Kult maryjny jest żywy, a ludzie od wieków wypraszają tutaj wiele łask. Tak jest do dziś - mówi redemptorysta o. Grzegorz Gut, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.
- Dwa tygodnie temu przyszło do kancelarii małżeństwo z małym dzieckiem. Chcieli dać świadectwo. Dziewczynka ma dwa lata. Mieli diagnozę lekarską, że nigdy nie będą mieli dzieci, do tego doszła postępująca choroba u tej pani. Jeden ksiądz zachęcił ich, żeby przyjechali do Tuchowa. Byli na odpuście, pomodlili się, a miesiąc później na badaniach wyszło, że choroba się wycofuje, a kobieta jest w ciąży. Dziś mają dwójkę dzieci. Zuzię nazwali cudem Matki Bożej Tuchowskiej - dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Próśb do Matki Bożej Tuchowskiej jest bardzo dużo - przyznaje kustosz sanktuarium.
- W każdą środę o godzinie 18.00 mamy nowennę. Jest wiele próśb, są one czytane i czytane i się nie kończą. To prośby o zdrowie, o umocnienie w wierze, wyzwolenie z nałogów, a także o powołania kapłańskie i zakonne.
Za wstawiennictwem Matki Bożej Tuchowskiej od wieków trwa także modlitwa w intencji powołań zakonnych i kapłańskich. Podczas odpustu właśnie w tej intencji przyjdą pielgrzymki piesze z różnych rejonów diecezji tarnowskiej. Będą to Pielgrzymki: Sądecka, Brzeska, Mielecka, Bocheńska, Limanowska.
Reklama
Grupy wychodzą w odpowiednim dla siebie czasie. To dwu i trzydniowe trasy, by wspólnie wejść do sanktuarium w Tuchowie w najbliższą niedzielę 6 lipca i uczestniczyć w Mszy Świętej o godz. 15.00, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Wielki Odpust Tuchowski potrwa do 9 lipca. Dziś 2 lipca w sanktuarium modlą się m.in. chorzy, pracownicy służby zdrowia, DPS-ów, hospicjów, a także członkowie Akcji Katolickiej, Caritas, Rycerstwa Niepokalanej. Codziennie zaproszone są różne grupy. W kolejnych dniach będą to m.in. kapłani, seniorzy, myśliwi, kolejarze, dzieci, młodzież, rodziny, samorządowcy, nauczyciele, rolnicy.
W tuchowskiej świątyni znajduje się słynący łaskami cudowny obraz, który został sprowadzony w połowie XVI wieku. Obraz przedstawia Matkę Najświętszą z Dzieciątkiem Jezus. Maryja trzyma swego Syna na lewej ręce, w prawej różę, która jest związana z krzewem różanym, wizją apokaliptyczną i ogrodem rajskim.
Pielgrzymi mogą zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne oraz ruchomą szopkę. W krajobraz Tuchowa wpisały się także barwne odpustowe kramy.
Sanktuarium w Tuchowie, mieście leżącym przy drodze z Tarnowa do Nowego Sącza, jest najważniejszym ośrodkiem kultu maryjnego w diecezji tarnowskiej. Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo-wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej.
Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.
Kustoszami sanktuarium są redemptoryści.