Reklama

Niedziela Częstochowska

Pod egidą Jasnogórskiej Matki

Prawie 900 absolwentów liceum i 450 gimnazjum. 230 uczniów dzisiaj. To rzeczywistość „pierwszej katolickiej”, czyli 25-letniego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i 10 lat młodszego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie

Niedziela częstochowska 23/2015, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

Grażyna Kołek/Niedziela

Uczniowie i absolwenci wypełnili szczelnie aulę o. Augustyna Kordeckiego

Uczniowie i absolwenci wypełnili szczelnie aulę o. Augustyna Kordeckiego

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przyszli na Jasną Górę, bo tu wszystko się zaczęło. Przyszli, żeby w czasie Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej dziękować za opiekę i prosić o dalszą. Ale i o umiejętne wykorzystanie tego, co Pan Bóg dla nich przygotował.

Już na samym początku uroczystości zwrócił na to uwagę abp Wacław Depo: – Anioł Gabriel, kiedy powiedział wprost: Maryjo, nie bój się, jesteś Bogu potrzebna, jesteś błogosławiona, szczęśliwa – mówił podczas jubileuszowej Eucharystii. – Ale jednocześnie jesteś obdarowująca łaską, zostajesz zobowiązana do współpracy w zbawieniu ludzi. Dlatego przychodzimy do Niej dzisiaj, prosząc, abyśmy wykonali nasze zadania, wykonali to, co Pan Bóg nam przygotował – podkreślał.

Najlepsza Patronka

Reklama

Dwie szkoły – jeden budynek, jedna dyrekcja, jedna wspólnota, jeden program wychowawczy i formacyjny, a od 25 maja jedna Patronka – Matka Boża Jasnogórska. Dlaczego właśnie Ona? – Kiedy 18 lat temu zastanawialiśmy się nad wyborem patrona liceum – tłumaczył Robert Jaczyński, zastępca dyrektora częstochowskiego „katolika” – odkryliśmy, że nie może być lepszej patronki niż Matka Boża – ta, którą Pan Bóg wybrał, żeby opiekowała się Jego Synem. Więc my także przyjęliśmy Ją jako naszą Matkę, wypisując na sztandarze słowa z Ewangelii według św. Jana: „Oto Matka twoja”.

Wczoraj i dziś

W drugi dzień Zielonych Świątek Jasna Góra – najpierw Kaplica Matki Bożej, później aula o. Augustyna Kordeckiego była miejscem, gdzie można było niemal dotknąć ćwierćwiecza życia szkoły. O początkach mówił „Niedzieli” ks. Stanisław Gancarek, inicjator KLO w Częstochowie: – Wyraziłem dzisiaj Bogu wielką wdzięczność, że pragnienia, które dał mi jeszcze jako klerykowi, ziścił i potwierdził istnieniem szkoły i dzieła prowadzonego przez SPSK. To odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji. Chcę zapewnić naszych uczniów i absolwentów, że noszę ich w sercu i codziennie się za nich modlę – dodał.

Oprócz jubileuszów, podsumowań, wspomnień i oficjalnych przemówień z gratulacjami – pojawiło się nadanie gimnazjum imienia Matki Bożej Jasnogórskiej i poświęcenie sztandaru oraz ślubowanie gimnazjalistów. Liceum wśród śmiechu i łez pożegnało też swoich tegorocznych maturzystów. A to wszystko przeplatane było śpiewem i słowem uczniów potraktowanym przez nich z przymrużeniem oka.

Integralny rozwój

Reklama

Warto zaznaczyć, że szkoła dba o integralny rozwój człowieka. Podkreślają to uczniowie, którzy czują się w niej u siebie, na swoim miejscu, którzy wiedzą, że w każdej sytuacji – czy to szkolnej, czy życiowej mogą liczyć na swoich wychowawców.

– Szkoły katolickie troszczą się nie tylko o wiedzę, ale danie człowiekowi mądrości – mówi Maria Chodkiewicz, dyrektor SPSK i wiceprezes stowarzyszenia – zakorzenienie w wartościach, umiejętne korzystanie w tej wiedzy, troska o rozwój człowieka w każdej sferze – moralnej, duchowej, społecznej rozumianej jako wychowanie do miłości. Ogarnięty jest więc cały człowiek.

Na jubileuszową uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele miasta, instytucji szkolnych i oświatowych, posłowie, władze SPSK i oczywiście obecni i dawni pracownicy szkoły.

Więcej informacji o szkole: www.klig.czest.pl i „Niedziela” nr 21.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukcesy uczniów katolickich szkół

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

wyróżnienie

Ks. Zbigniew Chromy

Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez świdnicką Caritas

Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez świdnicką Caritas

Trwają wakacje. Przed nami zapowiadana przez rząd reforma oświatowa, której pierwszym widocznym etapem jest likwidacja egzaminów szóstoklasistów. Reforma według zapowiedzi zacznie się w roku 2017. Wtedy dzieci z obecnej klasy piątej nie pójdą po klasie szóstej do pierwszej klasy gimnazjum. Zaczną naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej. Będzie to wyzwanie także dla dwóch katolickich szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Caritas Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję