Reklama

Kościół

Kard. Müller krytycznie o nowym katalogu grzechów prezentowanym przez kard. Grecha

„Katalog z domniemanymi grzechami przeciwko nauczaniu Kościoła wykorzystywanym jako kamień rzucany lub przeciwko synodalności, cokolwiek można przez to rozumieć, brzmi jak lista kontrolna zdezorientowanej chrześcijańskiej ideologii woke i gender” - uważa były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Z nominacji papieża Franciszka weźmie on udział w drugiej części Synodu, rozpoczynającej się 2 października.

2024-09-21 21:04

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej sekretarz generalny Synodu, kard. Grech zapowiedział, że podczas liturgii pokutnej z udziałem Ojca Świętego zostanie wyznany grzech przeciwko pokojowi; grzech przeciwko stworzeniu, przeciwko ludom tubylczym, przeciwko migrantom; grzech nadużyć; grzech przeciwko kobietom, rodzinie, młodym ludziom; grzech doktryny używanej jako kamienie do rzucania; grzech przeciwko ubóstwu; grzech przeciwko synodalności / brak słuchania, komunii i uczestnictwa wszystkich. Na zakończenie papież zwróci się w imieniu wszystkich wiernych z prośbą o przebaczenie do Boga oraz do sióstr i braci całej ludzkości.

Oto komentarz kard. Müllera zamieszczony na portalu na kath.net w tłumaczeniu na język polski:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku synodu na temat synodalności, który nie jest już synodem samych biskupów, lecz zgromadzeniem mieszanym, które w żadnym wypadku nie reprezentuje całego Kościoła katolickiego, odbędzie się nabożeństwo pokutne, którego kulminacją będzie żal za nowo wymyślone grzechy (przez ludzi!).

Reklama

Grzech w swej intencji jest odwrócenie się człowieka od Boga i zwrócenie się ku dobrom stworzonym, które są czczone zamiast Niego lub w formie materialnej, jak pogańskie bożki. Możemy również zgrzeszyć przeciwko naszemu bliźniemu, jeśli nie kochamy go jak siebie samego ze względu na Boga. Obejmuje to również egoistyczne wykorzystywanie naturalnych dóbr ziemi, które Bóg zapewnia wszystkim ludziom jako podstawę życia. Możemy zatem grzeszyć, jeśli wykorzystujemy surowce, pieniądze i fakty wyłącznie dla własnej korzyści i ze szkodą dla innych.

Pomyślmy o miliarderach oligarchach lub „filantropach”, którzy najpierw bezwstydnie wykorzystują szerokie masy ludzi, aby następnie być wychwalanymi jako ich dobroczyńcy za kilka gestów jałmużny. Papież i biskupi nie powinni pozwalać się fotografować razem z tymi ludźmi (za judaszową opłatą). Należy unikać jakiegokolwiek wrażenia kumoterstwa z nimi, podobnie jak samooszukiwania się Robin Hooda, polegającego na zabieraniu bogatym, by dawać biednym.

Przedstawiciele Kościoła Chrystusa, który oddał swoje życie za nas jako dobry pasterz, powinni raczej działać jako prorocy, ich krytycy, jak Jan Chrzciciel, który zaryzykował swoją głowę i powiedział Herodowi: „Nie wolno tobie tego czynić....”. Chrystus umarł za nasze grzechy i pojednał nas z Bogiem przez swój krzyż i zmartwychwstanie, abyśmy mogli dobrze żyć w pokoju i miłości z naszymi bliźnimi. Bóg, nasz Ojciec, dał nam Dekalog, a Jego Syn ogłosił Błogosławieństwa z Kazania na Górze, abyśmy w Jego świetle mogli rozpoznawać i czynić dobro, a unikać zła.

Przedstawiony katalog z domniemanymi grzechami przeciwko nauczaniu Kościoła wykorzystywanym jako kamień rzucany lub przeciwko synodalności, cokolwiek można przez to rozumieć, brzmi jak lista kontrolna zdezorientowanej chrześcijańskiej ideologii woke i gender, z wyjątkiem niektórych złych uczynków wołających do nieba.

Reklama

Aby oszukać łatwowiernych, istnieją również występki, od których każdy chrześcijanin powinien się powstrzymać. Naiwni mogą być zaślepieni arbitralnym zestawieniem prawdziwych grzechów przeciwko bliźniemu i uzasadnioną krytyką teologicznie absurdalnych wymysłów motywowanych synodalnie.

Ale nie ma grzechu przeciwko nauczaniu Kościoła, który rzekomo jest używane jako broń, ponieważ nauczanie apostołów stwierdza, że zbawienie można znaleźć tylko w imieniu Chrystusa (Dz 4, 12). I dlatego na przykład św. Łukasz (Łk 1,1-4) napisał swoją Ewangelię, abyśmy mogli „przekonać o całkowitej pewności nauk”, w których zostaliśmy pouczeni o zbawczej wierze w Jezusa Mesjasza, Syna Bożego. Paweł opisuje zadanie biskupów jako gwarantów nauczania przekazanego przez apostołów (1 Tm 6). Nauczanie Kościoła nie jest, jak uważają niektórzy antyintelektualiści w kolegium biskupów, którzy lubią odwoływać się do swoich talentów duszpasterskich z powodu braku wykształcenia teologicznego, akademicką teorią na temat wiary, lecz racjonalną prezentacją objawionego słowa Boga (1 P 3,15), który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy, przez jedynego pośrednika między Bogiem a ludźmi: człowieka Chrystusa Jezusa, Słowo Boga Ojca, które stało się ciałem (por. 1 Tm 2, 4 n).

Reklama

Nie ma również grzechu przeciwko pewnego rodzaju synodalności, która jest wykorzystywana jako środek prania mózgu w celu zdyskredytowania tak zwanych konserwatystów jako zacofanych i przebranych faryzeuszy oraz wmówienia nam, że ideologie progresywistyczne, które doprowadziły do upadku Kościołów na Zachodzie w latach siedemdziesiątych XX wieku, były dokończeniem reform Soboru Watykańskiego II, które rzekomo zostały udaremnione przez Jana Pawła II i Benedykta XVI. Współpraca wszystkich wiernych w służbie budowania Królestwa Bożego leży w naturze Kościoła jako Ludu Bożego, Ciała Chrystusa i Świątyni Ducha Świętego. Nie można jednak relatywizować urzędu biskupiego, opierając uczestnictwo w Synodzie Biskupów na powszechnym kapłaństwie wszystkich wierzących i papieskiej nominacji, tym samym pośrednio odrzucając sakramentalność posługi święceń (święcenia biskupa, kapłana, diakona) i ostatecznie relatywizując hierarchiczno-sakramentalną konstytucję Kościoła na mocy prawa Bożego (Lumen gentium 18-29), której Luter zasadniczo zaprzeczał.

Podsumowując, wielcy agitatorzy dróg synodalnych i szerzącego się synodalizmu są bardziej zainteresowani zdobyciem wpływowych stanowisk i realizacją swoich niekatolickich ideologii, niż odnowieniem wiary w Chrystusa w sercach ludzi. Fakt, że instytucje kościelne w niegdyś całkowicie chrześcijańskich krajach rozpadają się (puste seminaria, umierające wspólnoty zakonne, rozbite małżeństwa i rodziny, masowe rezygnacje z Kościoła - kilka milionów katolików w Niemczech), nie wstrząsa nimi do głębi. Uparcie realizują swój program, który sprowadza się do zniszczenia chrześcijańskiej antropologii, dopóki ostatni nie zgasi światła, a kościelna kasa nie będzie pusta.

Odnowa Kościoła w Duchu Świętym nastąpi tylko wtedy, gdy papież odważnie i głośno wyzna Jezusa w imieniu wszystkich chrześcijan i powie Mu: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16).

Ocena: +11 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nastąpi po naszej śmierci?

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek

Kardynał Gerhard Müller, wybitny teolog i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, w swojej książce „Cud nieśmiertelności” spogląda na kontrowersje związane są z obietnicą życia wiecznego. Co nastąpi po naszej śmierci? Kto może trafić do czyśćca lub piekła? Jak będzie wyglądał sąd ostateczny? Przeczytaj premierowo fragment z książki Kardynała, która stanowić będzie cenną wskazówkę dla katolików.

Krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa uwolniły ludzi zarówno od grzechu Adama, jak i od jego następstwa – wiecznej śmierci. Zasługi męki Chrystusa spływają na nas za pośrednictwem sakramentów. Przez chrzest i pokutę (oraz namaszczenie chorych) dokonuje się odpuszczenie winy grzechu oraz wiecznych (ale nie wszystkich doczesnych) kar za grzechy. Człowiek nawiązuje nadprzyrodzoną relację z Bogiem i w łasce sakramentów otrzymuje zadatek przyszłej chwały. Dopiero na końcu czasów, gdy Chrystus swoją mocą wskrzesi wszystkich zmarłych, ludzie w pełni doświadczą skutków zmartwychwstania w postaci zwycięstwa nad śmiercią, która jest karą za grzechy. Choć nasz umysł sam z siebie nie potrafi wysnuć wniosku o prawdziwości zmartwychwstania, to jednak może go uznać na podstawie argumentacji wychodzącej od istnienia człowieka i sensu jego egzystencji. Zgodnie z zamysłem Stwórcy dusza ludzka została stworzona jako nieśmiertelna. Jest ona zasadą istnienia człowieka jako stworzenia, urzeczywistnia jego jedność duchowo- cielesną oraz określa dyspozycję duchowej i wolnej natury człowieka do otrzymania nadprzyrodzonej łaski.
CZYTAJ DALEJ

Lądek-Zdrój: Szok, złość, płacz i tysiące ton śmieci na ulicach

2024-09-21 11:38

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

PAP/Maciej Kulczyński

LĄDEK-ZDRÓJ SYTUACJA POPOWODZIOWA

LĄDEK-ZDRÓJ SYTUACJA POPOWODZIOWA

Lądek-Zdrój tydzień po powodzi nie przypomina w niczym perły polskich uzdrowisk. Skala zniszczeń jest tak ogromna, że mieszkańcy mówią o szoku, złości i wielu dniach płaczu. Na ulicach trwa akcja usuwania tysięcy ton śmieci popowodziowych, które są na wszystkich uliczkach wzdłuż Białej Lądeckiej.

"Niedziela" dla powodzian. Nasi czytelnicy wspierają poszkodowanych w wyniku powodzi: fundacja.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Dolnośląskie: w powiecie głogowskim starosta wezwał do samoewakuacji z terenów zalewowych

2024-09-21 17:08

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

Karol Porwich/Niedziela

Do samoewakuacji z terenów zalewowych wezwał w sobotę mieszkańców czterech gmin w powiecie głogowskim tamtejszy starosta. Rzecznik głogowskich strażaków powiedział, że sytuacja jest trudna, ale stabilna.

Wezwanie do samoewakuacji skierowane do mieszkańców obszarów zalewowych na terenie gmin Kotla, Żukowice, Pęcław i Głogów, opublikowano w sobotę w mediach społecznościowych powiatu głogowskiego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję