Reklama

Kiedy sumienie jest wystawione na próbę

„Ktoś, kto woli raczej oddać życie, niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie” – mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty w Skoczowie, 22 maja 1995 r.

Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 42

Agnieszka Konik-Korn

Prof. Bogdan Chazan podkreślał, że z powołania lekarza wynika, iż jest on w służbie życia, a nie śmierci

Prof. Bogdan Chazan podkreślał, że z powołania lekarza wynika, iż jest on w służbie życia, a nie śmierci

Równo 20 lat od słynnej papieskiej wypowiedzi w Skoczowie na temat sumienia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zebrali się lekarze, prawnicy, etycy i politycy, by podjąć dyskusję na temat: „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Jeden z Nas, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII, Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II UPJPII oraz polską delegację grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Patronem medialnym wydarzenia była m.in. „Niedziela”.

Konferencję otworzył kard. Stanisław Dziwisz, wielki kanclerz UPJPII, który z wdzięcznością zwrócił się do jej organizatorów: – Dziękuję za podjęcie tego niezwykle ważnego i aktualnego tematu, szczególnie w czasie, kiedy sumienia wielu ludzi, zwłaszcza lekarzy i farmaceutów, są wystawione na próbę – mówił.

Reklama

W pierwszej części spotkania głos zabrali prawnicy (wśród nich prof. Andrzej Zoll, dr hab. Aleksander Stępkowski), którzy m.in. tłumaczyli, jakie są prawne możliwości skorzystania z klauzuli sumienia. – Wolność jednostki jest czymś pierwotnym i dopóki ustawa nie przewiduje ograniczeń, to człowiek jest wolny w swoim postępowaniu i nie może być zmuszony do działań lub zaniechań sprzecznych z jego wolą – mówił prof. Zoll.

Osobą, której obecność na konferencji z pewnością przyciągnęła wielu słuchaczy, był prof. Bogdan Chazan. Lekarz, który w ubiegłym roku został zwolniony z funkcji dyrektora warszawskiego Szpitala im. Świętej Rodziny za to, że nie zgodził się na wykonanie aborcji dziecka poczętego metodą in vitro, które miało wiele wad genetycznych, opowiedział zebranym, jak wyglądała cała sytuacja, która w mediach przedstawiana była wybiórczo i jednostronnie. Prof. Chazan mówił też, że dziś od lekarza oczekuje się, by spełniał żądania pacjenta, nawet, gdy są one szkodliwe. Dodał, że preferowany jest model lekarza neutralnego moralnie i religijnie. – Bez poglądów, konformista z przekonania lub po przejściach. Ma spełniać życzenia pacjentów – mówił profesor. Jednak z powołania lekarza wynika, że jest on w służbie życia, a nie śmierci. Profesor ze smutkiem zauważył, że dziś lekarzom dołożono zawód sędziego, który ma zdecydować, czy dziecko będzie żyło, czy nie. To samo dotyczy osób starszych. – Może powinniśmy wykształcić specjalistów od aborcji, a lekarzom dać spokój? – pytał retorycznie i podkreślał, że lekarz powinien być adwokatem dziecka, osoby starszej, nieraz nawet wbrew opinii jego prawnych opiekunów. Zachęcał także, by prowadzone były statystyki, z jakiego powodu rzeczywiście w Polsce dokonuje się aborcji, bo na dzień dzisiejszy takie dane nie istnieją. Przedłużające się oklaski po wystąpieniu prof. Chazana – jak słusznie zauważył prowadzący dyskusję o. dr hab. Jarosław Kupczak OP – oznaczały, że dziękujemy profesorowi za wiele więcej niż tylko referat.

Marek Jurek zwracał uwagę na fakty odwracania prawa i manipulacji medialnej, które często decydująco wpływają na przebieg spraw. Przypomniał m.in. tzw. sprawę Agaty, 14-latki, która zaszła w ciążę z kolegą. Potrzebę dokonania aborcji tłumaczono wówczas niepełnoletniością rodziców dziecka, co jednak nie widnieje w konstytucyjnym zapisie dopuszczającym aborcję z powodu zagrożenia dla zdrowia matki, choroby dziecka lub ciąży wynikającej z gwałtu. W sprawie Agaty żaden z tych przypadków nie miał miejsca. Marek Jurek zauważył, że prokuratura nigdy nie podjęła żadnych kroków ani przeciwko sprawcy, ani w sprawie.

Wszystkie wygłoszone referaty uzupełniały się wzajemnie, a licznie zgromadzona publiczność miała możliwość zadawania pytań prelegentom. Organizatorzy przygotowali również dla przybyłych poradnik „Bioetyka dla młodych”, który rozdano uczestnikom konferencji.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję