Reklama

Polska

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

[ TEMATY ]

straż graniczna

Abp Józef Guzdek

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita, odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył, że zanim Jezus powierzył Piotrowi odpowiedzialność za Kościół, zapytał go o miłość - o to, czy kocha Go bardziej niż inni. Piotr potwierdził swoją gotowość nie tylko słowem, lecz także męczeństwem. „Tylko miłość heroiczna, gotowa na poświęcenie życia, daje prawo do służby najwyższym wartościom” - stwierdził, stawiając pytanie, czy postawa Piotra była wyjątkowa, czy też znalazła kontynuatorów.

Przypomniał, że dziś Kościół katolicki wspomina św. Andrzeja Bobolę - jezuickiego misjonarza, kaznodzieję i wychowawcę młodzieży, który w XVII w. z oddaniem głosił Ewangelię, dbał o jedność chrześcijan i nawracał grzeszników. Jego gorliwość apostolska budziła niechęć, a w czasie wojen kozackich doprowadziła do brutalnego męczeństwa. „16 maja 1657 r. poniósł śmierć męczeńską, dając dowód tego, że kocha Chrystusa bardziej, więcej, aniżeli swoje życie” - mówił abp Guzdek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do dowództwa, funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, pracowników cywilnych Straży Granicznej oraz wszystkich uczestników dzisiejszej liturgii, podkreślił, że tegoroczne święto 34. rocznicy powstania Straży Granicznej zostało poprzedzone odsłonięciem tablicy upamiętniającej gen. bryg. Stefana Pasławskiego, „który jest wzorem prawego i wiernego syna Rzeczpospolitej”.

Reklama

Kreśląc jego sylwetkę wskazał, że od młodości służył Ojczyźnie jako żołnierz Wojska Polskiego. Po służbie w Korpusie Ochrony Pogranicza, dzięki doświadczeniu i odpowiedzialności, awansował na głównego inspektora Straży Celnej, a potem komendanta głównego Straży Granicznej. Za zasługi otrzymał stopień generała brygady. Po przejściu w stan spoczynku został wojewodą białostockim (1934-1936). Po kampanii wrześniowej był internowany w Rumunii, a następnie trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie pozostał na emigracji, gdzie zmarł w 1956 r.

„Życie gen. bryg. Stefana Pasławskiego było pasmem nieustannej walki o sprawy naszej Ojczyzny, o zachowanie wolności i jej bezpieczeństwo. Został on wypróbowany jak złoto w tyglu. Jednak zdał egzamin z wierności Ojczyźnie. To on umiłował Ojczyznę «więcej, bardziej» aniżeli inni; umiłował w sposób heroiczny. Jest dla nas wzorem profesjonalizmu i poświęcenia w służbie dla narodu” - mówił abp Guzdek.

„On nic nie «musiał», on «chciał». Całe życie troszczył się o honor, wszak nie dał się złamać ani też przekupić i zawsze był uczciwy w służbie dobru wspólnemu. Był i nadal pozostaje wzorem dla innych. Jak dobre drzewo rodził dobry i dorodny owoc, który nadal budzi podziw i uznanie” - dodał.

Hierarcha dziękował pogranicznikom za to, że w dniu ich święta modlitwa i refleksja stały się piękną tradycją, pozwalającą zadać sobie fundamentalne pytanie o miłość do Ojczyzny - taką, która wymaga heroizmu. „Czy kochasz Ojczyznę i troszczysz się o jej bezpieczeństwo więcej, bardziej, aniżeli inni? Mundur zobowiązuje. Formacja, do której należycie, domaga się zaangażowania i poświęcenia zdrowia, a nawet życia” - zaznaczył.

Reklama

„W aktualnej sytuacji zagrożenia na wschodniej granicy Rzeczypospolitej to właśnie Wy - funkcjonariusze Straży Granicznej - stoicie na pierwszej linii obrony. To Wy strzeżecie nienaruszalności naszych granic, zapewniając bezpieczeństwo obywatelom i stabilność państwa. Wasza służba - pełna odwagi, determinacji i poświęcenia - zasługuje na najwyższy szacunek. Mundur, który nosicie, nie tylko zobowiązuje, ale także świadczy o szczególnym powołaniu: by bronić tego, co wspólne, cenne i święte - naszej Ojczyzny”.

„Bo Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - podkreślał z mocą.

Pracownikom Straży Granicznej życzył siły ducha i głębokiej motywacji do służby Ojczyźnie. „Bądźcie niezłomni jak gen. bryg. Stefan Pasławski, dając przykład odwagi, honoru i oddania Polsce i jej obywatelom” - mówił.

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek dziękował za wspólną modlitwę służbom mundurowym i za obecność duchownym prawosławnemu i ewangelickiemu, apelując o jedność. „Prośmy Pana Boga o opamiętanie tych, którzy dzielą, bo wszelkie podziały osłabiają naszą Ojczyznę, która tak bardzo potrzebuje jedności” - stwierdził.

Prosił także o wspieranie tych, którzy bronią naszych granic, bo „bezpieczna Ojczyzna to nasza wspólna sprawa”.

Msza św. w archikatedrze, którą koncelebrowali kapelani służb mundurowych, zgromadziła dowództwo Straży Granicznej na czele z gen. bryg. Sławomirem Klekotką, funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału SG wraz z pocztem sztandarowym, a także przedstawicieli innych formacji mundurowych. Obecni byli również duchowni innych wyznań: dziekan ewangelicki Straży Granicznej, ks. płk Kornel Undas oraz dziekan prawosławny, ks. mjr Paweł Siebiesiewicz.

Reklama

W Eucharystii licznie uczestniczyła młodzież przeżywająca dziś XX Papieskie Forum Młodych.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, z udziałem solistów.

Na zakończenie Mszy św. metropolita białostocki abp Józef Guzdek, w imieniu Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce, wręczył medale „Gloria Caritas” dwóm zasłużonym osobom: sierż. SG Jakubowi Abramowiczowi z Placówki SG w Bobrownikach oraz st. chor. Franciszkowi Jasińskiemu.

W uzasadnieniu podkreślono, że sierż. Abramowicz „na pierwszej linii ochranianego odcinka granicy, aktywnie niesie pomoc humanitarną wobec będących w zagrożeniu życia i zdrowia cudzoziemców. Zaś poza służbą jako wolontariusz od wielu lat uczestniczy w roli opiekuna, na koloniach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży z rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy, organizowanych przez Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce”.

Z kolei st. chor. Jasiński, „jako wieloletni opiekun kościoła garnizonowego w Białymstoku, regularnie prowadzi zbiórki ofiar i darów rzeczowych dla potrzebujących, w ramach działalności parafialnego zespołu Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce. Jednym z wielu prowadzonych dzieł, jest m.in. zbiórka ofiar i darów dla Polaków mieszkających w Taboryszkach na Litwie”.

Po Mszy św. przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miały miejsce uroczysty apel oraz wręczenie odznaczeń.

2025-05-16 16:43

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Guzdek apelował o życzliwość dla służb, które stoją na straży polskich granic

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

„Na wzór Maryi, Matki Miłosierdzia, bądźmy apostołami miłosierdzia Bożego. Zaś Maryja z Ostrej Bramy i naszego białostockiego sanktuarium niech nam wyprasza łaskę ostatecznego zwycięstwa nad złem i grzechem” - mówił abp Józef Guzdek w uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia, patronki archidiecezji białostockiej. Apelował też o modlitewne wsparcie i codzienną życzliwość dla wszystkich służb, które stoją na straży polskich granic. Mszę św. w wypełnionej wiernymi archikatedrze koncelebrował abp senior Edward Ozorowski oraz kapłani z całej archidiecezji.

Rozpoczynając homilię arcybiskup przypomniał „podstawową prawdę wiary, że Bóg jest Miłością miłosierną”. Odnosząc się do słów św. Pawła z liturgii słowa podkreślał, że „to Bóg jako pierwszy, w sposób zupełnie bezinteresowny, bez stawiania wstępnych warunków, wyciągnął swoją pomocną dłoń do człowieka”. Uwolnienie człowieka od grzechu i zapewnienie mu Bożego dziecięctwa dokonało się przez dzieło zbawcze Chrystusa i odradzającą moc Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

109 lat temu urodziła się Olga Maria Wojtyła – siostra przyszłego Papieża

2025-07-08 07:25

[ TEMATY ]

Karol Wojtyła

św. Jan Paweł II

Vatican Media

109 lat temu urodziła się Olga Maria Wojtyła – siostra, przyszłego Papieża Jana Pawła II. Jednak Karol Wojtyla nigdy nie poznał swej starszej siostry. Olga Maria Wojtyła urodziła się i zmarła tego samego dnia – 7 lipca 1916 roku w Białej, obecnie części Bielska-Białej. Choć dziewczynka żyła zaledwie kilkanaście godzin, jej obecność na zawsze zapisała się w historii rodziny Wojtyłów.

Olga Maria była upragnionym dzieckiem Emilii i Karola Wojtyłów. Urodziła się w samym środku zawieruchy I wojny światowej – 7 lipca 1916 roku. Niestety, zmarła tego samego dnia, zaledwie kilkanaście godzin po przyjściu na świat. W zapisach wojskowych Karola Wojtyły seniora, służącego w armii austro-węgierskiej, odnaleziono po latach adnotację w języku niemieckim: „Tochter Olga Maria, geboren und gestorben 7 VII 1916”. (Córka Olga Maria, urodzona i zmarła 7 lipca 1916 roku). Podano również przyczynę śmierci: zachłyśnięcie się wodami płodowymi.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej. 

- Są dwie duże grupy z naszej archidiecezji. Jedna 65-osobowa z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i druga około 50-osobowa z ks. Tomaszem Zalwowskim z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. Dodatkowo są osoby, które przyjechały indywidualnie - podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, zaznaczając, że Festiwal cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a wszystkich uczestników wydarzenia jest o 300 więcej niż rok temu. Tegorocznym bohaterem wydarzenia jest Mojżesz, jako człowiek nadziei. - Jego osoba komponuje się świetnie z Rokiem Jubileuszowym. On pełen nadziei wędrował przez 40 lat przez pustynię. Okazuje się, że dla wielu młodych jest to postać nieznana, pomimo tego, że to jest tak bardzo ważna postać biblijna. Widać, że są bardzo zaciekawieni jego osobą i z zainteresowaniem słuchają przygotowanych konferencji - mówił ks. Rozpędowski, dodając: - Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów, które mają pomóc młodym rozwinąć swoje talenty. A zajęcia są różne, od szycia przez paintball, tematy związane z Biblią, czy szkoła modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję