Zatrzymania w ramach prowadzonego postępowania w sprawie oszustw podatkowych przeprowadzono we wtorek przy współpracy z CBA. Funkcjonariusze zatrzymali 13 osób, w tym księdza. Wszyscy usłyszeli zarzuty – poinformował w środę PAP rzecznik płockiej Prokuratury Okręgowej Bartosz Maliszewski.
„Śledztwo obejmuje oszustwa podatkowe dokonywane od 2017 r. Ustalono uszczuplenia w kwocie 4,5 mln zł w podatku dochodowym, przy czym kwota ta dotyczy tylko 13 dotychczas zatrzymanych. Tych osób będzie więcej, kilkadziesiąt” – powiedział prokurator Maliszewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyjaśnił, że podejrzani dokonywali fikcyjnych darowizn na rzecz kilku parafii, w których przez lata posługę pełnił zatrzymany ksiądz, przy czym w tym celu preparowano dokumenty, a w efekcie osoby, które dokonywały rzekomych darowizn, mogły następnie obniżyć sobie podatek dochodowy o kwotę darowizny.
"Przeważnie były to osoby majętne albo bardzo majętne, w tym zajmujące eksponowane stanowiska, jak prezesi zarządów, dyrektorzy banków i lekarze" - podkreślił rzecznik płockiej prokuratury okręgowej. Jak dodał, "osoby te miały roczne dochody nierzadko na poziomie pół miliona złotych, a mimo to decydowały się na taką przestępną optymalizację swojego opodatkowania".
Reklama
Wyjaśnił, że w związku z przeprowadzonymi we wtorek w ramach śledztwa zatrzymaniami, głównie na Mazowszu, dokonano również przeszukań, gromadząc m.in. dokumenty. Postępowanie wszczęto w maju w wyniku działań CBA i ustaleń prokuratury. "Zebrany jak dotąd materiał dowodowy w tej sprawie jest bardzo obszerny i bogaty" - zaznaczył prokurator Maliszewski.
Zatrzymanym osobom przedstawiono po kilkanaście zarzutów. Wobec większości zastosowane zostały dotychczas wolnościowe środki zapobiegawcze, dozór policji i poręczenie majątkowe.
Jeszcze we wtorek, po informacji koordynatora służb specjalnych Jacka Dobrzyńskiego o zatrzymaniu 13 osób, w tym księdza, Prokurator Okręgowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska przekazała PAP, że zatrzymań dokonano w Płocku, a także w innych miejscach w kraju.
Także we wtorek rzecznik prasowy salezjańskiej inspektorii warszawskiej ks. Piotr Sosnowski w wydanym oświadczeniu zadeklarował otwartość inspektorii na pomoc i pełną jej gotowość „współpracy z odpowiednimi organami, aby tę sprawę rzetelnie wyjaśnić". "Przyjęliśmy do wiadomości informacje dotyczące zatrzymania byłego proboszcza płockiej parafii, należącego do naszej inspektorii” - przekazał ks. Sosnowski w stanowisku, które opublikowano we wtorek na stronie internetowej inspektorii. "Nieznany jest nam szczegółowy powód tych działań, poza informacjami prasowymi" - zastrzegł jednocześnie rzecznik prasowy salezjańskiej inspektorii warszawskiej. O oświadczeniu tym poinformowała następnie oficjalna strona na Facebooku salezjańskiej rzymskokatolickiej parafii. św. Stanisława Kostki w Płocku.