Reklama

Z Polski

List gratulacyjny Prezydium KEP do prezydenta elekta Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie!

Prosimy o przyjęcie serdecznych gratulacji z okazji wyboru na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

Pierwsze informacje medialne mówią o przechyleniu szali zwycięstwa w dużej mierze przez ludzi młodych. Większość rodaków, w tym także młodzi, łączy z Pańską prezydenturą wiele nadziei. Spełnienie płynących z tej funkcji zadań – z Bożą pomocą – będzie możliwe, jeśli uda się osiągnąć porozumienie w obliczu najtrudniejszych wyzwań. Ufamy, że wysiłek wszystkich Rodaków w czasie Pańskiej prezydentury będzie umacniany świadomością wspólnej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i świat.

Życzymy Panu Prezydentowi skutecznego jednoczenia Polaków wokół spraw najważniejszych dla Polski oraz darów Ducha Świętego w sprawowaniu najwyższego urzędu w Państwie. Niech światło Ducha Świętego towarzyszy Panu Prezydentowi w podejmowaniu ważnych decyzji i w codziennej służbie dla Rzeczypospolitej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski –

Reklama

Abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański, przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński – sekretarz generalny KEP

Warszawa, dnia 25 maja 2015 r.

Wręczenie aktu wyboru na prezydenta

Prezydent elekt Andrzej Duda – człowiek i prawnik z klasą

Prezydent elekt Andrzej Duda odebrał 29 maja akt wyboru na prezydenta RP. Uroczystość miała miejsce w Sali Białej pałacu w Wilanowie.

Zaświadczenie o wyborze w imieniu Państwowej Komisji Wyborczej wręczył przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który podkreślił, że konstytucja stanowi, iż prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Przypomniał przy okazji, że Andrzej Duda reprezentował śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W ocenie przewodniczącego PKW ówczesna postawa Andrzeja Dudy świadczyła o „klasie człowieka i prawnika”.

Prezydent elekt podziękował Polakom za wybranie go na ten urząd i zapewnił, że rozumie swoje powołanie jako służbę całemu narodowi. Zwracając się do polityków, zaapelował:

– Chciałbym prosić, aby w tym okresie przejściowym zachowali państwo powagę w pracach parlamentarnych i rządowych i aby nie dokonywano poważnych zmian ustrojowych ani takich, które mogą budzić emocje i kreować konflikty.

(Red.)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miłość świadczona innym jest największym dobrodziejstwem dla nas samych, którzy zdobywamy się na okazywanie miłości.

Krótko

• Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła, że Bronisław Komorowski do końca kadencji rezygnuje z podejmowania istotnych decyzji.

• Kampania urzędującego prezydenta mogła kosztować 19 mln zł. Sztab Andrzeja Dudy wydał na kampanię kilka milionów mniej.

• Rząd zdecydował, że Polska przyjmie 60 rodzin z objętej wojną Syrii. Fundacja Estera, która zajmuje się tą sprawą, chciała umieścić w Polsce 300 rodzin.

• Sejm zdecydował o podwyższeniu od 2016 r. budżetowych wydatków na obronę. Do tej pory stanowiły one 1,95 proc. PKB, a zostaną podniesione do poziomu 2 proc. PKB.

• Paweł Kukiz jest politykiem, któremu Polacy ufają najbardziej – wynika z najnowszego badania CBOS, które przeprowadzono przed drugą turą wyborów. Za byłym wokalistą zespołu „Piersi” plasują się Andrzej Duda oraz Bronisław Komorowski. Kukizowi ufa 58 proc. badanych.

• Po kampanii wyborczej powrócił temat lokalizacji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezydent elekt Andrzej Duda twierdzi, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. Władze Warszawy nie zgadzają się z tym pomysłem. Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że lokalizacja pomnika pod Pałacem Prezydenckim nie jest możliwa ze względu na opinię konserwatora zabytków.

• Senator Tadeusz Kopeć opuścił PO, motywując tę decyzję faktem, że partia ta skręciła w lewą stronę, co kłóci się z jego osobistymi poglądami.

• Frank znowu poszybował w górę. Pod koniec maja kurs szwajcarskiej waluty, w której duża grupa Polaków zaciągnęła kredyty hipoteczne, przekroczył 4 zł. Banki zaproponowały, że dopłacą do rat, ale tylko wtedy, kiedy frank osiągnie 5 zł.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję