Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bogoryjskiej rozpoczęły się 8 września świętokrzyskie dożynki wojewódzkie. Uczestniczyły w nich tysiące rolników z całego regionu.
- Idąc za tradycją naszych ojców stajemy tu dziś, by za pośrednictwem Pani Pocieszenia dziękować Bogu za dar chleba - mówił do zgromadzonych kustosz Sanktuarium ks. Andrzej Wierzbicki, który przewodniczył wspólnej modlitwie przed łaskami słynącym wizerunkiem. - Chleb, który przynosicie dziś do świątyni, to najpiękniejszy symbol życia, gościnności, przyjaźni, wspólnoty, to podstawa naszej egzystencji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. dożynkowy korowód przeszedł na teren Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii, gdzie rozpoczął się przegląd wieńców dożynkowych, przygotowanych przez powiaty. Za najpiękniejszy uznano wieniec powiatu pińczowskiego. Będzie on reprezentował województwo świętokrzyskie na dożynkach ogólnopolskich. II miejsce zajął wieniec powiatu opatowskiego, a trzecie - powiatu sandomierskiego.
W dożynkowych uroczystościach uczestniczyło wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in.: wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz i wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, a także liczni parlamentarzyści i samorządowcy różnego szczebla.
- Chylę dziś czoło przed rolniczym trudem - powiedział otwierając święto plonów marszałek województwa Adam Jarubas - Plony w jednym roku są lepsze, w drugim gorsze, ale to, co zawsze cechowało rolniczy stan to szacunek i podziękowanie za to, co jest. Z roku na rok uroczystości dożynkowe gromadzą coraz więcej osób. Serce rośnie patrząc, jak mocne jest przywiązanie do tradycji, jak kwitnie kultura i sztuka ludowa, jak silny jest trend związany z powrotem do naszych wiejskich korzeni.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć stoisk z regionalnymi specjałami, rękodziełem i sprzętem rolniczym. Były występy artystyczne i widowiskowy pokaz fajerwerków. Ogłoszono również wyniki konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”. Jego zwycięzcami zostali Anna i Krzysztof Bugajowie z Chlewic, w gminie Moskorzew, w powiecie włoszczowskim.