Reklama

Niedziela Przemyska

Rzecznik, autorytet, świadek

Niedziela przemyska 11/2013, str. 3

[ TEMATY ]

abp Ignacy Tokarczuk

Aneta Kamieniecka

Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Jan Jagustyn

Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Jan Jagustyn

Mieszkańcy Jarosławia, przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz młodzież oddali hołd zmarłemu 29 grudnia 2012 r. abp. Ignacemu Tokarczukowi. 28 lutego br. był także dniem modlitw w intencji ustępującego z urzędu Ojca Świętego Benedykta XVI.

Mszy św. w jarosławskiej kolegiacie pw. Bożego Ciała przewodniczył ks. dziekan Jan Jagustyn. „Dziś otaczamy ten ołtarz w dowód wielkiej wdzięczności dla zmarłego Księdza Arcybiskupa, w dowód wdzięczności za jego wielką troskę o wszystkich, którzy uwierzyli w Chrystusa, a szczególnie o tych, którzy za tę wiarę byli prześladowani. Prosimy dla Niego o wielką nagrodę Nieba, o miejsce w Domu Ojca i wieczny pokój” - mówił do wiernych na początku Mszy św.

Homilię wygłosił wieloletni współpracownik abp. Tokarczuka, ks. dr Franciszek Rząsa. Przypomniał słowa wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II w Rzeszowie 2 czerwca 1991 r.: „Drogi Biskupie Ignacy, na przestrzeni lat Twego posługiwania stałeś się wobec Kościoła i społeczeństwa walczącego o swe suwerenne prawa: rzecznikiem, świadkiem i autorytetem”. „To ocena wystawiona przez najwyższy autorytet - Piotra Naszych Czasów. Ocena zakotwiczona w życiu, postawie i czynach wielkiego naszego Biskupa. (…) Jego odwaga, konsekwencja wobec władz budziły naszą odwagę i determinację w obronie niezbywalnych naszych praw. Kapłani i wierni mieliśmy świadomość, że w naszej obronie stanie ksiądz Biskup i dlatego nie baliśmy się milicji, SB, ORMO i innych donosicieli” - kontynuował ks. Rząsa. Przypomniał, że dzięki abp. Tokarczukowi diecezja przemyska wzbogaciła się o ponad 400 kościołów i tyleż samo kaplic, domów parafialnych i punktów katechetycznych budowanych bez zezwolenia, co było fenomenem nie tylko na skalę Polski. Podkreślił, że bezsilne władze starały się zdyskredytować abp. Tokarczuka w oczach wiernych przypisując mu np. niemoralne prowadzenie się, współpracę z UPA, czy oskarżenie przez zabójców bł. ks. Popiełuszki o kolaborację z gestapo. „Oskarżono tego, na którego UPA wydała wyrok śmierci. Oczywiście nikt w to nie wierzył, wiadomo było, że władza kłamie. Obyśmy dziś umieli tak patrzeć na poczynania władzy i mieli tyle, co wtedy krytycyzmu, realizmu i odwagi” - mówił ks. Rząsa. Zaznaczył, że abp Tokarczuk to także - jak wskazał Jan Paweł II - świadek, który żył prawdą, całym swoim życiem świadcząc o Bogu, który jest Miłością.

Dopełnieniem uroczystości w jarosławskiej kolegiacie był koncert muzyki poważnej w wykonaniu Chóru i Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu, pod dyrekcją Antoniego Gurana. Wieczór muzyczny został dedykowany śp. abp. Tokarczukowi i Papieżowi Benedyktowi XVI.

2013-03-13 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezłomny Arcybiskup Tokarczuk

Niedziela przemyska 3/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

abp Ignacy Tokarczuk

abp Adam Szal

Archiwum parafii

Abp Ignacy Tokarczuk wizytuje parafi ę Matki Bożej Królowej Polski w Dąbrowie (obecnie diecezja rzeszowska)

Abp Ignacy Tokarczuk wizytuje parafi ę Matki Bożej Królowej Polski w Dąbrowie (obecnie diecezja rzeszowska)

Ks. Zbigniew Suchy: – Księże Arcybiskupie, rozpoczęliśmy rok poświęcony abp. Ignacemu Tokarczukowi. Chciałbym zapytać o przebieg poświęconej mu sesji, która odbyła się niedawno w Rzeszowie.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa. Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

[ TEMATY ]

zakony

matki bożej gromnicznej

abp Depo

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję