Reklama

Niedziela Łódzka

Inauguracja sezonu artystycznego w Galerii ECK „Logos”

Wystawa ikon

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do końca września w Galerii Europejskiego Centrum Kultury „Logos” w Łodzi można oglądać ikony Danyło Mowczana, absolwenta Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Jego prace znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych na Ukrainie, Białorusi, a także w Polsce, Niemczech i Kanadzie.

Artysta wyznaje zasadę, że ikony, które obecnie powstają, nie mogą jedynie powielać prac dawnych mistrzów. Powinny nosić znamię naszych czasów, gdyż tylko wtedy będą posiadały siłę wyrazu zdolną poruszyć współczesnych ludzi. Nie oznacza to odrzucenia tradycji, bowiem bardzo ważnym źródłem inspiracji dla lwowskiego twórcy jest ukraińska ikona średniowieczna. Ona stanowi swoistą podstawę, z której rodzą się jego prace twórczo nawiązujące do dokonań sztuki dwudziestowiecznej. Danyło Mowczan zdaje się dążyć do stworzenia obrazu doskonałego, który odznaczałby się szlachetną prostotą wyrażoną czystymi barwami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Patrząc na ikony, które zachwycają harmonią i mistyczną głębią, człowiek wierzący odnajduje w nich bogate źródło piękna i prawdy. Ojciec Święty Jan Paweł II w „Liście do Artystów” pisał: „…ikona jest poniekąd sakramentem. Uobecnia bowiem tajemnicę Wcielenia, w tym czy innym jej aspekcie, analogicznie do tego, jak uobecniają ją sakramenty. Właśnie dlatego piękno ikony można docenić przede wszystkim we wnętrzu świątyni, której półmrok rozjaśniony jest niezliczonymi odblaskami płonących lamp”.

Słowa Ojca Świętego wskazują, że ikona nie jest zwyczajnym obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym w modlitwie i kontemplacji, zawierającym w sobie symbolikę wypracowaną przez pokolenia artystów chrześcijańskich. Dzięki wystawie w Galerii ECK „Logos” możemy się zanurzyć w tajemniczą rzeczywistość i kontemplować piękno niewidzialne, które ucieleśniają ikony.

Pisanie ikon jest sztuką Boską, widzialną Ewangelią, ciągłym przypominaniem o Jezusie Chrystusie, Jego Matce, a także o rzeszy Świętych. Prawdziwych ikon nie ograniczają ramy, gdyż treść, którą ukazują, pochodzi od Pana Boga. Po wejściu do Galerii ECK „Logos” stańmy przed ikoną, przesuńmy się w lewo, a następnie w prawo, ikona swymi oczami podąża za nami. Ona zaprasza nas, a właściwie wzywa do modlitwy, do szczerej rozmowy z Panem Bogiem…

Wystawa w Galerii ECK „Logos” zainaugurowała jubileusz 20-lecia łódzkiego kościoła środowisk twórczych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22. Świątynię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny abp Władysław Ziółek w 1993 r. przekazał łódzkim twórcom. Od tego czasu stała się ona siedzibą Teatru Logos oraz Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. 5 listopada 2004 r. Ksiądz Arcybiskup erygował tu Europejskie Centrum Kultury „Logos”. Na wyższych kondygnacjach kościoła mieści się Galeria, w której prezentowało swoje prace wielu wybitnych artystów plastyków z Łodzi i innych polskich miast oraz z zagranicy. W budynku położonym za świątynią ma swoją scenę Teatr Logos. Zarówno wystawy, jak i spektakle teatralne cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat Niepodległej. 100 lat Szkoły Budowlanej

Niedziela przemyska 40/2018, str. V

[ TEMATY ]

wystawa

100‑lecie niepodległości

Konrad Sawiński

Szkoła pielęgnuje pamięć o bohaterskich uczniach

Szkoła pielęgnuje pamięć o bohaterskich uczniach
Otwarciem wystawy „100 lat Niepodległej. 100 lat Szkoły Budowlanej” rozpoczęto nowy rozdział działalności Izby Pamięci w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Ta niezwykła ekspozycja prowadzi nas przez historię, niejednokrotnie tragiczną, tak jak podczas II wojny światowej, ostatnich stu lat ziemi jarosławskiej. Wśród gości uroczystości był m.in. poseł Piotr Babinetz, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, oraz Zenon Wajda, wiceprezes zarządu PGE Obrót S.A., mecenata ekspozycji. Okolicznościową modlitwę w intencji bohaterów uwiecznionych w Izbie poprowadził archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec.
CZYTAJ DALEJ

Papież odpowiada na list mężczyzny, który określa się jako „ateista kochający Boga”

2026-02-24 19:47

[ TEMATY ]

wiara

Leon XIV odpowiada

Vatican Media

W lutowym numerze miesięcznika „Piazza San Pietro” Leon XIV odpowiada na list mężczyzny, który określa się jako „ateista kochający Boga”. Prawdziwy problem nie polega na wierzeniu lub niewierzeniu w Boga, ale na poszukiwaniu Go — i właśnie w tym tkwi godność oraz piękno naszego życia - przypomina Ojciec Święty.

„Nie może być ateistą ten, kto kocha Boga, kto szuka Go szczerym sercem” - tak Papież Leon XIV odpowiada, cytując św. Augustyna, na list nadesłany do redakcji miesięcznika „Piazza San Pietro”, wydawanego w Watykanie. Autorem korespondencji jest mężczyzna o imieniu Rocco, pochodzący z regionu Reggio Calabria. Ojciec Święty dziękuje czytelnikowi za nadesłane słowa i odpowiada na jego wątpliwość: czy możliwe jest określanie siebie jako ateisty, a jednocześnie kochanie Boga?
CZYTAJ DALEJ

Czas otworzyć oczy serca

2026-02-26 09:29

[ TEMATY ]

Wielki Post

Adobe Stock

Kto zgrzeszył? Kto zawinił? Dlaczego nie widzi? Czyja to wina? Takie pytania rodzą się w nas niemal odruchowo. Łatwo wtedy oskarżyć Boga. To niebezpieczna granica ludzkiego myślenia. Pytania często pozostają bez odpowiedzi. Jezus jednak patrzy inaczej.

ZOBACZ --> Czytania liturgiczne na 15 marca 2026; Rok A, II
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję