Reklama

Damy i rycerze w katedrze polowej

Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, ani w cynizm, który niszczy. Otwórzmy oczy, aby dostrzec biedę i biednych ludzi. Niech nasze ręce ścisną ich ręce, aby poczuli ciepło naszej obecności i braterstwa – apelował abp Władysław Ziółek w homilii skierowanej do dam i rycerzy Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika.

Eucharystia sprawowana 23 maja br. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie bezpośrednio poprzedziła uroczystość przyjęcia do zakonu nowych członków. Obrzędu inwestytury dokonał sam wielki mistrz zakonu. JE gen. dyw. Tadeusz Kaczor pasował na damy i rycerzy 13 postulantów.

Reklama

Założony w 1326 r. przez Karola Roberta Andegaweńskiego, króla Węgier, zakon jest religijnym braterstwem kawalerów i dam. Jego członkami są osoby świeckie, które w życiu kierują się hasłami: pokora, lojalność i służba dla wspólnego dobra.

– Nasza działalność skoncentrowana jest na pracy charytatywnej. Wspieramy osoby prywatne, szkoły, świetlice środowiskowe i domy dziecka. Dla tych ostatnich przygotowujemy np. paczki żywnościowe i prezenty gwiazdkowe oraz organizujemy imprezy z okazji Dnia Dziecka – powiedziała „Niedzieli” Małgorzata Stępniewicz, wielki szpitalnik zakonu.

Obecnie Zakon Rycerski św. Jerzego Męczennika ma charakter międzynarodowy. Jego członkowie niosą pomoc charytatywną ludziom ubogim na Węgrzech i na Słowacji oraz w Anglii i Holandii. Od 2006 r. zakon działa również w Polsce.

Reklama

W naszym kraju opiekunem duchowym dam i rycerzy spod znaku św. Jerzego Męczennika jest abp Władysław Ziółek. Do zakonu w Polsce należy obecnie ok. 200 osób, ale z każdym rokiem szeregi braterstwa powiększają się o kilkanaście nowych osób. Zawsze jednak odbywa się to z rekomendacją dotychczasowych członków zakonu. – Aby dołączyć do zakonu, należy m.in. żyć zgodnie z tradycją oraz szerzyć wartości chrześcijańskie – powiedziała „Niedzieli” Małgorzata Stępniewicz.

Uroczystości w katedrze polowej WP zakończyła ceremonia przyznania wyróżnień osobom wybitnie zaangażowanym w realizację ideałów zakonu. Następnie damy i rycerze Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika udali się do miejsc pamięci narodowej, aby złożyć kwiaty.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję