Reklama

A na prowincji to mówią…

Wątpliwa obrona głupoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród skandalicznych „wyskoków” tzw. celebrytów często zdarzają się takie, które dotyczą wiary i religii chrześcijańskiej, a w postępowych mediach wałkowany jest temat, czy w polskim prawodawstwie powinien funkcjonować zapis o obrazie uczuć religijnych.

Dyskutować można o wszystkim, jednakże przy założeniu, że wykazuje się odrobinę obiektywizmu i dobrej woli. Tego jednak nie znajduję w wypowiedzi Adama Bodnara, wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: „W państwie, w którym polityczna pozycja Kościoła jest tak silna, jak w Polsce, taki przepis (o obrazie uczuć religijnych - przyp. M.S.) jest szczególnie groźny dla wolności debaty publicznej” (dla „Gazety Wyborczej”, 19 sierpnia br.). Pobrzmiewa tu natomiast znana jeszcze z czasów PRL-u śpiewka o polityzacji Kościoła w Polsce i rzekomym zagrożeniu wolności.

Przy okazji nasuwają się trzy refleksje. Po pierwsze - nie każda wypowiedź nosi znamiona debaty publicznej, niech więc zasłużone skądinąd instytucje nie ośmieszają się obroną osób za wypowiedzi skandaliczne lub wręcz głupie. Po drugie - wiara w Boga nie jest przymusem, wypada natomiast szanować tych, którzy wierzą. Po trzecie - czy taka sama byłaby reakcja mediów i autorytetów, gdyby celebrytka zamiast o Biblii rzekła coś „równie pochlebnego” o Koranie albo Torze?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-08-26 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eksperci alarmują: TikTok poza kontrolą dorosłych. Algorytmy modelują emocje dzieci

2026-01-04 09:42

Adobe Stock

Dzieci w coraz młodszym wieku sięgają po aplikacje, które mogą zagrażać ich prawidłowemu rozwojowi

Dzieci w coraz młodszym wieku sięgają po aplikacje, które mogą zagrażać ich prawidłowemu rozwojowi

TikTok stał się jednym z najpoważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa dzieci w internecie – ostrzegają eksperci. Wskazują na nieskuteczną kontrolę rodzicielską, agresywne algorytmy i realne zagrożenia dla zdrowia psychicznego najmłodszych.

Coraz więcej ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie alarmuje, że TikTok – mimo deklarowanych zabezpieczeń – pozostaje platformą, nad którą dorośli tracą realną kontrolę. Zdaniem socjolog Agnieszki Taper skala korzystania z aplikacji przez dzieci poniżej regulaminowego wieku jest zjawiskiem masowym i systemowym.
CZYTAJ DALEJ

Budował wspólnotę, formował serca i realizował misję kapłańską.

2026-01-03 22:47

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele NMP Królowej Polski we Wrocławiu- Klecinie odbył się pogrzeb ks. prałata Franciszka Filipka. Eucharystii pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, a homilię wygłosił bp Ignacy Dec.

W tym radosnym czasie Bożego Narodzenia przychodzi nam pożegnać zasłużonego kapłana dla naszej archidiecezji, księdza prałata Franciszka - mówił we wstępie bp Jacek Kiciński.
CZYTAJ DALEJ

Portoryko: bezprecedensowe decyzje dla ochrony nienarodzonych dzieci

2026-01-04 09:04

[ TEMATY ]

nienarodzone dzieci

ochrona

decyzje

Portoryko

bezprecedensowe

twitter.com

Bezprecedensowy postęp - tak niedawne zmiany prawne, chroniące nienarodzone dzieci, określa portorykańska senator Joanne Rodríguez Veve. Pod koniec grudnia w Portoryko podpisano ustawę, uznającą, że człowiek od chwili poczęcia jest „osobą fizyczną”, a więc objętą przepisami prawa cywilnego. To nie jedyne zmiany w tamtejszym prawie.

Osoba fizyczna - od poczęcia do naturalnej śmierci
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję