Reklama

Ze świata

Ocena referendum w Irlandii

Uznanie związków jednopłciowych to przegrana ludzkości

Prawne uznanie związków partnerskich między osobami tej samej płci w Irlandii oznacza przegraną nie tylko zasad chrześcijańskich, ale także ludzkości. W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował wyniki referendum na Zielonej Wyspie z 24 maja br., w którym Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją zawierania związków jednopłciowych.

Kardynał przypomniał, że Kościół zawsze chronił rodzinę opartą na związku dwóch osób odmiennych płci, toteż – jak wyznał – wyniki irlandzkiego referendum budzą w nim „wielki smutek”. Zaznaczył, że – jak podkreślił arcybiskup Dublina Diarmuid Martin – Kościół musi liczyć się z tą rzeczywistością, ale musi też pamiętać o tym, „aby umacniać całe swoje zaangażowanie i podejmować wysiłki na rzecz ewangelizowania również naszej kultury”.

(RV)

Izrael

Protest szkół chrześcijańskich

Reklama

Przed izraelskim Ministerstwem Oświaty w Jerozolimie 27 maja br. odbyła się bezprecedensowa demonstracja prawie 700 uczniów, ich rodziców, nauczycieli i duchownych szkół chrześcijańskich. – Chcemy być traktowani jak inni, zarówno pod względem finansowym, jak i wolności nauczania – powiedział ks. Abdel Masih Fahim, dyrektor Biura Szkół Chrześcijańskich. Do placówek tych, prowadzonych przez różne Kościoły, uczęszcza w Izraelu 30 tys. uczniów, z czego tylko połowa to chrześcijanie. Od lat władze Izraela ograniczają ich finansowanie: w ciągu ostatniej dekady zmniejszyło się ono o 45 proc.

Szkoły chrześcijańskie są zaliczane do kategorii szkół „uznanych, ale niepublicznych” i otrzymują od ministerstwa częściowe dofinansowanie. Pozostałą część kosztów związanych z ich utrzymaniem pokrywają rodzice uczniów. Odczuwają to zwłaszcza rodziny Arabów izraelskich, których dochody są na ogół poniżej średniej krajowej.

(KAI)

Francja

Polonijna pielgrzymka

Wuroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 14 maja br. (we Francji jest to dzień wolny od pracy) prawie 100-osobowa grupa Polaków mieszkających w Lotaryngii przybyła do 200-letniej bazyliki Matki Bożej Dobrej Pomocy w Saint-Avold, na granicy niemiecko-francuskiej. Duszpasterstwo polskojęzyczne w tej części Francji, w diecezji Metz, prowadzi ks. Stanisław Sokół TChr. Większość pielgrzymów urodziła się już na tej ziemi, w okresie II wojny światowej, w rodzinach polskich górników.

Reklama

Pielgrzymi wnieśli na Mszę św. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który od kilkunastu lat na stałe znajduje się w bocznej kaplicy tej bazyliki.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, który podziękował zgromadzonym rodakom za trwanie w wierze i wierność Maryi, Królowej Polski.

Po południu odbyła się procesja z obrazem Matki Bożej i zostało odprawione nabożeństwo majowe. Modlono się w języku francuskim, polskim, białoruskim i słoweńskim. Konferencję wygłosił ks. René Krauzewicz, urodzony we Francji w polskiej rodzinie.

(Ks. W.W.)

* * *

Z otwartego Wieczernika dziejów wołam: Pójdziemy ku przyszłości! Weźmijcie Ducha Świętego.

Jan Paweł II

Krótko

• Rosja koncentruje wojska i ciężki sprzęt przy granicy z Ukrainą. Część wozów bojowych nie ma oznakowań, a żołnierze nie noszą dystynkcji – informują zachodnie źródła.

• Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego informacje o stratach w ludziach w operacjach specjalnych w czasie pokoju zostały uznane za tajemnicę państwową.

• Wizytę w Rosji odwołał wiceprzewodniczący niemieckiego parlamentu Johannes Singhammer, w reakcji na niewpuszczenie przez Rosjan na ich teren innego niemieckiego deputowanego, zaangażowanego w sprawy Ukrainy.

• Strona internetowa patriarchy Cyryla cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu trzech pierwszych dni, które upłynęły od uruchomienia strony, odwiedziło ją ponad milion osób, a ok. 82 tys. internautów zapisało się jako stali obserwujący.

• David Cameron odwiedził europejskie stolice, chcąc wysondować warunki dalszej przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. Eurosceptyczne brytyjskie społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się w tej sprawie w trakcie referendum, które obiecał brytyjski premier.

• Śledczy z USA i Szwajcarii zatrzymali w różnych częściach świata 14 działaczy centrali piłkarskiej FIFA. Są podejrzani o korupcję i pranie pieniędzy. Korzyści majątkowe, które zgarnęli podejrzani, mają przekroczyć 150 mln dol.

• Stany Zjednoczone chcą, aby na czerwcowym szczycie liderzy UE podtrzymali sankcje wobec Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie. Takie zdanie wyraził wiceprezydent USA Joe Biden.

• Izraelski sąd skazał na 8 miesięcy więzienia za korupcję byłego premiera tego kraju (w latach 2006-09) – Ehuda Olmerta. Adwokaci byłego polityka zapowiedzieli apelację.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję