O. Wojciech Giertych przypomniał, że ta „ofiara Baranka Chrystusa złożona na krzyżu w naszym imieniu, która nas wyzwala, jest ponawiana codziennie podczas Mszy św.”. Jak dodał, „przez posługę kapłana ta jedna jedyna ofiara Chrystusa staje się obecna w sposób bezkrwawy na naszych ołtarzach i w tej ofierze jest nasze zbawienie”.
Próba Abrahama
Teolog Domu Papieskiego podkreślił, że u początków historii zbawienia Abraham przeszedł wielką próbę wiary, gdy Bóg polecił mu złożyć w ofierze jego długo wyczekiwanego syna Izaaka. „Abraham nie rozumiał sensu tego Bożego wezwania, ale posłuszny woli Boga poszedł z synem” - mówił o. Giertych. Izaak zadał ojcu pytanie: gdzie jest baranek na ofiarę? (por. Rdz 22, 7). Abraham odrzekł, że Bóg sam zatroszczy się o baranka. „Była to wielka próba wiary Abrahama i w ostateczności Anioł powstrzymał Abrahama od zabicia swego syna w ofierze dla Boga” - zaznaczył kaznodzieja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gdzie jest baranek?
„To pytanie – Gdzie jest baranek? – ono dźwięczy przez całą historię zbawienia” - wskazał teolog Domu Papieskiego. To jednocześnie pytanie o sens różnych wydarzeń, również współcześnie. „Dzisiaj, kiedy jesteśmy u progu nowego roku, też zastanawiamy się, jaki jest sens tych różnych wydarzeń, które widzimy i w naszym osobistym życiu, i w świecie pełnym niepokojów, i wojen, i w Kościele”.
Ostateczną odpowiedzią jest Jezus. „Dopiero po latach, Jan Chrzciciel, ostatni prorok Starego Testamentu, dał na to odpowiedź: oto Baranek Boży, oto Ten, który gładzi grzech świata” - podkreślił o. Wojciech Giertych.
Jak w każdy czwartek, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. W koncelebrze znalazło się około 20 kapłanów. Koncelebrował również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Podczas Eucharystii śpiewała schola polskich sióstr w Rzymie im. św. Jana Pawła II. W Mszy uczestniczyła grupa sióstr profesek ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które w dniach od 27 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. przebywają w Rzymie w ramach wydarzeń Roku Jubileuszowego oraz formacji ciągłej i odnowy duchowej.