"Mogę zapewnić, że obecnie nie ma potrzeby przygotowywania się na nową pandemię. Oczywiście jesteśmy świadomi doniesień medialnych i sytuacji w Chinach. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) bardzo uważnie monitoruje sytuację” – powiedziała Hrnczirzova.
Nie miała jednak informacji na temat liczby przypadków zarażenia wirusem, które dotychczas stwierdzono w Unii Europejskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ECDC podało w środę, że od grudnia 2024 r. chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowało gwałtowny wzrost zakażeń wirusami układu oddechowego, w tym zakażeń metapneumowirusem (hMPV), w północnych Chinach.
"Ludzki metapneumowirus regularnie krąży w UE i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) w chłodniejszych miesiącach. (…) Może mieć wpływ na wszystkie grupy wiekowe i zwykle wywołuje łagodny lub umiarkowany przebieg choroby układu oddechowego, ale czasami infekcja może być ciężka u małych dzieci, osób starszych i osób z obniżoną odpornością” – poinformowało ECDC.
hMPV jest najbardziej aktywny późną zimą i wiosną. Obecnie nie ma niego szczepionki ani konkretnych metod leczenia przeciwwirusowego.
Reklama
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uważa, że sytuacja epidemiologiczna w Chinach „odzwierciedla sezonowy wzrost zakażeń układu oddechowego wywołanych przez powszechne patogeny układu oddechowego i nie stanowi żadnego szczególnego problemu dla UE i EOG”.
Zaleca jednak, aby państwa członkowskie przygotowały się na zwiększoną liczbę przypadków wirusa w nadchodzących tygodniach zimowych.
Chińscy lekarze w ostatnich tygodniach odnotowali gwałtowny wzrost zakażeń metapneumowirusem (hMPV). Wzrost zachorowań jest szczególnie silny wśród dzieci poniżej 14. roku życia i zauważalny głównie na północy. Pojawiły się doniesienia o przeciążonych szpitalach, jednak Pekin bagatelizuje te doniesienia, wskazując, że wzrost zachorowań jest typowy dla okresu zimowego.
Objawami zakażenia jest wysoka gorączka, kaszel i ból gardła. W niektórych przypadkach choroba może przejść w zapalenie oskrzeli lub płuc.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ kar/