Reklama

Przejdą przez Bramę Miłosierdzia

Młodzież reprezentująca co najmniej 40 państw przyjedzie pod koniec lipca 2016 r. do Krakowa. Światowe Dni Młodzieży będą więc największym wydarzeniem religijnym w Polsce ostatnich lat. Już wiemy, jak będą przebiegały

Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 54

Andrzej Tarwid

Kierujemy się zasadą, aby skromnymi środkami osiągnąć cel oraz by powstałe struktury służyły całemu społeczeństwu po zakończeniu ŚDM – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji nt. Światowych Dni Młodzieży

Kierujemy się zasadą, aby skromnymi środkami osiągnąć cel oraz by powstałe
struktury służyły całemu społeczeństwu po zakończeniu ŚDM – powiedział
kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji nt. Światowych Dni Młodzieży

Jeszcze dokładnie nie wiadomo ilu wiernych będzie modliło się razem z papieżem Franciszkiem na krakowskich Błoniach. Ale szacunki wskazują, że może być ich nawet 2,5 mln, z tego milion z Polski. Ponadto do tej pory Komitet Organizacyjny ŚDM (KO ŚDM) otrzymał potwierdzenia, że z Włoch przyjedzie 120 tys. pielgrzymów, a z Francji 60 tys. Duże grupy młodych przybędą również z: Czech, Węgier, Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii i Niemiec. Natomiast spoza Europy najwięcej wiernych przybędzie z Brazylii i Filipin oraz z Australii, USA, Kanady.

Wydarzenie religijne i państwowe

To, co nas czeka w lipcu 2016 r., będzie wydarzeniem religijnym i państwowym – przypomniał bp Artur Miziński 29 maja br. podczas konferencji prasowej nt. ŚDM. – W tym zakresie istnieje jasny podział: Kościół bierze na siebie wszystkie sprawy połączone z finansowaniem, które dotyczą spotkań kościelnych, religijnych. Natomiast władze prosimy o zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednią infrastrukturę – dodał kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący KO ŚDM 2016, i podkreślił: – Kierujemy się zasadą, aby skromnymi środkami osiągnąć cel oraz by powstałe struktury służyły całemu społeczeństwu po zakończeniu ŚDM.

Reklama

Już od marca 2015 r. działa specjalny zespół rządowy, który zajmuje się przygotowaniami do wizyty papieża Franciszka oraz wsparciem organizacji ŚDM. Na czele tego komitetu stoi minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. – Po stronie państwowej będzie leżał obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, czyli działania policji, a także działania Biura Ochrony Rządu, jeśli chodzi o głowę państwa, którą jest papież Franciszek – mówił min. Cichocki.

Przedstawiciel Rady Ministrów zadeklarował również, że władze zamierzają pomóc tym pielgrzymom, którzy muszą dostać wizę, aby wjechać do Polski.

Błonia i „Campus Misericordiae”

Główne wydarzenia ŚDM odbywać się będą w dniach 26-31 lipca na krakowskich Błoniach i na „Campus Misericordiae” pod Wieliczką. Poprzedzą je „Dni w Diecezjach” (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników. Potem wszyscy razem ruszą do stolicy Małopolski, gdzie 26 lipca rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży.

Reklama

Spotkanie młodych katolików zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem biskupa miejsca – kard. Stanisława Dziwisza. Będzie to pierwsze z pięciu tzw. wydarzeń centralnych, czyli takich, w których wezmą udział wszyscy uczestnicy ŚDM. – Kolejne cztery będą miały miejsce w następnych dniach. A będą to: ceremonia powitania Ojca Świętego (28 lipca), nabożeństwo Drogi Krzyżowej (29 lipca) oraz czuwanie z Ojcem Świętym (30 lipca) i niedzielna Msza św. powołaniowa (31 lipca) – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO ŚDM.

Poza wydarzeniami centralnymi zorganizowanych zostanie także ponad 300 spotkań w grupach językowych. Odbędą się one m.in. w świątyniach i na stadionach. Z kolei na placach i w teatrach przez cztery dni będzie trwał Festiwal Młodych.

Pielgrzymka w Roku Miłosierdzia

Ważnym wydarzeniem ŚDM 2016 będzie też „Katecheza w Drodze”. – Przeżywamy Rok Miłosierdzia, a jednym z jego elementów jest odbycie pielgrzymki miłosierdzia. Grupy pielgrzymów wyruszą do sanktuariów Jana Pawła II, s. Faustyny i Bożego Miłosierdzia. Trasa z centrum miasta do tych sanktuariów będzie zwieńczona przejściem przez Bramę Miłosierdzia – powiedział ks. Suchodolski.

Znamy listę proponowanych miast, które papież Franciszek może odwiedzić w trakcie wizyty w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Zgodnie z wstępnymi ustaleniami, mógłby on odwiedzić następujące miasta:

1. Poznań – w nawiązaniu do 1050. rocznicy chrztu Polski

2. Gniezno – spotkanie ekumeniczne

3. Częstochowa – spotkanie z ruchami maryjnymi

4. Warszawa – międzynarodowe spotkanie wolontariuszy

5. Kraków – Światowe Dni Młodzieży.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję