Ingres nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego odbędzie się w sobotę 26 października o godz. 11.00 w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. Dzień wcześniej, 25 października, także w katedrze, przed Mszą świętą o 19.00, sprawowaną w 900-lecie chrztu Szczecina, odbędzie się oficjalne kanoniczne objęcie Archidiecezji.
W ubiegłym tygodniu abp Śmigiel spotkał się ze swoimi przyszłymi współpracownikami z Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Sądu Metropolitalnego, Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego, Wydziału Teologicznego, Centrum Edukacyjnego Archidiecezji, Caritas i Instytutu Medycznego. Podarował im symboliczny prezent: paczkę toruńskich pierników, a od nich otrzymał "Paprykarz Szczeciński".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Patrząc na ścieżkę kapłańską, myślę że byłem przygotowywany do tego momentu, zawsze posługiwałem na Pomorzu. Specyfika tej ziemi jest mi bliska. Przychodzę tu z radością, entuzjazmem, chciałbym być dobrym duszpasterzem, wiem, że jest to dziś bardzo trudne - powiedział w Szczecinie.
Na zakończenie pierwszej wizyty w Szczecinie abp Śmigiel udał się na prywatną modlitwę do szczecińskiej katedry.
Mianowany arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim bp Wiesław Śmigiel ma 55 lat i jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych. W 2012 r. został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a następnie, w 2017 roku biskupem diecezji toruńskiej. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej. Pełni też m.in. funkcję przewodniczącego Rady ds. Rodziny oraz Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi. Jego dewizą biskupią są słowa: „Omnibus omnia factus” (Stawszy się wszystkim dla wszystkich).
Reklama
Abp Wiesław Andrzej Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu. Został wyświęcony na kapłana 29 maja 1994 r. w Pelplinie. W latach 1988-1994 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji pelplińskiej. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie; a w latach 1996-1998 był sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Szlagi.
W 1998 r. rozpoczął studia stacjonarne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL; w 2000 r. uzyskał tytuł licencjata teologii, a w 2003 r. obronił doktorat na podstawie pracy pt. „Czytelnictwo religijne jako środek formacji religijnej wiernych”. W 2010 r. uzyskał habilitację z zakresu teologii pastoralnej.
W pracy naukowej koncentruje się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła, dynamice zrzeszeń religijnych oraz teologii kultury. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i rozpraw o charakterze naukowym oraz wielu haseł encyklopedycznych, recenzji i artykułów popularno-naukowych. Pracował m.in. jako adiunkt przy Katedrze Teologii Pastoralnej Ogólnej Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki. Od 2011 r. do 2014 r. był kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej. Przynależy do Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.
Został mianowany biskupem tytularnym Beatii oraz biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej 24 marca 2012 r. Był wtedy najmłodszym biskupem pomocniczym w Polsce i jednym z najmłodszych w Europie. W 2017 r. został mianowany biskupem toruńskim. W 2021 roku był też administratorem apostolskim sede vacante diecezji bydgoskiej a w 2022 - diecezji płockiej. 13 września br. został ogłoszony arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim.