Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. 14. Ogólnopolski Kongres Małżeństw. Intymność i światowość

Kongres to nie tylko spotkanie, ale opatrznościowy dar dla małżonków – takimi słowami ks. kan. Krzysztof Ora, główny organizator wydarzenia, rozpoczął XIV Ogólnopolski Kongres Małżeństw w Świdnicy.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

ks. Krzysztof Ora

kongres małżeństw

Robert Tekieli

Archiwum Kongres Małżeństw

Zespół organizatorów i wolontariuszy XIV Kongresu Małżeństw w Świdnicy

Zespół organizatorów i wolontariuszy XIV Kongresu Małżeństw w Świdnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od piątku do niedzieli 4-6 października, pary z całej Polski miały okazję uczestniczyć w wykładach i spotkaniach kulturalnych, które inspirowały do głębszego przeżywania małżeństwa w świetle wiary.

Temat przewodni

Hasło tegorocznego kongresu „Intymność i światowość” wzbudziło wśród uczestników spore zainteresowanie. - Ks. Krzysztof Ora wyjaśniając to hasło wskazał, że temat ten został dobrany celowo, aby pogłębić refleksję nad dwiema ważnymi sferami życia małżeńskiego. Zauważył, że z jednej strony papież Franciszek często przestrzega przed „światowością”, czyli uleganiem myśleniu i logice świata, które mogą oddalać od duchowej tożsamości. Z drugiej strony ks. Ora podkreślił, że światowość może mieć również pozytywny wymiar, jako wyjście do świata z zachowaniem intymności, czułości i bliskości. - To właśnie ta umiejętność bycia w świecie bez zatracania swojej tożsamości - zaznaczył, dodając, że prelegenci kongresu będą rozwijać ten temat w swoich wystąpieniach, rozjaśniając, co kryje się za tymi dwoma pojęciami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fundament społeczeństwa

Reklama

Podczas otwarcia kongresu bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na to, jak ważnym zadaniem Kościoła jest wspieranie rodziny. Podkreślał, że małżeństwo to nie tylko instytucja, ale fundamentalny element, który kształtuje społeczeństwo. - Małżeństwo i rodzina są starsze od Kościoła. Bóg powołał człowieka do życia w rodzinie, i to ona stanowi fundament każdego społeczeństwa – podkreślił biskup, wskazując na niezmiernie istotną rolę, jaką odgrywa troska o małżeństwa w dzisiejszych czasach.

Bp Dec odwołał się również do słów bł. ks. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna”, podkreślając, że małżeństwo, które opiera się na wierze i miłości do Boga, może stawić czoła wszelkim trudnościom. - Kiedy upadała rodzina, upadały narody. I dzisiaj, jeśli rodzina upadnie, nasza cywilizacja również będzie zagrożona – dodał biskup, apelując o umacnianie wartości rodzinnych.

Nagroda

Tradycyjnie podczas piątkowego wieczoru wręczono prestiżową nagrodę Amicus Matrimoniorum - Przyjaciela Małżeństw. Tegorocznym laureatem został Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, który od 50 lat wspiera małżeństwa w ich duchowej drodze. Ks. Damian Kwiatkowski, krajowy moderator Domowego Kościoła, przyjmując nagrodę, zaznaczył: - Domowy Kościół zasłużył na to wyróżnienie swoją wieloletnią posługą wobec rodzin. To wspólnota, która pomaga małżonkom żyć wiarą na co dzień i budować trwałe, pełne miłości relacje – akcentował. Ks. Kwiatkowski zażartował nawet, że nagroda nie przypadła konkretnej osobie, ale całej wspólnocie, co tylko podkreśla, jak ogromne znaczenie ma Domowy Kościół w kształtowaniu zdrowych relacji małżeńskich.

O niebezpieczeństwach

Reklama

Niemałe poruszenie wywołał wykład Roberta Tekielego. Dziennikarz i publicysta, podjął temat duchowych zagrożeń, jakie niesie współczesna popkultura i nowoczesne trendy. W swoim wystąpieniu „Wiara i wierzenia. Kult i kultura. Zagrożenia duchowe ukryte w popkulturze” mówił o niebezpieczeństwach związanych z przesytem informacyjnym i naciskiem na konsumpcję, które odciągają małżeństwa od duchowej istoty ich związku.

- Nasza cywilizacja znajduje się w punkcie krytycznym. Media, popkultura i współczesne ideologie bombardują nasze dzieci i nas samych. Stajemy się ofiarami barbarzyńcy wewnętrznego, który niszczy fundamenty, na których opiera się nasza wiara i kultura – ostrzegał Tekieli. W swoim wystąpieniu podkreślał, że katolickie małżeństwa muszą być czujne wobec tego, co współczesna kultura próbuje im narzucić, odrzucając chrześcijańskie wartości. - Ateizm stał się nową formą wiary, w której odrzuca się Boga - mówił Tekieli, dodając, że jednocześnie wprowadza się irracjonalne wierzenia w duchowość, medytacje i fałszywe obietnice szczęścia.

Intymność, ale nie tylko

Kongres Małżeństw to nie tylko duchowe refleksje, ale także praktyczne porady i inspiracje. Wiele uwagi poświęcono tematom związanym z komunikacją w małżeństwie, seksualnością oraz rozwiązywaniem konfliktów. Wykład „Intymność oddana za internetowy like” Magdaleny Urbańskiej zwrócił uwagę na współczesne wyzwania związane z mediami społecznościowymi, które często prowadzą do zaniedbania relacji między małżonkami.

W sobotni wieczór uczestnicy kongresu mieli okazję wziąć udział w koncercie i spektaklu pantomimicznym Ireneusza Krosnego, co wprowadziło nieco lekkości po całym dniu pełnym refleksji.

Duchowa pieczęć

Reklama

Kongres zakończył się niedzielną Mszą świętą w katedrze świdnickiej, której przewodniczył bp Adam Bałabuch. To symboliczne zwieńczenie całego wydarzenia, podczas którego małżonkowie zawierzali swoje związki Bogu, prosząc o siłę do budowania trwałej miłości w codziennym życiu.

Wrażenia po kongresie można podsumować słowami jednego z uczestników. - Ten weekend to była prawdziwa inwestycja w nasze małżeństwo. Wyjeżdżamy stąd z nową energią i nadzieją, gotowi stawić czoła codziennym wyzwaniom, które nas czekają.

XIV Ogólnopolski Kongres Małżeństw ponownie okazał się nie tylko wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, ale przede wszystkim duchową podróżą, podczas której małżonkowie mogli na nowo odkrywać siłę swojej miłości i wiarę.

Wszystkie prelekcje zaproszonych gości dostępne są na kanale YouTube: KongresMalzenstw.

Archiwum Kongres Małżeństw

Archiwum Kongres Małżeństw

Archiwum Kongres Małżeństw

2024-10-10 17:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo Biskupa Świdnickiego w związku z tragiczną śmiercią śp. Kristiny

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Ks. Sławomir Marek

Drodzy diecezjanie,
wszyscy jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci tragiczną śmiercią śp. Kristiny należącej do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Jako wspólnota diecezjalna przekazujemy wyrazy współczucia pogrążonej w bólu najbliższej rodzinie. Zapewniam o swojej modlitwie w intencji śp. Kristiny i Jej bliskich.

Bardzo proszę, by we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę w ramach modlitwy wiernych włączyć intencję za śp. Kristinę i Jej rodzinę.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję