Reklama

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. Przyznał, że impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

2025-03-31 07:12

[ TEMATY ]

katecheza

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PAP: Podczas ostatniego Zebrania Plenarnego KEP biskupi zdecydowali o powołaniu Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej, którego ksiądz biskup został przewodniczącym. Jakie będą zadania tego zespołu?

Bp Artur Ważny: Dyrektorium o katechizacji ogłoszone przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji w 2020 roku podkreśla konieczność nowych impulsów odnośnie do odnowy katechezy parafialnej. Co prawda była ona do tej pory w różnym stopniu realizowana w parafiach, obejmując przykładowo rodziców i rodziców chrzestnych przed chrztem ich dzieci, rodziców i dzieci przed I Komunią Świętą czy młodzież przed bierzmowaniem, ale obecne konteksty społeczno-kulturowe i związane z nimi wyzwania wymagają przemyślenia jej dotychczasowego kształtu i tchnienia "nowego ducha".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wpisuje się to w wezwania papieża Franciszka zawartego w jego programowej adhortacji Evangelium gaudium do podążania "drogą duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia, które nie może pozostawić rzeczy w takim stanie jakim są". Temu zadaniu ma służyć powołanie Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej, którego z woli biskupów zostałem przewodniczącym.

Reklama

Powołałem do niego wybitnych polskich katechetyków, pastoralistów, liturgistów, dogmatyków, biblistów oraz osoby zaangażowane na co dzień w działalność duszpastersko-ewangelizacyjną, mające ogromne doświadczenie w tej materii. Nasze zadania będą się koncentrować w wypracowaniu ogólnych zasad dotyczących treści, metod i form realizacji katechezy parafialnej. Na tym etapie dyskutujemy o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem, ewangelizacyjnej. Ważnym elementem każdej katechezy ma być głoszenie kerygmatu i inspirowanie się katechumenatem realizowanym w starożytności chrześcijańskiej.

PAP: Do kogo skierowane będą katechezy – do dzieci czy także do osób dorosłych?

Bp A.W.: Nauczanie Magisterium podkreśla, że katecheza będąca realizacją nakazu misyjnego Chrystusa jest ważną częścią procesu ewangelizacji, prowadząc do poznawania i zgłębiania orędzia chrześcijańskiego. Wszyscy członkowie Kościoła, bez względu na swój wiek, są wezwani do pogłębiania swojej wiary, czemu ma również służyć katecheza.

Reklama

Warto w tym miejscu przywołać główne cele katechezy, wśród których jest podtrzymywanie i pogłębianie wiary oraz formowanie osób, które będą coraz lepiej poznawały Jezusa. Potwierdzeniem realizacji tych celów będzie styl życia inspirowany Ewangelią. Katecheza nie jest tylko przekazem wiedzy religijnej i pokazywaniem świata wartości, co dokonuje się na lekcjach religii w szkole, ale związana jest z integralną formacją całego życia chrześcijańskiego, przyjęciem prawd wiary, wychowaniem liturgicznym, modlitewnym, moralnym, wprowadzaniem do życia wspólnotowego Kościoła i dawaniem świadectwa w codziennym życiu. Ma ona pomóc każdemu człowiekowi w pogłębianiu jego relacji z Chrystusem, prowadząc do zażyłości z Nim. Spotkanie z Jezusem ma angażować całą osobę – nie tylko umysł, ale także ciało i przede wszystkim serce. Taka formacja musi dokonywać się w aktualnych realiach życia, dlatego katecheza potrzebna jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym, więc i oni będą uwzględnieni w naszych wytycznych, by odpowiednio do swych ról pełnionych w Kościele i społeczeństwie dawali świadectwo swej wiary.

PAP: Czy powołanie zespołu ma związek ze zmianami w organizacji lekcji religii w szkole zapowiadanymi przez MEN? Czy katechezy w parafii mają zastąpić lekcje religii w szkole po tym, jak resort zapowiedział zmniejszenie ich liczby o połowę?

Bp A.W.: Zmiany w organizacji lekcji religii w szkole, które są realizowane – jak ocenia wiele autorytetów prawnych - niezgodnie z obowiązującym prawem, dostarczyły pewnego impulsu do naszych prac. Podejmowaliśmy już wcześniej różne prace związane z koniecznością odnowy i nadawania nowego kształtu katechezom parafialnym, ale teraz one znacznie przyspieszyły.

PAP: Czym katechezy w parafii różnić się będą od lekcji religii w szkole?

Bp A.W.: Jak już wcześniej wspomniałem, głównym celem lekcji religii w szkole jest przekaz wiedzy religijnej i dostarczenie porządku aksjologicznego. Z kolei katecheza parafialna pogłębia formację wiążąc wychowanie z życiem sakramentalnym. Obok nauczania i wychowania jedynie w parafii może być realizowana trzecia funkcja katechezy, którą jest chrześcijańskie wtajemniczenie. Parafia jest wspólnotą wiary, a przynależność do niej już jest swoistą deklaracją pójścia za Chrystusem.

Reklama

Katecheza parafialna, będąc elementem procesu ewangelizacji, ma prowadzić do wprowadzenia w głębsze przeżywanie wiary dzieci, młodzieży i dorosłych, co nazywamy wtajemniczeniem, czyli prowadzeniem wiernych do udziału w tajemnicach zbawczych Jezusa i rozumienia ich znaczenia dla naszej codzienności. Zależnie od wieku i stopnia wiary, dla niektórych będzie to przygotowanie do świadomego przyjęcia sakramentów, a następnie stałego korzystania z nich. Ma ona pomóc każdej osobie ochrzczonej w prowadzeniu formacji chrześcijańskiej, co będzie się przekładało na jej codzienne życie i przeżywanie swoich zadań w rodzinie, Kościele i świecie w sposób właściwy dla ucznia Jezusa. Katecheza ma służyć zmianie mentalności z „byłem ochrzczony” na „jestem ochrzczony” i to ma swoje konsekwencje w moim życiu, moich wyborach. Posługując się językiem mediów społecznościowych można powiedzieć, że ta katecheza to aktualizacja statusu osoby wierzącej.

PAP: Kto będzie prowadził katechezy? I w jaki sposób te osoby będą przygotowywane do prowadzenia katechez?

Bp A.W.: Katechezy parafialne będą prowadzone przez księży, nauczycieli religii oraz przez odpowiednio do tego przygotowane osoby świeckie. W wielu diecezjach funkcjonują szkoły katechistów, w czym wiedzie prym archidiecezja poznańska. Należy też wspomnieć o Szkole Katechistów prowadzonej na UKSW czy w diecezji kieleckiej oraz Studium Parafialnej Aktywności w Tarnowie.

Warto w tym miejscu przywołać też list papieża Franciszka Antiquum Ministerium wprowadzającego posługę katechisty. KEP kończy już prace nad zasadami formacji i wprowadzanie w życie Kościoła w Polsce posługi katechistów parafialnych. Sposób prowadzenia będzie różnorodny – stosownie do odbiorców i założeń spotkań. W każdym przypadku prowadzący będą musieli wykazać się kompetencjami w różnych obszarach. Przede wszystkim będą świadkami, bo to ich potrzebuje dzisiejszy człowiek, co zauważył już święty papież Paweł VI.

PAP: Kiedy katechezy w parafiach ruszą na masową skalę?

Reklama

Bp A.W.: W wielu parafiach już są prowadzone. Planujemy zaś, że katechezy w parafiach rozpoczną się powszechnie od września 2026 roku. Będzie to proces związany z wprowadzaniem w życie Nowego Dyrektorium Katechetycznego dla Kościoła w Polsce jak też Nowej Podstawy Programowej. Nowe dokumenty i zawarte w nich założenia teoretyczne będą dobrą okazją do odnowienia praktyki. Odnowienia, ponieważ katecheza parafialna i wskazania do niej były obecne już w dokumentach z 2001 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło w Kościele, społeczeństwie – także w rodzinach i szkołach. Również parafie powinny odmienić nieco swoje oblicze i ożywić się na rzecz krzewienia i inspirowania katechezy, co jest ich rolą, jak podkreślał papież Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Catechesi tradendae.

Jak już wspomniałem, w wielu parafiach w Polsce prowadzi się takie katechezy. Warto w tym miejscu przywołać prowadzone w grupach katechezy dla młodzieży przed sakramentem bierzmowania, gdzie odpowiednio do tego przygotowani ich rówieśnicy dzielą się swoją wiarą. Warto też wspomnieć wprowadzany w życie w wielu polskich diecezjach nowy sposób przygotowywania dzieci do I spowiedzi i Komunii Świętej. Jest on związany z tym, że katechiści spotykają się w grupach z rodzicami tych dzieci, pogłębiając ich wiarę, a następnie rodzice dzielą się swoją wiarą i wiedzą religijną z dziećmi.

Reklama

Taki sposób przygotowania do pełnego uczestnictwa w Eucharystii zrodził się na przykład w parafii Najświętszej Maryi Królowej w Poznaniu, której proboszczem jest ks. Marcin Węcławski. W cały proces jest zaangażowanych 21 katechistów parafialnych, którzy dzielą się swoją wiarą z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych. Niektórzy z nich spotykają się też indywidualnie z rodzicami. Dzieje się już dużo dobra w kontekście katechezy parafialnej, a nie zawsze jest ono dostrzegane i popularyzowane. Zapraszam wszystkich, którym leży na sercu pogłębianie więzi z Chrystusem i rozwój życia chrześcijańskiego, czemu ma też służyć katecheza parafialna, do synodalnego dzielenia się swoimi przemyśleniami na jej temat. Temu zagadnieniu będzie też poświęcone sympozjum na KUL-u, organizowane także przy współpracy z naszym zespołem, w dniach 19-21 maja bieżącego roku.

Rozmawiała Iwona Żurek (PAP)

iżu/ jann/ mhr/

Oceń: +28 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

22 czerwca ingres bp. Artura Ważnego do bazyliki katedralnej w Sosnowcu

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP/diecezja.sosnowiec.pl

Biskup Artur Ważny

Biskup Artur Ważny

22 czerwca obędzie się ingres nowego biskupa sosnowieckiego bp. Artura Ważnego do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego ordynariuszem sosnowieckim 23 kwietnia br.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wojewódzkie Obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

2025-04-08 20:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

katastrofa smoleńska

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbędą się Wojewódzkie Obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, które co roku organizuje Pani Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uroczystości odbędą się 9 kwietnia (środa), w wigilię XV Rocznicy, o godz. 18.30, w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie Mszę Św. w intencji Ofiar odprawi Metropolia Częstochowski arcybiskup dr Wacław Depo. Po Mszy św. odbędzie się modlitwa i złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim.
CZYTAJ DALEJ

Dwa arcydzieła Męki Pańskiej wystawione w Castel Gandolfo

2025-04-09 16:08

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

Franciszek zadecydował, że nie będzie spędzał wakacji w papieskiej letniej rezydencji nad jeziorem Albano. Pałac Apostolski w Castel Gandolfo został udostępniony zwiedzającym dzięki Muzeom Watykańskim. Oprócz rezydencji papieskiej można tu obejrzeć aktualnie wystawę „Castel Gandolfo 1944”, która ma upamiętniać tragiczną zimę roku 1944 II wojny światowej, kiedy to amerykańskie lotnictwo zbombardowało Castel Gandolfo, gdzie zginęło ponad 500 osób.

W Pałacu Papieskim organizowane są również tymczasowe wystawy. Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu i Wielkanocy Muzea Watykańskie zorganizowały w Castel Gandolfo wystawę dwóch niezwykłych obrazów włoskiego Renesansu: „Opłakiwanie zmarłego Chrystusa” Giovanniego Belliniego, obraz sprowadzony na wystawę z Pinakoteki Watykańskiej, oraz mało znane dzieło Sodomy „Martwy Chrystus podtrzymywany przez aniołów” wypożyczone przez Arcybractwo Santa Maria dell'Orto w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję