Rozpoczęcie obchodów Tygodnia Laudato si w niedzielę 18 maja br. zbiega się z 105. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II-go. Warto zauważyć, że ma to swój kontekst historyczny. Św. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu wielokrotnie odnosił się do teologii stworzenia i ekologii.
Zanim Papież Franciszek głosił potrzebę „nawrócenia ekologicznego”, to termin ten już był używany przez Jana Pawła II-go. Nie bez powodu w tej bardzo społecznej encyklice jaką jest Laudato si znajduje się fragment odnoszący się właśnie do osoby Papieża, naszego rodaka. Przypomnijmy sobie również słynne kazanie św. Jana Pawła II-go wygłoszone 12 czerwca 1999 r. w Zamościu. Teologia stworzenia, a tym samym refleksja ekologiczna byłam tam bardzo wyraźnie poruszona. Czy już wtedy Papież nie dążył do budzenia w nas Polakach wrażliwości na te zagadnienia? Natomiast Papież Franciszek, niewątpliwie prawdziwy Pielgrzym Nadziei odszedł od nas, można powiedzieć, u progu rozpoczęcia obchodów Tygodnia Laudato si, który będzie się odbywał pod przewodnictwem Jego następcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowy Papież na początku swojego pontyfikatu, w Jubileuszowym Roku Nadziei stanął u progu 10-tej rocznicy publikacji tej encykliki. Dlaczego ona jest tak ważna? W odpowiedzi na to pytanie no to zauważyć, iż encyklika ta przede wszystkim odnosi się do aktu stworzenia świata przez Boga Ojca, ale również ma wymiar społeczny. Papież akcentuje w niej potrzebę widzenia świata przez przekraczanie granic swojego regionu, kraju, a nawet kontynentu, aby cały świat spostrzegać jako nasz Wspólny Dom. Otwiera nas na szerokie myślenie. Nie powinno to dziwić. Przecież Kościół ze swojej istoty jest powszechny. Jednocześnie trzeba pamiętać, iż dzisiejszy świat to rzeczywiście jedna wielka wspólnota. Wszyscy na wszystkich mogą mieć wpływ. Wydarzenia w jednej części świata mogą niesamowicie skutkować w innym jego miejscu, oby zawsze pozytywnie. Oczywiście te skutki w konsekwencji dotyczą nas ludzi i naszego środowiska. W różnych sytuacjach można mówić o zasługach człowieka, ale niestety czasami o jego winie. Tam, gdzie pojawia się kwestia winy może pojawiać się także kwestia realnego grzechu. Teologia moralna sprawę stawia jasno: jeżeli ktoś świadomym aktem woli wyrządzi wielką szkodę materialną, o wielkich rozmiarach, niewątpliwie zaciąga winę, a nawet może popadać w grzech. W tym kontekście należy pochylić się nad refleksją w zakresie pojęć „nawrócenia ekologicznego” i „grzechu ekologicznego”. Nie dziwi więc fakt, że inicjatywa obchodów Tygodnia Laudato si pochodzi z watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
W obecnym roku obchody trwają od 18 do 25 maja. Z tej okazji powstała nowa wersja filmu Gratias Domine przybliżającego encyklikę ekomaika.pl oraz cykl ciekawych wywiadów pt. „Czy wiesz czym oddychasz?” ekomaika.pl .