Uroczystość beatyfikacyjna Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha rozpocznie się w sobotę 24 maja o godz. 11 na placu katedralnym w Poznaniu. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Zastrzelony podczas Mszy św. dla dzieci
Ks. Stanisław Streich został zamordowany z pobudek religijnych 27 lutego 1938 r. podczas Mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu k. Poznania. Według świadków zdarzenia po oddaniu kilku strzałów w twarz i w plecy zabójca krzyczał z ambony: „Niech żyje komunizm!”. Pogrzeb księdza stał się manifestacją uczuć religijnych kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Wielkopolski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Na co się poświęciłem, to muszę wykonać"
Grób ks. Streicha był odtąd otaczany kultem, a od 2017 r. toczył się rozpoczęty z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego proces beatyfikacyjny. Jego postulatorem był ks. Wojciech Müller.
Reklama
W rozmowie z o. Stanisławem Tasiemskim, publikowanej przez Vatican News, ksiądz Müller podkreślił, że już na wiele tygodni przed śmiercią ksiądz Streich dostawał pogróżki, w kościele wybijano szyby, pobito stróża nocnego kościoła. A tydzień przed śmiercią jego zabójca, działacz komunistyczny Wawrzyniec Nowak, podszedł do konfesjonału i powiedział księdzu, że go zabije. Przeciwnikom Kościoła nie podobało się, że ks. Streich porwał za sobą parafian, zbudował kościół, że był powszechnie lubiany. Sam ksiądz być może spodziewał się najgorszego. Zachowała się jego wypowiedź, w której stwierdza: „Na co się poświęciłem, to muszę wykonać”.
Msza św. beatyfikacyjna w sobotę o 11.00
Jak informuje Konferencja Episkopatu Polski, Mszy św. beatyfikacyjnej w najbliższą sobotę będzie przewodniczyć kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Koncelebrować będą m.in. metropolita poznański abp Zbigniew Zieliński i jego poprzednik abp Stanisław Gądecki, a także kard. Stanisław Dziwisz; abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Wojciech Polak, prymas Polski; abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski; abp Adam Szal, metropolita przemyski; bp Damian Bryl, biskup kaliski; biskup sosnowiecki Artur Ważny; poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak oraz biskup pomocniczy senior Zdzisław Fortuniak.
Męczennik za wiarę
Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu beatyfikacyjnego autorstwa Andrzeja Karpińskiego, a uczestnicy uroczystości otrzymają obrazki z modlitwą dziękczynną za beatyfikację. Obraz po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę.
W ramach przygotowania do beatyfikacji w archidiecezji poznańskiej odmawiana jest trwająca 9 miesięcy nowenna, która rozpoczęła się w pierwszy czwartek października 2024 roku.