Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Fotografie i wspomnienia

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2015, str. 7

[ TEMATY ]

album

MR

Ks. Paweł Danek prezentuje nowy album o zwia?zkach Papiez˙a z nasza? ziemia?

Ks. Paweł Danek prezentuje nowy album o zwia?zkach Papiez˙a z nasza?
ziemia?

W Bielsku-Białej na dziedzińcu Zamku Sułkowskich 21 maja odbyła się promocja albumu „Był wśród nas”, poświęconemu osobie Jana Pawła II i jego związkom z Podbeskidziem.

Na zlecenie wydawnictwa diecezji bielsko-żywieckiej „Anima Media” prace nad stroną tekstową publikacji wzięła na swoje barki Aleksandra Mrowiec. – Nie chciałam mówić własnym językiem. Patrzyłam na zdjęcia i szukałam tekstu, który będzie komentarzem. Założyłam sobie, że to on sam będzie nam opowiadał, będzie wskazywał, co jego zdaniem jest ważne – tłumaczyła Aleksandra Mrowiec. Efektownej promocji wydawnictwa, której rozwinięciem był pokaz papieskich zdjęć, towarzyszyła również sprzedaż publikacji.

Reklama

Zawartość albumu z omówieniem poszczególnych części zaprezentował ks. Paweł Danek – dyrektor „Anima Media”. Po jego wystąpieniu głos zabrał ks. Eugeniusz Nycz, który wspominał zjazd koleżeński kapłanów, w którym uczestniczył oraz ich wspólną wizytę w Ciścu, gdzie w przeciągu jednej nocy wzniesiono mury kościoła. – Kard. Karol Wojtyła był wtedy z nami i musiał zobaczyć tę budowę. Całym rocznikiem pojechaliśmy więc do Ciśćca, aby się temu z bliska przyjrzeć – mówił ks. Nycz.

„Jesteśmy pewni i przekonani, że swej świątyni się doczekamy. Będą się dzieci wszystkie modliły, by się cygańskie wróżby spełniły” – Barbara Mucha cytowała fragment przemówienia, którym witała na Złotych Łanach kard. Karola Wojtyłę, gdy na nieco ponad dwa tygodnie przed konklawe wizytował swą ostatnią polską parafię. – Niewiele pamiętam z tamtych chwil. Byłam wtedy bardzo mała. Miałam tylko 7 lat. Pozostały mi jednak w głowie słowa Kardynała, który powiedział do mnie: „Pierwszy raz widzę Cygankę o tak jasnych włosach” – wspominała Barbara Mucha.

Biskup senior Tadeusz Rakoczy wspominał, jak Papież opowiadał o wycieczkach z bratem Edmundem na Szyndzielnię, o jego doskonałej pamięci, gdy wymieniał po latach stacje kolejowe położone między Wadowicami a Bielskiem-Białą, oraz gdy wykazywał się znajomością górskiej topografii. – Przed przyjazdem Papieża do Bielska wypisałem sobie na kartce wysokość beskidzkich szczytów, które moglibyśmy, jadąc ze Skoczowa, zobaczyć. Niestety zapomniałem wziąć ją z sobą. Dlatego też, gdy jechałem z Papieżem papamobile, cytowałem je z pamięci. Nie były to jednak dokładne dane, bo Jan Paweł II wykrzyknął: „Ależ skąd”. I zaczął wymieniać faktyczną wysokość tych gór. I pomyśleć, że on to wszystko pamiętał. Gdyby nie więź, jaką żywił do tego terenu, tego z pewnością by nie było – mówił bp Tadeusz Rakoczy.

2015-06-03 10:46

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy krążek grupy TGD

„Góry do góry” to pierwszy singiel zapowiadający płytę Małe TGD Góry do góry, który w sprzedaży już od 29 września.

Małe TGD to dziecięcy zespół wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Chór TGD doczekał się nowego pokolenia wokalistów, którzy w naturalny sposób łączą młodzieńczy entuzjazm z pasją śpiewania. Zespół tworzy 11-osobowa reprezentacja Szkółki TGD prowadzonej od kilku lat przez Kamilę Pałasz i Piotra Nazaruka.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję