Reklama

Niedziela Świdnicka

Jaroszów. Perłowy jubileusz ks. kan. Marka Krysiaka

Kapłaństwo to służba, która wymaga nie tylko głębokiej wiary, ale także odwagi, wytrwałości i miłości do bliźnich. Dobrze o tym wie ks. kan. Marek Krysiak, który w tym roku obchodzi 30. rocznicę święceń prezbiteratu.

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Jaroszów

ks. Marek Krysiak

Jakub Dziurla

Przedłużenie świętowania przy stole biesiadnym

Przedłużenie świętowania przy stole biesiadnym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sposobnością do podziękowania Panu Bogu i ludziom za trzy dekady służby w Kościele była jubileuszowa Eucharystia, sprawowana w kościele św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, gdzie kapłan od 10 lat pełni posługę jako proboszcz. Uroczysta liturgia w niedzielę 11 sierpnia zgromadziła wspólnotę parafialną oraz licznych gości, którzy przybyli, aby wyrazić swoją wdzięczność i radość z okazji jubileuszu, dziękując ks. Markowi za jego wieloletnią pracę, duchowe przewodnictwo i troskę o rozwój parafii.

Istota kapłaństwa

Reklama

O wartości o godności kapłaństwa mówił w homilii ks. kan. Wiesław Rusin. - Ach! Jakże wielki jest kapłan! Jeśli pojąłby sam, kim jest, umarłby z wrażenia. Sam Bóg jest mu posłuszny: wypowiada słowa konsekracji, a nasz Pan zstępuje z nieba. Szczęście, jakim jest sprawowanie ofiary Mszy świętej, zrozumie się dopiero w niebie! Kapłan nie jest kapłanem dla samego siebie. On nie daje sobie rozgrzeszenia. Nie udziela sobie sakramentów. On nie jest dla siebie, on jest dla was – przypomniał słowa św. Jana Vianneya, patrona proboszczów, prepozyt wałbrzyskiej kapituły kolegiackiej Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, zaznaczając, że kapłaństwo jest wielkim darem, który należy pielęgnować i za który należy dziękować. Ks. kan. Rusin zwracając się do wszystkich zgromadzonych zachęcił do modlitwy za kapłanów, aby nieustannie mieli siłę i odwagę do pełnienia swojej misji, mimo trudności i wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesny świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakub Dziurla

Wachlarz życzeń

Na koniec liturgii nie zabrakło także wzruszających chwil oraz serdecznych życzeń płynących od parafian i duchowieństwa.

- Księże Marku 30 lat kapłaństwa, z tego 10 lat w parafii w Jaroszowie, to świetna okazja, żeby księdzu pogratulować, ale też podziękować, oczywiście przede wszystkim za tę pracę kapłańską, jaką ksiądz wykonuje, na co najlepszym dowodem jest aktywność tutejszej rady parafialnej i w ogóle parafian, którzy są z Tobą związani - mówił z wdzięcznością przedstawiciel parafii, podkreślając, że dzięki współpracy parafii i samorządu udało się wiele osiągnąć, czego najlepszym dowodem jest odnowienie obu kościołów zarówno w Jaroszowie jak i w Rusku. – Obie świątynie odzyskują swój dawny blask, nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że chyba nigdy aż tak dobrze nie wyglądały jak pod opieką księdza – dodał, wyrażając głęboką wdzięczność.

- Dziękujemy ci, drogi jubilacie, za twoją życzliwość, uśmiech oraz głoszenie słowa Bożego. Nie przestawaj w działaniu, integruj nas jak dotychczas, bo dzieją się z tego dobre rzeczy, zmienia to nas na lepsze – podkreślili przedstawiciele ministrantów, wyrażając nadzieję, że ks. Marek będzie kontynuował swoje dzieło w parafii.

Reklama

Szczególnym i niezwykle cennym darem dla jubilata było zawiązanie Wspólnoty Margaretek. Siedem niewiast postanowiło codziennie modlić się za ks. Marka, tworząc tę wyjątkową wspólnotę modlitewną. Każda z uczestniczek apostolatu zobowiązała się do nieustannej modlitwy w intencji księdza. Ten piękny gest jest wyrazem głębokiej wdzięczności i troski parafian o swojego proboszcza, a także przypomnieniem o sile modlitwy w życiu kapłana.

Renata Dziurla

Nietuzinkowe życzenia złożył ks. prał Marek Babuśka, dziekan dekanatu Strzegom. O czym będzie można przeczytać w Niedzieli Świdnickiej nr 34/2024 z dnia 25 sierpnia 2024 r.

Słowa wdzięczności

Na zakończenie uroczystości ks. Krysiak zwrócił się do wszystkich zebranych, dziękując im za obecność i wsparcie, jakie otrzymywał przez lata swojej posługi: - Dziękuję Bogu za 30 lat mojego kapłaństwa i jednocześnie będę modlił się, dziękując Panu Bogu za 10 lat pobytu tutaj w Jaroszowie. Różnie było, jak przyszedłem, myślałem, Boże, co to będzie, ale Pan postawił bardzo wielu ludzi, którzy jakoś mnie z prawej, lewej strony podtrzymują. Dziękuję, że jesteście moją siłą, że mnie wspieracie, każdy na inny sposób – podkreślił duchowny zapraszając na wspólną agapę.

Kapłańska droga

Reklama

Przypomnijmy, ze ks. kan. Marek Krysiak, urodzony 24 września 1968 roku w Świdnicy, święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 roku w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Brzegu Dolnym, gdzie rozpoczął swoją kapłańską drogę jako wikariusz. Następnie służył w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, a później w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu oraz w parafii św. Barbary w Nowej Rudzie i Wniebowzięcia NMP w Szczawnie - Zdroju. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do Polski. Ks. Krysiak przez pięć lat pełnił posługę kapłańską we Włoszech oraz w Anglii i Stanach Zjednoczonych, co wzbogaciło jego doświadczenie duszpasterskie i pozwoliło mu lepiej zrozumieć potrzeby wiernych w różnych częściach świata.

W 2014 roku ks. Marek Krysiak objął funkcję proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Od tego czasu nie tylko dbał o rozwój duchowy parafii, ale również o materialne piękno świątyń, podejmując liczne inicjatywy remontowe. Jego zaangażowanie zostało docenione przez parafian, którzy z dumą wspominają jego wkład w odnowę kościołów i w życie wspólnoty. Ks. Krysiak jest także kanonikiem gremialnym kapituły strzegomskiej oraz ojcem duchownym dekanatu Strzegomskiego, co jest dowodem uznania dla jego duszpasterskiej działalności.

Jakub Dziurla


Dodajmy, że wyjątkowy dzień przyciągnął licznych wiernych, którzy przez lata doświadczali duchowego wsparcia i opieki ze strony jubilata. Wśród zgromadzonych nie zabrakło także wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych: Krzysztofa Kalinowskiego - Burmistrza Strzegomia, Beaty Nejman - radnej Powiatu Świdnickiego, Agnieszki Proniewicz - Radnej Rady Miejskiej w Żarowie oraz Tomasza Dziurli - radnego Rady Miejskiej w Strzegomiu. Obecni byli również sołtysi, członkowie Rady Parafialnej, Róż Różańcowych, grupa Niezłomnych z rodzinami oraz duchowieństwo w tym ks. dziekan Marek Babuśka, ks. dr Wiesław Rusin, ks. senior Bolesław Stanisławiszyn, ks. dr Piotr Sipiorski, ks. Krzysztof Zieliński i ks. Cyryl Zieliński. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował zespół wokalno-instrumentalny "Jeruzalem" z Jaroszowa.

2024-08-11 21:00

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat sanktuarium rodzin w Jaroszowcu

Niedziela sosnowiecka 23/2021, str. III

[ TEMATY ]

sanktuarium

Jaroszów

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Jan Wieczorek przedstawia historię sanktuarium

Ks. Jan Wieczorek przedstawia historię sanktuarium

26 maja minęło 25 lat od ogłoszenia jaroszowieckiego kościoła Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych diecezjalnym sanktuarium rodzin.

Dziękczynną Eucharystię w parafii w Jaroszowcu sprawował 23 maja bp Grzegorz Kaszak. – 25 lat temu mój poprzednik bp Adam Śmigielski podjął decyzję, by kościół w Jaroszowcu podnieść do rangi diecezjalnego sanktuarium rodzin. Było to podyktowane ciągle rozwijanym kultem maryjnym i coraz liczniejszymi pielgrzymkami rodzin z różnych zakątków naszej diecezji. Tak jest do dziś. Wiem jak dużym powodzeniem cieszą się comiesięczne czuwania maryjne, które gromadzą i wiernych i liczne grono kapłanów. To była bardzo dobra decyzja. Zdaję sobie sprawę, jak ważna jest rola rodziny we współczesnym świecie. I wiemy jak jest atakowana. Dlatego potrzebujemy takich miejsc modlitwy, zastanowienia i refleksji, by wypraszać dla naszych rodzin potrzebne łaski – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Wskazał także, że każde społeczeństwo opiera się na dwóch flarach: jest to życie ludzkie i rodzina. – Jedno i drugie jest ze sobą nierozerwalnie związane. Jedno wynika z drugiego, i żadnego nie da się zastąpić. Dlatego zły duch atakuje jak może życie ludzie. Najczęściej czyni to, gdy ono jest bezbronne, już w łonie matki. Albo gdy jest słabe i schorowane na końcu drogi. Aborcja i eutanazja to dwa podstawowe grzechy, na które w żaden sposób nie możemy się zgodzić. Mało tego, powinniśmy się stanowczo takim praktykom sprzeciwiać – nauczał Pasterz Kościoła sosnowieckiego.
CZYTAJ DALEJ

Żyliśmy w epoce Jana Pawła II

2025-04-03 07:51

Katarzyna Artymiak

Dziękuję Bogu, że udało mi się przyjechać do Bazyliki św. Piotra 2 kwietnia, w 20. rocznicę odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, największego z rodu Polaków – powiedział abp Stanisław Budzik.

Święty Jan Paweł II był papieżem mojego kapłańskiego życia; przeżyłem jego wybór po pierwszym roku kapłaństwa. To było fantastyczne zaskoczenie, że Bóg nas tak obdarował! Może czasami mieliśmy obawy, jak sobie poradzi Polak na tym miejscu, gdzie od paru wieków byli tylko Włosi. Modliliśmy się w jego intencji. Myślę, że nie przewidywaliśmy, że to będzie tak wspaniały pontyfikat, którym papież zachwycił cały świat. Pamiętamy jego słowa na inauguracji: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. A potem on sam te drzwi Chrystusowi otwierał; był dla nas przykładem. Zmienił historię Polski i Europy, a przez 104 podróże apostolskie całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Za krzyżem przez las turzański

2025-04-03 23:35

Piotr Ożóg

Droga Krzyzowa w Trzebusce

Droga Krzyzowa w Trzebusce

Organizatorem nabożeństwa były Koło Gospodyń wiejskich „Dworzanki” w Trzebusce, sołectwo Trzebuska i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej. Zadania koordynatora podjęli sołtys Piotr Ciupak i wiceprezes TMZS Piotr Ożóg. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii w Trzebusce ks. Władysław Szwed. O bezpieczeństwo na drodze zadbali policjanci z Komisariatu Policji w Sokołowie oraz druhowie z OSP w Górnie. Wydarzenie objął swoim patronatem burmistrz sokołowski Andrzej Kraska, a patronatu medialnego udzieliło Katolickie Radio VIA.

Uczestnicy nabożeństwa aktywnie włączyli się w prowadzone modlitwy. Śpiew animowali parafianie sokołowscy: Beata Głowala, Kazimierz Partyka i Karol Chorzępa. Za poszczególne rozważania odpowiadali przedstawiciele: Służby Liturgicznej z Trzebuski, młodzieży, Parafialnego Oddziału Caritas w Trzebusce, KGW w Trzebuska, matek, ojców, Służby Zdrowia, oświaty, Róż Różańcowych, Rady Parafialnej w Trzebusce, sołtysów, mieszkańców gminy, służb mundurowych i Nienadówki. W asyście maszerowały orlęta z Sokołowa, Nienadówki i Górna należące do sokołowskiej Jednostki Strzeleckiej nr 1914 im. ppor. Jakuba Darochy oraz orlęta z Nowej Wsi koło Zaczernia. Atmosferze modlitwy i skupienia sprzyjały zapalone pochodnie i lampiony, a także niesione flagi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję