Jest to inicjatywa samorządu województwa świętokrzyskiego oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trasa z Nowej Słupi czyli niebieski szlak na szczyt Łysej Góry nazywana jest „Drogą Królewską”. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających tędy do relikwii Krzyża Świętego. Szli tędy m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, czy Michał Korybut Wiśniowiecki. Przy wejściu na szlak w Nowej Słupi znajduje się kamienna figura pielgrzyma zwana Emerykiem.
Podczas piątkowej konferencji prasowej marszałek Renata Janik, członek zarządu województwa i prezes ROT Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz, radny sejmiku i dyrektor ROT WŚ Marcin Piętak, radny sejmiku Kazimierz Mądzik oraz ojciec Rafał Kupczak, superior klasztoru na Świętym Krzyżu opowiedzieli o szczegółach tego przedsięwzięcia.
Jak wyjaśniali, trasa autokaru została wypracowana na przestrzeni lat i odpowiada potrzebom różnych grup turystów.
Reklama
- Dzięki temu połączeniu turyści dostaną się bezpośrednio z Kielc na Łysą Górę - Święty Krzyż, a osoby wędrujące przez główne pasmo Gór Świętokrzyskich - czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny przez Łysicę na Święty Krzyż - mogą wrócić z Łysej Góry do Świętej Katarzyny, a niezmotoryzowani turyści dzięki tej darmowej linii dotrą do największych atrakcji Gór Świętokrzyskich - podkreślała marszałek Renata Janik.
- Do dyspozycji turystów oddajemy komfortowy, klimatyzowany autokar, wyposażony w ekrany z materiałami promującymi region. Na miejscu, w autobusie będzie przewodnik turystyczny, który podczas podróży będzie opowiadał o walorach przyrodniczych i turystycznych regionu oraz historii mijanych miejsc. Już uruchomiona jest rezerwacja miejsc na kolejne kursy, zachęcamy do korzystania - mówiła Anita Koniusz.
Piechurzy z pewnością doceniają przystanki w pobliżu Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, w szczególności w Świętej Katarzynie. Rodziny z dziećmi mają ułatwiony dojazd do Parku Legend i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi czy też Świętokrzyskiej Zagrody Kultury i Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
Z kolei ojciec Rafał Kupczak, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, dziękował Zarządowi Województwa za uruchomienie bezpłatnego autobusu, przypominając, że dojazd na Święty Krzyż środkami transportu publicznego jest praktycznie niemożliwy. - A przecież nie każdy ma samochód, a i sam wjazd prywatnym samochodem na Święty Krzyż nie jest możliwy, poza uczestnictwem w nabożeństwie - podkreślał ojciec Rafał Kupczak. - Ten autobus to znakomite uzupełnienie i danie szansy dotarcia na Święty Krzyż osobom, które nie korzystają z prywatnych samochodów.
Autobus turystyczny na Święty Krzyż, to pojazd marki Irizar, wyposażony w klimatyzację, wygodne fotele oraz ekrany, na których podczas jazdy wyświetlane będą filmy promujące region.
Autobus zatrzymuje się na 11 przystankach na trasie, m.in. w Ciekotach, Wilkowie, Świętej Katarzynie, Bielinach i w Nowej Słupi. Jeździć będzie w każdy weekend (sobota i niedziela) 2 x dziennie, od 5 lipca do 28 września tego roku.