Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowi kanonicy Kapituły Myśliborskiej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

kanonicy

Ks. Robert Gołębiowski

Chrystusowe kapłaństwo jest nieustanną służbą Bogu i powierzonym sobie wiernym. Służba ta naznaczona jest wiernym wypełnianiem woli Boga i całkowitym oddaniem, by móc być wszystkim dla całego Ludu Bożego. Choć posługa wszystkich kapłanów jest nacechowana tym samym poświęceniem i zaangażowaniem, to jednak biskup diecezjalny obdarowuje niektórych z nich za wzorową służbę kościelnymi tytułami, wynosząc do godności kanoników poszczególnych kapituł. W archidiecezji istnieje obecnie 5 kapituł: Katedralna w Szczecinie oraz Kapituły Kolegiackie w Kamieniu Pom., Myśliborzu, Stargardzie Szcz. i Wolinie. W wigilię uroczystości Narodzin św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu miała miejsce podniosła ceremonia instalacji nowych kanoników tejże kapituły.

Warto sobie uświadomić, że początki kapituły w Myśliborzu sięgają średniowiecza, gdy 1 czerwca 1298 r. margrabia Albrecht III ufundował kolegiatę i kapitułę. Przechowywany dokument m.in. stwierdza, że „w naszym mieście Soldin na chwałę Boga i Jego matki Marii Dziewicy chwalebnej, ustanawiamy i powołujemy z zakonu kaznodziejskiego tejże diecezji 12 kanoników i prebendarzy, którzy tymże kościołem powołanym dla Pana, będą kierować i Jemu niech będą wierni w słowach, czynach i przykładach i niech zawsze wstawiają się u Pana za naszych potomków, córki, sukcesorów, za wszystkich naszych wiernych żywych i zmarłych”. Jednak dopiero nasze czasy przyniosły odrodzenie tutejszej wspólnoty kanoników. 21 lat temu, 1 listopada 1992 r., abp Marian Przykucki wydał dekret ustanawiający Kapitułę Kolegiacką pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. W tym dokumencie czytamy również ważne słowa: „Ustanawiając ponownie Kapitułę Kolegiacką w Myśliborzu, nawiązuję do historii. Podkreślić wypada, że Kapituła w Myśliborzu wiernie stała przy Kościele katolickim i broniła przed protestantami, którzy przejęli ją siłą w 1538 r. Obecnie, gdy wrócił na te tereny Kościół w dawnym zasięgu, gdy naród polski odzyskał swoje prasłowiańskie ziemie, uważam za swój obowiązek, aby na nowo ustanowić Kapitułę w Myśliborzu”.

Reklama

Metropolita Szczecińsko-Kamieński w dwóch turach powołał 24 nowych kanoników, w tym jednego gremialnego oraz 23 honorowych, którzy 23 czerwca zostali uroczyście zainstalowani do Kapituły w Myśliborzu. W wypełnionej wiernymi z całej archidiecezji świątyni najpierw nowi kanonicy zostali przedstawieni, złożyli wyznanie wiary, przysięgę na Pismo Święte i krzyż, a następnie otrzymali dystynktoria kanonickie. Jednocześnie Ksiądz Arcybiskup poinformował o zmianach w funkcjach kanoników gremialnych, dziękując najpierw ks. kan. Marianowi Kucharczykowi za wieloletnie pełnienie funkcji prepozyta i ogłaszając, że odtąd funkcję tę pełnić będzie ks. kan. Jerzy Tobiasz, proboszcz Kolegiaty Myśliborskiej.

Nowo mianowani kanonicy wraz z dotychczasowymi koncelebrowali z Księdzem Arcybiskupem Mszę św., podczas której Pasterz archidiecezji wskazał na ważność działalności kapituły odnoszącej się do krzewienia kultu Bożego Miłosierdzia oraz orędzia św. s. Faustyny Kowalskiej. Mówił m.in.: „Myślibórz odkrywa tajemnicę rozwijania dzieła miłosierdzia poprzez duchową obecność św. s. Faustyny. Pan Bóg od dawna wpisał w to miejsce kult miłosierdzia. Wiele łask otrzymanych w sanktuarium i kolegiacie świadczy o duchowym, ale i materialnym znaczeniu tego miasta w przestrzeni miłości płynącej z krzyża. Miłosierdzie to owoc miłości streszczającej się w wezwaniu modlitewnym: «Jezu, ufam Tobie!». To tutaj Jezus Miłosierny działa, przenika serca wiernych, troszczy się o dzieło zbawienia obdarza każde ludzkie serce swoimi łaskami. Nowi kanonicy, wchodząc w ten charyzmat, rozwijać będą szczególnie treści teologiczne, aby je wierni rozpoznawali, wpisywali w swoje serca i dzielili się tym dziedzictwem z całym Kościołem”.

Reklama

Obecnie Kapituła Kolegiacka w Myśliborzu liczy 10 kanoników gremialnych, 26 honorowych oraz 3 seniorów. Do wieczności odeszli już: ks. kan. Stanisław Gulczyński, ks. kan. Bolesław Dąbrowski, ks. kan. Józef Patla i ks. kan. Stanisław Kostka.

Kanonikiem gremialnym został ustanowiony ks. Janusz Zachęcki. Kanonikami honorowymi: ks. Krzysztof Banach, ks. Roman Banaś, ks. Czesław Baraniewicz, ks. Adam Bocheński, ks. Czesław Dobrowolski, ks. Stanisław Drewicz, ks. Józef Dudek, ks. Piotr Ilnicki, ks. Krzysztof Krawiec, ks. Józef Leszkowicz, ks. Piotr Listwoń, ks. Grzegorz Kalamarz, ks. Wojciech Kozub, ks. Henryk Krzyżewski, ks. Wojciech Musiałek, ks. Wacław Nowak, ks. Bernard Półtorak, ks. Krzysztof Rostkowski, ks. Ryszard Rozdeba, ks. Kazimierz Sałternik, ks. Andrzej Sowa, ks. Tadeusz Szponar, ks. Krzysztof Tracz i ks. Stanisław Włodek.

2013-07-04 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłodzko: instalacja kanoników Kapituły Kolegiackiej

[ TEMATY ]

kanonicy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku biskup świdnicki dokonał 4 grudnia instalacji 14 nowych kanoników (gremialnych i honorowych) tamtejszej Kapituły Kolegiackiej. „Święty Franciszek Ksawery, patron Kłodzka i Kapituły Kolegiackiej, niech będzie dla wszystkich wzorcem i przykładem do głoszenia Ewangelii” – apelował w homilii bp Ignacy Dec.

„Zebraliśmy się w kłodzkiej kolegiacie, by modlić się za całe miasto, ziemię Kłodzką, która jest ‘krainą Pana Boga i Matki Bożej’. Upraszać będziemy łaski dla miasta i jego mieszkańców, by nigdy nie zabrakło na tej historycznej ziemi głosicieli Bożego słowa, którzy będą wydeptywać drogę dla Pana Jezusa” – mówił we wstępie biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nocne patrole pomagają osobom w kryzysie bezdomności przetrwać zimę

2023-02-09 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób będących w kryzysie bezdomności, ale także czas wytężonej pracy i współpracy fundacji, stowarzyszeń jak i osób prywatnych zajmujących się pomocą potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję