Reklama

Niedziela Sandomierska

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz zreferował zagadnienia poruszane na ostatnim posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Następnie ks. Krystian Musiał przedstawił wytyczne dotyczące wprowadzenia w życie tzw. ustawy Kamilka, mającej na celu ochronę małoletnich. Szczegółowe zalecenia są już przekazywane księżom w trakcie szkoleń w rejonach duszpasterskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejni z prelegentów ks. dr Michał Grochowina, oficjał Sądu Biskupiego oraz ks. dr Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego, poinformowali zebranych księży o nauce i przepisach Kościoła odnośnie zaciągania ekskomuniki oraz sytuacjach w których przewidziane jest niedopuszczania do sakramentów.

Reklama

Następnie omówiona została kwestia diakonatu stałego w diecezji. Rada Kapłańska podjęła decyzję, aby rozpocząć działania przygotowawcze w kierunku wprowadzenia go w diecezji.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Michał Powęska zreferował apostolat powołaniowy, zachęcając księży do odwiedzenia seminarium duchownego oraz uczestnictwa w różnych akcjach duszpasterskich mającym na celu budzenie powołań wśród młodzieży.

Ostatnią sprawą poruszaną na Radzie Kapłańskiej były propozycje obchodów Roku Jubileuszowego w diecezji, które zreferował ks. dr Wojciech Kania, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa.

Rada Kapłańska jednogłośnie podjęła uchwalę, aby każdy z księży Diecezji Sandomierskiej podjął w każdy trzeci piątek miesiąca post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości, uświęcenia kapłanów oraz przebłagania za grzechy.

Podziel się cytatem

Biskup Ordynariusz podziękował jednocześnie o. dr. Marianowi Puchale, OMI za posługę superiora na Świętym Krzyżu od 2018 r. i jego zaangażowanie w diecezji, życząc owocnej pracy na nowej placówce.

2024-06-17 13:37

Ocena: +15 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Apka, która pomoże znaleźć drogę do kościoła

2024-07-22 11:13

FB Archidiecezja Wrocławska

Informację na temat kościołów, sprawowanych sakramentów, dane kontaktowe do konkretnej parafii i dane szczegółowe parafii Archidiecezji Wrocławskiej można od teraz znaleźć w aplikacji “Drogowskaz”.

Aplikacja “Drogowskaz” pomaga w znalezieniu najbliższego kościoła, wskaże miejsce, gdzie można skorzystać w danym momencie z sakramentu pokuty, odnajdzie godziny Mszy świętej czy nabożeństw sprawowanych w okolicy, pomoże odnaleźć odpowiednią wspólnotę lub duszpasterstwo, posiada dostęp do wydarzeń i ogłoszeń poszczególnych parafii oraz zawiera bazę polskich kościołów i diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję