Reklama

Wiadomości

Zespół ds. Funduszu Kościelnego

Co zamiast Funduszu Kościelnego? Za nami pierwsze spotkanie

W piątek odbyło się pierwsze robocze spotkanie zespołu problemowego Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego - przekazał w piątek PAP wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach zespołu prowadzone są analizy finansowania kościelnych instytucji. Propozycje, jak zapewniono, będą konsultowane.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod koniec grudnia premier Tusk poinformował, że Rada Ministrów zdecydowała o powołaniu Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego, na którego czele stanął wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z opublikowanym w styczniu zarządzeniem do zadań zespołu należy przeprowadzenie analiz i wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu, a także zasad finansowania m.in. składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego duchownych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W połowie sierpnia Kosiniak-Kamysz potwierdził, że Międzyresortowemu Zespołowi ds. Funduszu Kościelnego ma doradzać zespół ekspertów, którego szefem został prof. Piotr Kosiak.

W odpowiedzi na pytania PAP wydział prasowy MON poinformował o pierwszym roboczym spotkaniu zespołu problemowego, który ma wypracować rekomendacje dla Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Prowadzi on m.in. analizy dotychczasowego finansowania kościelnych instytucji z budżetu państwa.

"Jednym z rozważanych rozwiązań jest odpis podatkowy wzorowany na innych krajach. Propozycje będą konsultowane z Kościołami, związkami wyznaniowymi i ekspertami - dla dobra obywateli i dobra wspólnoty. To wypełnienie zapisów Konstytucji" - zapewniło MON.

Reklama

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły żadnych nieruchomości.

Prace nad zmianami dotyczącymi Funduszu Kościelnego odbywały się już w latach 2012-2013. Zakończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano. W 2014 r. rząd umówił się z Kościołem katolickim na odłożenie kwestii do 1 stycznia 2016 r., uznając, że temat nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej. Do sprawy powrócono w 2023 r. po wyborach parlamentarnych.

2024-08-23 18:43

Oceń: +2 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: każda wymiana zdań służy innym

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat.pl

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce, w tym przemiany kulturowe i strategia w czasie i po pandemii są głównym tematem rozpoczętego dziś w Łodzi zebrania plenarnego KEP. Nowością będzie praca biskupów w grupach tematycznych. Taki system na pewno usprawnia dialog i to jest najważniejsze – powiedział KAI abp Grzegrz Ryś, metropolita łódzki i gospodarz obrad. Dodał, że każda wymiana zdań służy innym.

Pierwszego dnia biskupi obradują w łódzkim seminarium duchownym, a drugiego spotkają się w pobliskich Pabianicach. Miejsca te wybrano ze względu na rozpoczynający się niebawem rok 100-lecia powstania diecezji łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

IMGW: mogą pojawić się podtopienia. Sytuacja nie jest w 100% bezpieczna

2025-07-08 15:17

[ TEMATY ]

IMGW

opady

podtopienia

Adobe.Stock

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku - poinformowały we wtorek na konferencji IMGW i Wody Polskie.

W poniedziałek strażacy odnotowali 2200 interwencji w związku z burzami. W najbliższych dniach niż przemieszczający się nad Polską przyniesie intensywne opady deszczu.
CZYTAJ DALEJ

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

[ TEMATY ]

Kościół

Chile

spadek

wierni

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Ze spisu wynika, że w 2024 roku za katolików uważało się 54 proc. obywateli Chile powyżej 15. roku życia. W 1992 roku było ich 77 proc., a w 2002 roku - 70 proc. Przynależność do wspólnot protestanckich deklaruje obecnie 16 proc. mieszkańców tego kraju, zaś 26 proc. nie wyznaje żadnej religii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję