Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: zmiany księży w archidiecezji łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Ważne są decyzje biskupie, ale ważniejsze jest to, co każdy z nas z nimi potem robi i w jaki sposób odczytuje wolę Bożą względem siebie, mając te decyzje w dłoniach – mówił kard. Ryś do księży.

17 czerwca w łódzkiej katedrze metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom. Podczas południowej Mszy św. kard. Grzegorz Ryś wraz z sekretarzem KEP i biskupem pomocniczym - bp. Markiem Marczakiem modlił się w intencji księży, którzy rozpoczną pracę duszpasterską w nowych parafiach, a także tych, którzy odchodzą na emeryturę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii, w której Jezus mówi, by ludzka sprawiedliwość była większa niż granice zasady „oko za oko i ząb za ząb” i aby każdy człowiek zwyciężał zło dobrem. – Kiedy mierzymy się z tą zasadą, najpierw patrzmy na Jezusa. On nie tylko wypowiada zasady, ale jest pierwszym, który je realizuje. (…) „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło zwyciężaj dobrym” – podkreślił homileta. - Wtedy jesteś podbity przez zło, kiedy sięgasz po jego narzędzia. Chcesz zwyciężyć przeciwnika czy chcesz go pozyskać? Chcesz go pozyskać ku dobru czy wyeliminować? Czego chcemy we wzajemnych relacjach? Chcesz zyskać człowieka czy go wykończyć? To nie jest wezwanie do bezradności wobec zła, to jest wezwanie do tego, żeby zło pokonywać na Boży sposób. To nie jest marzycielstwo, tylko życie Jezusa Chrystusa – podkreślił.

Metropolita łódzki nawiązał także do czytania z Pierwszej Księgi Królewskiej, do Achaba i Nabota. – Okazuje się, że ludzie, którym przewodzimy, myślą bardziej religijnie od nas. Noszą w sobie głęboko słowo Boże, odwołują się w życiu do religijnych motywacji. A my myślimy o swoich własnych interesach. To jest przerażające. (…) Nie ma prywatnych grzechów tych, którzy są przewodnikami ludu Bożego. Sprzedajesz się złu przez to, że popełniasz zło, a podwójnie sprzedajesz się wtedy, gdy twoje zło ciągnie innych w przepaść niewiary – podsumował łódzki duchowny.

Reklama

Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś podziękował proboszczom, którzy przechodzą w tym roku na emeryturę. Wręczył także dekrety nowym proboszczom i wikariuszom. Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi na początku lipca, na końcu sierpnia oraz we wrześniu, aby rozpocząć pracę duszpasterską w nowych miejscach.

Szczegółowa lista zmian będzie opublikowana w najbliższych dniach.

2024-06-17 13:48

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Gotuj się, Pan przychodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adwent to wyraz pochodzący z łaciny. „Adventare” znaczy: zbliżać się, nadchodzić. Dla starożytnych Rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Adwent obchodzony jest w Kościele od IV wieku, a od X/XI w. w pierwszą niedzielę adwentu rozpoczyna się rok liturgiczny.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

2024-07-18 21:14

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co wyróżnia naszego Boga na tle innych? W tym odcinku odkryjmy najpiękniejszą cechę Boga - Jego nieskończoną czułość i troskliwość.

Poznasz historię apostołów, którzy po ciężkiej pracy zostali zaproszeni przez Jezusa na odpoczynek. Zobaczysz, jak mimo zmęczenia, Jezus lituje się nad tłumami ludzi, którzy przyszli do Niego, ucząc nas, że Bóg zawsze ma dla nas czas i współczucie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: strzeżmy się dyktatury działania!

2024-07-21 13:06

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Przed zbytnim aktywizmem przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcił do kontemplowania przyrody i dzielenia czasu z osobami, które kochamy i nie zaniedbywania dialogu z Bogiem.

Franciszek nawiązał do słów Pana Jezusa z czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 6, 30-34): „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (w. 31). Zwrócił uwagę, że Pan Jezus przejmuje się zmęczeniem uczniów i nie chce, by padli ofiarą przesadnego aktywizmu. „Strzeżmy się dyktatury działania!” - zaapelował papież.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję