Reklama

Niedziela Legnicka

I Ogólnopolski Kongres św. Hildegardy

Dyskusje, wykłady i wspólna modlitwa towarzyszyły I Ogólnopolskiemu Kongresowi poświęconemu św. Hildegardzie, który odbył się w Legnicy 17 września

Niedziela legnicka 39/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Hildegarda

Monika Łukaszów

Blisko 200 osób, w tym: z Warszawy, Wrocławia, Radomia, Tyńca czy Częstochowy przyjechało na kongres do Legnicy. Kilkanaście lat temu powstało tutaj Polskie Centrum św. Hildegardy. Spotkanie odbyło się w dzień liturgicznego wspomnienia świętej. Towarzyszyło mu hasło: „Uzdrawiająca moc świata stworzonego”. Organizatorem kongresu była Alfreda Walkowska, prezes Stowarzyszenia Krąg Świętej Hildegardy oraz Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy.

Na kongres złożyły się trzy prelekcje. Wykład pt. „Hildegardowa wizja wszechświata - spojrzenie filozofa” wygłosiła dr hab. Małgorzata Kowalewska z Lublina (UMCS), mediewistka, autorka książki pt. „Bóg - kosmos - człowiek w twórczości Hildegardy z Bingen”. Kolejny wykład zatytułowany: „Bóg powiedział, a Hildegarda usłyszała - spojrzenie teologa” przedstawił ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz dyrektor Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Legnicy. Jako ostatnia głos zabrała Alfreda Walkowska, prezentując wykład pt. „Współczesna recepcja myśli i dzieła św. Hildegardy - spojrzenie praktyka”. Prelegenci starali się przybliżyć dorobek życia świętej z Bingen oraz spojrzeć na jej dzieło od strony filozofa, teologa i praktyka. Jest prawdą, że święta zakonnica promowała zdrowy styl życia oparty na tzw. diecie orkiszowej, ale przede wszystkim przekonywała ludzi sobie współczesnych, że jakość życia osobistego uzależniona jest przede wszystkim od dobrych relacji z Bogiem i drugim człowiekiem.

W spotkaniu wzięła udział m.in. dr Katarzyna Kruczek, lekarz anestezjolog, która od kilku lat prowadzi hospicjum domowe w Katowicach. Mówiła, że medycyna św. Hildegardy uzdrawia nie tylko ciało, ale także ducha. - Św. Hildegarda zachwyciła mnie spójnym systemem, który łączy ze sobą nie tylko medycynę, ale również duchowość. Traktuje człowieka bardzo holistycznie. Patrząc na doświadczenia moje i mojej rodziny oraz pacjentów, których leczę, coraz częściej dochodzę do wniosku, że nie tylko fizyczność, ale także duchowość jest bardzo ważna. Często pacjenci wbrew wszystkiemu - medycynie czy przesłankom zdroworozsądkowym, ściśle wyliczonym, biochemicznym czy fizjologicznym - żyją i ta duchowość sprawia, że są w stanie pokonać bardzo ciężkie stany fizyczne. Taki niezwykły przypadek miał niedawno mój mąż, również lekarz anestezjolog. Leżał na OIOM-ie pacjent po ciężkiej operacji, nieprzytomny, zaintubowany, któremu właściwie nie dawano szans na przeżycie. Mój mąż, który towarzyszył mi podczas warsztatów św. Hildegardy, usłyszał tam opowieść o terapii mąką kasztanową, więc rozpuszczał mąkę po pół łyżeczki i przez sondę podawał pacjentowi. Po trzech dniach pacjent wybudził się, a po tygodniu już siedział i wracał do zdrowia - mówiła.

Reklama

Wioleta Urbańska z Chorzowa, która również uczestniczyła w kongresie już 6 lat żyje według zaleceń św. Hildegardy. - Kiedy mój syn oparzył się herbatą, najpierw sięgnęłam po książkę, aby sprawdzić, co mówi na ten temat św. Hildegarda i według jej wskazań posypałam ranę mąką orkiszową, następnie zrobiłam okład z siemienia lnianego. Rana szybko zagoiła się i dziś nie ma po niej śladu - opowiadała.

Druga część hildegardowego kongresu odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickich Piekarach. O godz. 18 biskup pomocniczy Marek Mendyk, uczestnik kongresu, odprawił Mszę św., a homilię wygłosił ks. Bogusław Drożdż. W świątyni znajduje się znany już hilegardowemu środowisku w Polsce obraz świętej mniszki, a członkowie Kręgu Przyjaciół Świętej Hildegardy oraz jej sympatycy od kilku już lat w dzień śmierci św. Hildegardy, tj. 17 września, wspólnie modlą się, dziękując Bogu za otrzymane łaski za jej pośrednictwem. 17 dnia każdego miesiąca odmawiana jest Litania do św. Hildegardy przed jej obrazem.

* * *

Polskie Centrum św. Hildegardy
al. Piłsudskiego 24, 59-220 Legnica,
tel.: (76) 854-64-86; kom. 516- 03-60-62;
e-mail: orkisz@hildegarda.pl, www.hildegarda.pl

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Hildegarda u jezuitów

Oczyszczanie duszy i ciała w podwarszawskim ośrodku ojców jezuitów - jeszcze raz w tym roku - rozpocznie się 11 listopada

W przyrodzie istnieje wszystko, co jest nam potrzebne do zdrowego życia, oraz wyleczenia z większości znanych dziś chorób. Bóg, jako Stwórca wszystkiego - pisała św. Hildegarda - na wyciągnięcie ręki zostawił nam rośliny, które dają ciału siłę, a głowie mądrość. Choroba, to skutek zaniedbania ciała i duszy - a więc do całkowitego wyzdrowienia człowieka dojść trzeba przez jego wnętrze.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję