Już po raz 19. na Jasnej Górze odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych oraz pielgrzymka tego środowiska. Temat konferencji brzmiał: „Rodzina – pocieszenie dla chorego czy powód do zmartwień”. W spotkaniu, które odbywało się w dniach 22-24 stycznia 2015 r., uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, kapelani, wolontariusze i inne osoby zaangażowane w opiekę paliatywną i hospicyjną.
– To bardzo szczególna misja, dlatego modlimy się za was i o błogosławione owoce, o to wszystko, co w zamiarze Bożym jest potrzebne i wam, i chorym, do których Bóg was posyła – powiedział w Kaplicy Matki Bożej do uczestników Mszy św. 22 stycznia o. Wojciech Dec, paulin. Kapelan częstochowskiego hospicjum ks. Tomasz Knop, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię, powiedział m.in.: – By pracować w hospicjum, trzeba mieć powołanie, ale gdy Bóg powołuje, to wyposaża w zdolności, daje także siłę. Podkreślił również, że często zadajemy sobie pytanie, co możemy zrobić w imię Jezusa i dla Jezusa, ale najistotniejsze jest to, aby z Nim być.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ważne przesłanie przekazał uczestnikom jasnogórskiego spotkania abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. 23 stycznia. – Odkrycie Jezusa i Jego miłości dokonuje się nie tyle na drodze wspinaczki po stromych ścieżkach rozumowych dociekań, ile właśnie poprzez wiarę, która jest innym sposobem poznawania i drogą prowadzącą do miłości – podkreślił. Ksiądz Arcybiskup przywołał scenę z filmu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, w której dziecko pyta swoją babcię, co to znaczy Bóg. Babcia w odpowiedzi bierze dziecko w ramiona, przytula i pyta: „Co czujesz? – Kocham Cię – woła dziecko. Oto, co znaczy Bóg”. Niech Maryja za łaską Chrystusa da nam poczucie takiej miłości w codziennej posłudze w rodzinach, hospicjach, gdziekolwiek jesteśmy posłani – życzył na zakończenie abp Depo.
Przewodniczącą Komitetu Naukowego Konferencji była dr n. med. Jadwiga Pyszkowska – konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej w woj. śląskim i woj. opolskim. Wykłady wygłosili m.in.: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska, dr hab. n. med. Zbigniew Bohdan, ks. dr hab. Antoni Bartoszek, ks. dr Tomasz Knop, prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko.
– Tegoroczną konferencję poświęciliśmy rodzinie, aby przypomnieć tak bardzo oczywisty fakt, że dla ciężko chorego i zbliżającego się do kresu życia pacjenta to rodzina odgrywa rolę najważniejszą – powiedziała Anna Kaptacz, prezes Stowarzysznia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. – W opiece paliatywnej zajmujemy się nie tylko pacjentem, ale i jego rodziną, bo jakość życia pacjenta, jego stan psychiczny i przeżywane dolegliwości fizyczne rzutują na jakość życia rodziny. Jesteśmy wdzięczni abp. Wacławowi Depo za piękne i głębokie przesłanie. My właśnie musimy przytulać naszych chorych, co nie zawsze oznacza dosłownie fizyczne przytulenie – chociaż niektórzy pacjenci i tego oczekują; chodzi o troskliwość, pochylenie się nad chorym, empatyczne czuwanie przy nim i czułość, o której mówi także papież Franciszek.