Od czasu beatyfikacji ks. Popiełuszki uroczystości 19 października zmieniły swój charakter. Wcześniej skupiano się na jego śmierci i modlono się o wyniesienie męczennika na ołtarze. Teraz kościół św. Stanisława Kostki jest już sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki, a data jego śmierci jest liturgicznym wspomnieniem żoliborskiego męczennika. Zmieniamy też akcenty naszego świętowania. Dziś 19 października jest największym odpustem w naszym sanktuarium. Dlatego też nie skupiamy się tak bardzo na śmierci Błogosławionego, ale na jego narodzinach dla nieba mówi „Niedzieli” ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Dialog świętych
Przygotowania do 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki idą całą parą. Tego dnia na Żoliborz może przyjechać nawet kilkanaście tysięcy ludzi z całej Polski. Organizacja tego przedsięwzięcia jest więc wielkim wyzwaniem. Trzonem jest kilkuosobowy zespół ludzi, ale praktycznie wszyscy, którzy na co dzień są związani z naszą parafią mają rozpisane konkretne zadania mówi ks. Brzeziński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Msza św. odpustowa oraz koncert odbędzie się we wnętrzu kościoła. Dla tych, którzy nie zmieszczą się w świątyni, zostaną na placu przed sanktuarium ustawione telebimy. Uroczystości będą też transmitowane przez telewizję (Trwam i TV Republika).
Reklama
Koncert będzie nawiązywał do świętości życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chcemy pokazać, że został on wyniesiony na ołtarze nie tylko dlatego, że został zamordowany. On także żył jak święty tłumaczy ks. Brzeziński.
W tym roku nie zabraknie odniesień do św. Jana Pawła II, który był wielkim mistrzem dla ks. Popiełuszki. Wybraliśmy teksty ks. Jerzego o św. Janie Pawle II oraz słowa Papieża o skromnym kapłanie z warszawskiego Żoliborza. To będzie dialog dwóch świętych Kościoła.
Coraz więcej pielgrzymów
Gdy ludzie dowiedzieli się o badaniu cudu za wstawiennictwem Błogosławionego, zaczęli przychodzić na grób ks. Jerzego. Zwiększyła się liczba pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do naszego Sanktuarium mówi ks. Brzeziński. Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki również odnotowuje wzmożone zainteresowanie. Tylko w ostatnią sobotę mieliśmy 18 grup zorganizowanych i wiele osób indywidualnych. Przez jeden dzień odwiedziło nas 700 osób mówi Dariusz Starko, przewodnik. Dlatego też Ksiądz Proboszcz zdecydował, że muzeum będzie otwarte codziennie.
* * *
Ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest dla mnie wzorem tego, jak należy przeżywać swoje kapłaństwo. Gdy został zamordowany, ja miałem prawie 18 lat, czyli wkraczałem w dorosłe życie. Doskonale pamiętam atmosferę tamtego czasu. Uważam, że śmierć ks. Popiełuszki zmieniła moje myślenie zarówno o sprawach duchowych, jak i społecznych. Posługiwanie w tej wyjątkowej parafii jest dla mnie zaszczytem, ale także wyzwaniem. (as)