nie powinna być zmuszana do zakończenia życia dziecka, które nosi w swym łonie, w tym ja”.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

98 lat temu powiedziała Bogu „tak”. Święta bliska Janowi Pawłowi

2026-08-15 18:40

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

św. Jan Paweł II

98 lat

Vatican Media

Święta Matka Teresa i święty Jan Paweł II

Święta Matka Teresa i święty Jan Paweł II

Jestem osobiście wdzięczny tej odważnej kobiecie, którą zawsze czułem blisko siebie - mówił Jan Paweł II o Matce Teresie. Spotykali się wielokrotnie, a Papież odwiedził ją także wśród umierających w Kalkucie. Początkiem tej niezwykłej drogi było jednak „tak” młodej Ganxhe Bojaxhiu wypowiedziane Bogu. 98 lat temu w Letnicy dojrzewało powołanie przyszłej świętej.

14 sierpnia 1928 roku, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ganxhe Bojaxhiu przebywała wraz z matką i rodziną w sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Letnicy w Kosowie. To właśnie z tym miejscem związane było dojrzewanie powołania dziewczyny, którą świat pozna później jako Matkę Teresę z Kalkuty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję