Reklama

Oko w oko

Korzenie, z których wyrastamy

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 42

Arturo Mari/Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znów wracam do Jana Pawła II, Papieża Polaka – ale jak dzisiaj tego nie robić – „do kogóż pójdziemy”? W znamiennym roku 1979, w czasie swojej pierwszej wizyty w Ojczyźnie, Ojciec Święty, mówiąc o polskości, wołał do młodzieży w Gnieźnie: „Zachowajcie to dziedzictwo, pomnóżcie to dziedzictwo, przekażcie je następnym pokoleniom!”. Tamta młodzież to dzisiaj bardzo dojrzali ludzie – po pięćdziesiątce i starsi. Przeżyliśmy 35 lat od tamtych wielkich spotkań, od tamtego wstawania Polaków z kolan, nabierania odwagi, budzenia się do wolności. Przez kolejne lata życia, pracy, wyborów ludzi władzy, kolejnych rządów – przez 35 lat (!) – świadomie podkreślam, jaki to szmat czasu – tamta młodzież, ówczesna nadzieja Jana Pawła II („Jesteście nadzieją świata, jesteście moją nadzieją!”), zbudowała obecną Polskę. W jakim miejscu jesteśmy z punktu widzenia przeciętnego obywatela, żyjącego daleko od „tajemnej wiedzy”, ludzi powstałych układów, interesów, podziałów, różnego rodzaju służb, wpływów i dochodów? Brak pracy, pozamykane, wyprzedane wielkie zakłady, stocznie, huty, kopalnie i inne dochodowe, znane na świecie firmy z branż takich, jak farmaceutyka, przetwórstwo i produkcja spożywcza; wielka emigracja młodych „za chlebem”, zubożenie społeczeństwa, a przy tym – upadek ideowości, patriotyzmu, często karykaturalne naśladownictwo Zachodu i ogólny pęd, tak naprawdę nie wiadomo dokąd i po co. Podsumowują to wszystko ostatnie wydarzenia w Polsce, tragiczne i kompromitujące nas, nie tylko teraz żyjących, ale wszystkie pokolenia, które walczyły o dobre imię Polski, o jej wielkość i właściwe miejsce w świecie. Oddawali oni życie, by ocalić każdą piędź ojczystej ziemi, a gdy to stawało się niemożliwe, ginęli za honor, by słowo: „Polska” brzmiało dumnie. Dzisiaj premier polskiego rządu, niejaki Tusk Donald, mówi, że nic się nie stało! A w mediach – sensacyjne dyskusje toczą się o tym, kto nagrał polityków, zamiast o tym, co i jak mówią ludzie rządzący Polską! Wielkim krajem w środku Europy! Ojczyzną Jana Pawła II, Ojczyzną Kościuszki, Pułaskiego, Piłsudskiego, Paderewskiego, Żołnierzy Wyklętych, generała Fieldorfa, rotmistrza Pileckiego, bohaterów spod Monte Cassino, Tobruku, Falaise, Bredy, obrońców Londynu i wielu innych miejsc na całym świecie! My, Polacy, mamy wspaniałe korzenie („Nie podcinajcie sami tych korzeni, z których wyrastamy!” – mówił Jan Paweł II) – to nas określa, to nas zobowiązuje, o tym nie wolno zapominać! Nie możemy pozostawać obojętni, bo nie wybaczą nam tego młodzi i przyszłe pokolenia, coraz częściej sięgające do historii, wzorców, ludzi niezłomnych, w ostatnim półwieczu niszczonych przez wrogów narodu polskiego, wrogów obcych i rodzimych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-07-01 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rita jest wielką orędowniczką

2025-05-23 12:15

[ TEMATY ]

św. Rita

Chlebowo

Zdzisław Szcześniak

W kościele pw. św. Józefa 22 maja odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rity

W kościele pw. św. Józefa 22 maja odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rity

Każdy może się do niej modlić, bo każdy w jej życiorysie, w jej historii, znajdzie siebie – mówił ks. Grzegorz Cyran, podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Rity w kościele św. Józefa w Chlebowie k. Gubina.

W kościele pw. św. Józefa 22 maja odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rity. Święta od róż od 13 lat jest tam obecna w znaku relikwii i wyprasza potrzebne łaski w sprawach trudnych i beznadziejnych. Do Chlebowa co roku przybywa coraz więcej ludzi. Przybywają różnych zakątków diecezji. Podobnie było 22 maja podczas uroczystości odpustowych. Tego dnia Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Cyran, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie. W kazaniu kapłan zauważył, że św. Rita, to obok św. Ojca Pio, najbardziej czczona święta we Włoszech. – Wszyscy ją kochają, dlatego że cierpiała jak Chrystus i cierpiała jak prawdziwy człowiek. W zasadzie wszystkie biedy, jakie są możliwe w domu, w rodzinie, dotknęły Ritę. Każdy może się do niej modlić, bo każdy w jej życiorysie, w jej historii, znajdzie siebie – mówił ks. Cyran i dalej zauważył, że na łożu śmierci, święta poprosiła swoją kuzynkę, która przy niej czuwała o różę i dwie figi – symbol słodyczy – jedną dla siebie, a drugą dla Jezusa. – Komu św. Rita daje drugą figę, gdzie widzi Jezusa? W nas, w ludziach, którzy ją proszą od wieków, żeby im pomagała, żeby dała im spróbować słodyczy Pana. I daje, pośród cierpień, pośród nienawiści, pośród wielkich krzyży, Rita jest wielką orędowniczką. Pan Bóg włożył w jej ręce cudowne dary, ale te dary przychodzą przez krzyż i największą chwałę dają Bogu ci, którzy ze św. Ritą te krzyże dźwigają – podkreślił ks. Cyran.
CZYTAJ DALEJ

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Oddany Bogu, potrzebującym i Polsce

2025-05-23 23:26

Zdjęcie udostępnił Antoni Wiatr

    Odszedł od nas wielki człowiek, przyjaciel. Całym życiem służył Bogu i Polsce!

W wieku 97 lat zmarł 15 maja prof. Zbigniew Chłap - wielki patriota, żołnierz Szarych Szeregów, od września 1980 r. organizator i członek Solidarności inicjator, organizator i przewodniczący Stowarzyszenia Lekarze Nadziei w Krakowie, nasz wielki przyjaciel. Całym życiem był oddany Bogu, potrzebującym i Polsce.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję