Obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego zgromadziły mieszkańców Lublina i regionu na Mszy św. i rodzinnym pikniku historycznym.
Uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski zostały zorganizowane przez Samorząd Województwa Lubelskiego. – Koronacja Bolesława Chrobrego była wyraźnym sygnałem dla ówczesnej Europy, że Polska wchodzi do grupy najstarszych i najważniejszych cywilizacji europejskich, dlatego ta rocznica powinna być dla nas wszystkich powodem do dumy. Jubileusz powinien nam, Polakom, przypominać, że jesteśmy narodem, który wie, po co powstał i czego dokonał przez tysiąc lat swojej historii – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski, zapowiadając milenijne wydarzenia, przygotowane przez komitet honorowy obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego w Województwie Lubelskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niezwykle barwne święto z udziałem przedstawicieli różnego szczebla władz, służb mundurowych oraz instytucji i organizacji społecznych rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej, sprawowana przez abp. Stanisława Budzika. Jak powiedział metropolita, milenijne obchody wpisały się w radosny czas rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Leona XIV. – Módlmy się, aby nowy papież spełnił wszystkie pokładane w nim nadzieje, aby mógł długo i owocnie służyć Kościołowi – zaapelował ksiądz arcybiskup.
Odnosząc się do koronacji, abp Stanisław Budzik podkreślił, że było to przełomowe wydarzenie w dziejach Polski. – Podniesienie księcia Bolesława do rangi króla symbolizowało nie tylko suwerenność polityczną, ale także umocnienie jego władzy i prestiżu państwa w wymiarze międzynarodowym; odegrało też ogromną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków i wzmacniało chrześcijański charakter młodego państwa. Koronacja stanowiła symboliczne uznanie Polski za pełnoprawnego członka społeczności chrześcijańskiej Europy. Za panowania Chrobrego pojawiło się po raz pierwszy określenie Polski jako narodu – przypomniał abp Budzik. Metropolita wskazał na wielką rolę Chrobrego w umacnianiu w Polsce wiary chrześcijańskiej; pierwszy król miał świadomość tego, że Kościół jest ważnym elementem w dziele integracji młodego piastowskiego państwa oraz w umacnianiu pozycji na arenie międzynarodowej. – Bolesław Chrobry chętnie kontynuował dzieło chrystianizacji, rozpoczęte przez jego ojca Mieszka I, wspierał organizację Kościoła w Polsce, doprowadził do utworzenia niezależnej metropolii gnieźnieńskiej, a także patronował misjom chrześcijańskim. Pierwszy król wspierał budowę kościołów i klasztorów, które pełniły funkcje religijne, ale też edukacyjne i administracyjne – wyliczał.
Arcybiskup Budzik podkreślił, że dzięki staraniom Bolesława Chrobrego „Polska została wpisana na trwałe w krąg cywilizacji łacińskiej, zyskała silną pozycję jako chrześcijańskie państwo w Europie, a jego polityka kościelna legła u podstaw tożsamości narodowej i kulturowej naszej Ojczyzny”.