Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Piąty Dekanalno-Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych w Lubaczowie

Herody 2013

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

przegląd

kolędowanie

Adam Łazar

„Amok” – grupa z Horyńca Zdroju

„Amok” – grupa z Horyńca Zdroju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Scenę Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie w ostatnią niedzielę stycznia br. opanowały grupy kolędnicze z terenu dekanatu i powiatu lubaczowskiego, uczestniczące już w piątym przeglądzie. Sala widowiskowa wypełniła się publicznością. Wszystkich powitał wiceburmistrz Lubaczowa Adam Margraf i dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. - Dołóżmy starań, by pokolenia, które przyjdą po nas, miały z czego czerpać do rozwoju kultury. Dziękuję ks. Krystianowi Bordzaniowi za trud organizacyjny włożony w przygotowanie tegorocznego przeglądu. Życzę artystycznych i duchowych przeżyć - powiedział na powitanie Proboszcz konkatedralnej parafii, która była głównym organizatorem tej imprezy. Pomogli jej: Miejski Dom Kultury Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy konkatedrze, Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, Urząd Miasta, Urząd Gminy Lubaczów, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Celem przeglądu, który przybrał formę konkursu, jest pielęgnowanie bogatej obrzędowości okresu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, popularyzacja zwyczajów i obrzędów związanych z kolędowaniem oraz zachęcanie młodych do poznawania tradycji literackich i teatralnych, kultywowania tradycji ludowej oraz poszukiwanie nowych form wyrazu dla przedstawień religijnych. Nazwa „Herody” odwołuje się bowiem do najbardziej teatralnej z kolędniczych form.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolędnicy pokazali klasyczne jasełka, a także uwspółcześnione wersje historii Narodzenia Jezusa i chorobliwej walki Heroda o utrzymanie władzy. Mieliśmy okazję obejrzeć znane postacie z tradycyjnych „Herodów”, a więc oprócz tego okrutnego króla, jego hetmanów, marszałków, Trzech Króli, Maryję z Józefem, garbatego i komicznego Żyda Moszko - rabina, czarnych diabłów i skrzydlatych aniołów walczących o duszę Heroda, Śmierci z kosą, pastuszków, kolędników z Gwiazdą, posłuchać wierszowanych dialogów tych postaci i składanych przez nich życzeń. I choć scenariusze tych przedstawień były podobne, to zauważyć można było nowe uwspółcześnione treści i sceny, jak chociażby z unijną kozą. Prezentacje te oceniało jury w składzie: Barbara Thieme - reżyser teatru „Magapar” i instruktor MDK, Mariola Kulczycka - nauczyciel klasy fortepianu z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy, Stanisław Piotr Makara - dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. - Przedmiotem naszej oceny były: teksty i wykonanie pastorałek i kolęd oraz treść składanych życzeń, scenariusze widowisk, ich wykonanie i pomysłowość, zgodność z tradycją, użyte rekwizyty, choreografie, przebrania. Oceny dokonaliśmy w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i młodzież starsza - wyjaśniła przed odczytaniem protokołu jury - Barbara Thieme.

Reklama

W kategorii „uczniowie szkół podstawowych” pierwsze miejsce zdobyła inscenizacja kolędnicza wykonana przez scholę „Filii Dei”, działającą przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy pod kierownictwem Katarzyny Krawczyk. Drugie - kolędnicy ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Załużu. Tę 10-osobową grupę tworzą uczniowie klas IV-VI pod opieką Anety Rozmus. Trzecie miejsce zajął teatrzyk „Frajda”, działający przy internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie. Z tą młodzieżą pracują wychowawcy: Bernadetta Kuchta, Agata Lechowicz, Elżbieta Garus, Agata Komenda. Specjalne wyróżnienie uzyskał zespół „Gwiazdki” z Krowicy Samej prowadzony przez Jadwigę Chomyszyn. On też zdobył nagrodę publiczności.

W kategorii „młodzież starsza” pierwsze miejsce zdobyła grupa „Amok”, złożona z gimnazjalistów z Horyńca Zdroju, którzy pokazali się w inscenizacji „Kłopoty Heroda”. Jurorzy ponadto przyznali trzy wyróżnienia specjalne: dla odtwórcy roli Żyda z zespołu kolędniczego z Baszni Dolnej, za oryginalność strojów i przebrań dla grupy z Załuża, oraz dla Honoraty z grupy „Amok” z Horyńca Zdroju za zdolności wokalne.

Reklama

Publiczności podobały się także występy: uczniów klasy trzeciej ze szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum, wchodzących w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, a przygotowanych przez Grażynę Szczybyło, oraz kolędników prowadzonych przez Agnieszkę Świtę z Baszni Dolnej, a także gimnazjalistów z tej miejscowości.

Gościem specjalnym był zespół „Anielsi”, który dał koncert kolęd. Tym występem zainaugurował piąty rok swej działalności. Zespół, występujący w składzie: Paulina Mazepa (wokal, instrumenty klawiszowe), Jagoda Mazepa (wokal, gitara basowa), Dominika Kapel (gitara elektroakustyczna), Jacek Świstowicz (perkusja), Patrycjusz Zastawny (gitara elektryczna), odnotował w tych czterech latach swej działalności liczne sukcesy. W 10. edycji „Soli Deo” zdobył wyróżnienie, a w 11. edycji już nagrodę - Grand Prix. W II Ogólnopolskim Festiwalu Psalmów Nowoodkrytych „dawid.fm” w Lublinie zdobył II miejsce oraz nagrodę publiczności. W Wojewódzkim Konkursie Kolędy Obcojęzycznej w Kolbuszowej zajął pierwsze miejsce, a także na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Maranatha” w Świdniku. Dzięki tej nagrodzie dał koncert przed „Chili My” w Chorzowskim Centrum Kultury. W sierpniu 2010 r. nagrał płytę EPkę w Gdańsku (Studio Siloe) pt. „Ba 6, 6”. Miłośnicy muzyki chrześcijańskiej w naszej diecezji mogli usłyszeć lubaczowski zespół „Anielsi” w Biłgoraju, Szczebrzeszynie, Nowym Lublińcu (spotkanie Exodus Młodych 2010), Krasnobrodzie (Wyprawa Otwartych Oczu), Tomaszowie Lubelskim (Pielgrzymka Bierzmowanych).

- Nasz zespół powstał na użytek pierwszego przeglądu „Herodów”, który odbył się w sali teatralnej konkatedry. Zajęliśmy wówczas III miejsce. Nie podcięło to nam anielskich skrzydeł. Gramy i śpiewamy nadal. Miło nam wystąpić dziś w Lubaczowie - powiedziała Jagoda Mazepa. Pod koniec tego pięknego koncertu kolęd w wykonaniu zespołu „Anielsi” były podziękowania za muzyczne wsparcie dyrektorowi MDK Andrzejowi Kindratowi i duchowemu opiekunowi ks. Krystianowi Bordzaniowi. Wyróżnione zespoły kolędnicze otrzymały z rąk dziekana ks. Andrzeja Stopyry i wiceburmistrza Lubaczowa Adama Margrafa pamiątkowe statuetki, nagrody i dyplomy. Warto dodać, że sponsorami przeglądu byli: Firma „Domus” Robert i Jolanta Sochań, Delikatesy Centrum w Lubaczowie, „Heban” - sklep wielobranżowy Henryk Wiśniewski.

Przegląd zespołów kolędniczych „Herody 2013” był ostatnim akordem klimatu bożonarodzeniowego przed zbliżającą się Środą Popielcową i Wielkim Postem.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo papieskiego nauczania

Niedziela sandomierska 51/2012, str. 3

[ TEMATY ]

przegląd

Ks. Maciej Chrabin

Kultywowanie tradycji, ekologia i przywiązanie od Ojczyzny były tematem tegorocznego Przeglądu

Kultywowanie tradycji, ekologia i przywiązanie od Ojczyzny były tematem tegorocznego Przeglądu

29 listopada Mszą św. w kościele parafialnym rozpoczął się finał XII Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół noszących imię bł. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Kłak, proboszcz parafii Pysznica, a wraz z nim koncelebrował ks. Andrzej Bobola, proboszcz parafii Krzaki.

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

[ TEMATY ]

modlitwa

zakonnica

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Franciszek wraca nieraz do tematu integralnego kształcenia, zwłaszcza na spotkaniach ze wspólnotami seminaryjnymi. „Nie możemy zaoferować jednolitych i gotowych odpowiedzi na dzisiejszą złożoną rzeczywistość, ale musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze, czyli Bożego miłosierdzia, i ukazywać je poprzez bliskość, ojcostwo, łagodność, doskonaląc sztukę rozeznawania” - zwracał uwagę papież na jednej z takich audiencji. Jak dodawał, ruchliwość i otwartość charakteryzuje nie tylko formujących, ale całą wspólnotę wiernych, która zawsze pragnie podążać za natchnieniami Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję