Reklama

Głos z Torunia

Jubileusz parafii Mariackiej w Grudziądzu

15 sierpnia grudziądzka parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętuje 80-lecie istnienia. Przypomnijmy jej genezę i życie religijne w pierwszych przedwojennych latach

Niedziela toruńska 32/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rocznica

ZE ZBIORÓW MARKA PRABUCKIEGO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu 1920 r. po powrocie Pomorza do Macierzy zaznaczył się w Grudziądzu znaczny wzrost ludności katolickiej. 2 kościoły nie mogły pomieścić rzeszy wiernych, więc 1 lipca 1934 r. biskup chełmiński Stanisław Wojciech Okoniewski w miejsce kuracji wydzielonej ze wschodniej części rozległej parafii farnej św. Mikołaju w Grudziądzu powołał samodzielny ośrodek duszpasterski. Aby nie czekać, aż stanie nowy kościół, pozyskano budynek „Bazar” przy ul. Moniuszki, siedzibę towarzystw i organizacji. Jego salę widowiskową zaadaptowano na kaplicę, która otrzymała wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwszym proboszczem parafii liczącej wtedy ok. 5 tys. wiernych został ks. dr Antoni Pastwa.

15 sierpnia 1934 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aktu poświęcenia kaplicy dokonał wikariusz generalny ks. prał. Paweł Kurowski, a uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. dr Pastwa. Pasterskiego błogosławieństwa udzielił zebranym sufragan chełmiński bp Konstantyn Dominik i w gorących słowach polecił nową parafię opiece Maryi. Po południu parafia przeżywała drugą wielką uroczystość – Dzień Katolicki. Na Stadionie Miejskim przy ul. Radzyńskiej (obecnie Hallera) odbyła się manifestacja, podczas której poświęcono Grudziądz Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urzędowe rozgraniczenie nowej parafii od dotychczasowej parafii pw. św. Mikołaja nastąpiło 1 października 1934 r. Już w listopadzie odbyło się poświęcenie barokowej monstrancji i relikwiarza. Dar dla nowej parafii na znaczną na owe czasy sumę 1050 zł ofiarowali, dobrowolnie się opodatkowując, pracownicy parowozowni. W lutym 1935 r. odbyło się pierwsze w historii parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej; nowo zakupione stacje poświęcił proboszcz parafii św. Mikołaja ks. prał. Bolesław Partyka. Wielkim świętem była pierwsza w parafii Msza św. prymicyjna odprawiona w czerwcu 1935 r. przez ks. Arnolda Goetzego.

Reklama

Ważną rolę w życiu parafii odgrywały także organizacje katolicko-społeczne: Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, Katolickie Stowarzyszenie Kobiet, Katolickie Stowarzyszenie Mężów, Stowarzyszenie Dzieciątka Jezus, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej i Męskiej, Stowarzyszenie Żywego Różańca, Bractwo Najświętszego Sakramentu, Bractwo Kolejarzy pod opieką św. Józefa (ufundowało ołtarz boczny ku czci swojego Patrona), Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Konferencja Męska św. Wincentego à Paulo oraz chór kościelny z prezesem ks. Pawłem Szynwelskim. Urzędnicy Pomorskiej Izby Skarbowej ufundowali drugi boczny ołtarz, Najświętszego Serca Pana Jezusa, przed którym w pierwsze piątki miesiąca odprawiano wotywę.

Po 2 latach pracy w parafii ks. dr Pastwa został proboszczem parafii farnej, a jego miejsce zajął ks. Ludwik Gasiński, wyświęcony w 1927 r. W lipcu 1936 r. odbyło się uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza na urząd. Po pierwszej Mszy św. w nowej parafii proboszcz spotkał się z przedstawicielami organizacji należących do Akcji Katolickiej. Był to czas prężnego działania katolików świeckich. Katolickie Stowarzyszenie Mężów urządziło w uroczystość Trzech Króli w 1938 r. w Teatrze Miejskim przedstawienie pt. „Po kolędzie”, widowisko śpiewno-taneczne na motywach ludowych. Ważnym wydarzeniem duszpasterskim były misje w marcu 1938 r., które zakończyły się uroczystym poświęceniem krzyża misyjnego na zakupionym placu, gdzie miał stanąć nowy kościół. Na początku sierpnia 1938 r. powstał komitet jego budowy. Podczas odpustu 15 sierpnia 1938 r. ks. Gasiński odprawił Mszę św. w intencji budowy i budowniczych, a po południu podczas Nieszporów dokonał poświęcenia obrazu kanonizowanego 4 miesiące wcześniej patrona Polski św. Andrzeja Boboli, autorstwa Feliksa Lesińskiego z Grudziądza. W maju 1939 r. bp Okoniewski udzielił m.in. młodzieży sakramentu bierzmowania i poświęcił odbudowane po pożarze Pomorskie Zakłady Ceramiczne. W niedzielę 13 sierpnia 1939 r. odbył się w Teatrze Miejskim i jego ogrodach festyn parafialny dla zdobycia funduszy na budowę upragnionej świątyni parafialnej. Niestety, wybuch wojny przerwał prace. Krzyż na placu budowy został zniszczony przez członków Selbstschutzu. Aresztowany 4 października 1939 r. ks. Ludwik Gasiński wywieziony został w kierunku Chełmna i rozstrzelany prawdopodobnie w Klamrach. Pierwszego proboszcza ks. dr. Pastwę Niemcy rozstrzelali 11 listopada w Księżych Górach. Budowę nowego kościoła podjęto 40 lat później.

15 sierpnia, w dzień odpustu parafialnego, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzić będzie 80-lecie istnienia. Z tej okazji o godz. 16 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. Zdzisław Syldatk, dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas. Po Eucharystii na terenie przykościelnym odbędzie się festyn parafialny pod hasłem: „Trzy godziny dla rodziny”.
Do przeżywania jubileuszu we wspólnocie parafialnej zaprasza proboszcz ks. kan. Krzysztof Zalewski

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Ojciec Święty

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

święty

rocznica

kanonizacja

Archiwum Alicji Chołyst i Anny Trzeźwińskiej

Radość z kanonizacji

Radość z kanonizacji

Przed wieloma laty na drzwiach pokoju młodego seminarzysty Karola Wojtyły koledzy umieścili kartkę z napisem: „przyszły święty”. Ten sympatyczny klerycki żart stał się proroctwem. Na pogrzebie Jana Pawła II, podobnie jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, wołano: „santo subito”. 27 kwietna 2014 r., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Papież Polak został wyniesiony na ołtarze, ukazany całemu światu jako wzór chrześcijańskiego życia. Jan Paweł II pozostaje jednocześnie przy nas tak bliski jako ukochany święty, który mówi: „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie”

Karolina postanowiła wyruszyć do Rzymu wraz z grupą przyjaciół studentów. Jeden z kolegów miał duży, stary samochód, który wciąż się psuł. Można więc powiedzieć, że ta podróż była pielgrzymką zaufania. Studenci doświadczali podczas podróży Bożej opieki i bez większych przeszkód po kilku dnach dotarli do Rzymu. Najtrudniejszym doświadczeniem jednak, jak opowiada Karolina, było dojście na Plac św. Piotra. Polacy, którzy pamiętają papieskie pielgrzymki, przyzwyczajeni są do porządku. Zawsze wyznaczone były konkretne sektory, służby porządkowe wskazywały drogę. Włosi nie przejmują się aż tak bardzo organizacją. Karolina wraz z innymi studentkami postanowiła wyruszyć wcześniej, już w środku nocy, aby bez problemów dotrzeć na Plac św. Piotra i zająć jakieś odpowiednie miejsce. Po kilku godzinach marszu wszyscy pielgrzymi, tysiące ludzi, utknęli w jednym miejscu. Wejście na plac było jeszcze zamknięte, a z tyłu pojawiały się nowe osoby. W pewnym momencie ścisk był tak wielki, że Karolina przestała dotykać stopami ziemi. Wszystko, co pamięta z tamtych chwil, to niesamowity dyskomfort i ból. W ciągu kilkadziesiąt minut trwania w tym „imadle” przez jej głowę przechodziły rozmaite myśli. I nagle Karolina poczuła w sercu jakieś tajemnicze wezwanie do modlitwy. Zaczęła modlić się własnymi słowami, modlić się na Różańcu i ofiarowała swoje cierpienie w intencjach, z jakimi przyjechała do Rzymu. Jednocześnie w jej myślach przewijały się wspomnienia związane z cierpieniem Ojca Świętego, który w ostatnich latach swojego życia bohatersko zmagał się z wieloma chorobami. Wszystko to trwało kilka godzin i w końcu, nad ranem otworzono wejścia na plac. Karolina była bardzo zmęczona, obolała, ale właśnie to doświadczenie cierpienia okazało się w tajemniczy sposób duchowym centrum jej pielgrzymowania. W końcu studenci dotarli na Plac św. Piotra. Po nocy oczekiwania i bólu nadszedł przepiękny dzień, dzień chwały Bożej. Wschód słońca odsłaniał w majestatyczny sposób figury Apostołów nad fasadą Bazyliki św. Piotra. Pielgrzymi, setki tysięcy ludzi z całego świata, oczekiwali na Mszę św., jedyne w swoim rodzaju święto czterech papieży: Jana XXIII, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Wydarzenie kanonizacji było wielkim, historycznym wydarzeniem, ale najwspanialsze są indywidualne historie i przeżycia ludzi, którzy doświadczyli „świętych obcowania”. Kanonizacja jest zawsze darem dla całego Kościoła. Osoba świętego jest jakby no nowo podarowana wierzącym. Wszystko to dokonuje się w świetle Zmartwychwstania Pańskiego. Pan Bóg otworzył tego dnia niebo dla wielu osób, które kochają Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję