Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto Braci Szkolnych

Polska prowincja Braci Szkolnych świętowała 15 maja br. swoje 50-lecie. Uroczystości, połączone ze wspomnieniem św. Jana de La Salle, założyciela zgromadzenia i patrona nauczycieli, odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie oraz w szkole przy ul. Pułaskiego, założonej i prowadzonej przez Braci. W uroczystościach uczestniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Niedziela częstochowska 23/2015, str. 7

[ TEMATY ]

jubileusz

Anna Wyszyńska

Uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo

Uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo

Prowincjał – br. Marian Szamrej – na początku Mszy św. powitał gości i wyjaśnił historyczne uwarunkowania działalności zgromadzenia. – Wiele osób pyta, dlaczego świętujemy 50-lecie, skoro Bracia Szkolni są obecni w Polsce o wiele dłużej. Rzeczywiście, Bracia przybyli na ziemie polskie w 1903 r., a w Częstochowie osiedlili się w roku 1922 w celu utworzenia tutaj domu formacyjnego. Administracyjnie byliśmy częścią prowincji austriackiej, a po II wojnie światowej zostaliśmy połączeni z prowincją czechosłowacką, którą kierował br. Alfons Słaboszewski. Naszą sytuacją zainteresował się kard. Stefan Wyszyński, który podkreślał, że zgromadzenie jest Kościołowi w Polsce bardzo potrzebne. Dzięki jego staraniom utworzono w Polsce prowincję, a jej pierwszym wizytatorem został br. Stanisław Rybicki – mówił.

Wychowywać w duchu prawdy i miłości

Abp Wacław Depo podkreślił, że uroczystość jest dziękczynieniem Bogu za dar św. Jana de La Salle i za Zgromadzenie Braci Szkolnych, które wychowuje dzieci przez prawdę i miłość. Zwracając się do młodzieży i rodziców, podkreślił, że każde pokolenie musi na swój sposób odkryć piękno i radość wiary. Wiara, która jest łaską, angażuje to, co mamy najbardziej własnego: intelekt, serce, wolność i głęboką relację z Bogiem, który działa w naszym wnętrzu.

Reklama

Z Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że nawet tak silny i nieustraszony apostoł, jakim był św. Paweł z Tarsu, przeżywał chwile wahań i lęku, wtedy Pan Bóg umacniał go słowami: „Przestań się lękać, przemawiaj, bo Ja jestem z tobą”. To doświadczenie uczy, że należy ufać Panu Bogu bardziej niż własnym planom. Od wieków jesteśmy świadkami wypaczania prawdy, fałszywe oskarżenia dotyczyły Apostołów, dotyczyły także Jezusa. – Prawda jest zawsze atakowana przez kłamstwo – zauważył. – Dziś mało się mówi o umiłowaniu prawdy, bo to jest temat niemodny, zwłaszcza w czasie kampanii wyborczych – podkreślił Ksiądz Arcybiskup. Dodał, że prawda stanowi dewizę dotyczącą wychowania w szkołach Braci Szkolnych. – Dzieci i młodzież, które nie znają smaku prawdy, ulegną kłamstwu i iluzji, w których doskonaleniu specjalizuje się świat, a wszelka iluzja jest pozorem prawdy, pozorem wartości i godności ludzkiej – podkreślił Metropolia Częstochowski.

Mówiąc o wychowaniu, przypomniał bł. Matkę Teresę z Kalkuty, która nawiązała kiedyś dialog z rodzicami niepełnosprawnej dziewczynki, którzy powiedzieli jej, że córka jest dla nich nauczycielką miłości, uczy ich miłości poprzez cierpienie. – Módlmy się za wstawiennictwem św. Jana de La Salle, abyśmy mogli odpowiedzieć na jego miłość przez codzienną służbę w naszych rodzinach i naszych wspólnotach – powiedział na zakończenie.

Ubogi wśród ubogich

W dalszej części uroczystości, jaka odbyła się w szkole, uczniowie przedstawili biografię i charyzmat urodzonego w 1651 r. w Reims we Francji św. Jan de La Salle, który otrzymał doskonałą formację intelektualną i ascetyczną w seminarium Saint-Sulpice w Paryżu. Po przedwczesnej śmierci rodziców musiał wrócić do domu, by zająć się dziesięciorgiem młodszego rodzeństwa.

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął w 1678 r. Ubolewał nad stanem szkół we Francji i brakiem dostępu do edukacji rzesz dzieci i młodzieży. Zaangażował się w tworzenie szkół dla ubogich oraz formację nauczycieli dla szkół, w których przeprowadzono wiele reform – m.in. wprowadzono zasadę bezpłatności nauczania, a łacinę zastąpiono językiem francuskim. Stopniowo grupa nauczycieli przekształciła się we wspólnotę zakonną, która z czasem przyjęła nazwę: Bracia Szkół Chrześcijańskich.

Bracia nie przyjmują święceń kapłańskich, by całkowicie poświęcić się pracy pedagogicznej. Mimo perswazji otoczenia św. Jan de La Salle zrezygnował z godności kanonika, a podczas surowej zimy 1684/85 swój majątek rozdał potrzebującym. Stał się ubogim wśród ubogich. Był wielokrotnie oskarżany przez związek nauczycielski, który nie godził się z jego reformami. Pozostawił liczne książki, m.in. „Prowadzenie szkół chrześcijańskich”, „Obowiązki chrześcijanina” oraz „Zasady chrześcijańskiej grzeczności i kultury”. 15 maja 1958 r. św. Pius XII ogłosił św. Jana de La Salle patronem nauczycieli.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz parafii

Parafia pw. św. Brata Alberta w Puławach świętowała srebrny jubileusz istnienia. Za 25 lat budowania materialnej i duchowej świątyni wspólnota dziękowała Bogu i ludziom podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Mimo że starania o utworzenie parafii sięgają 1982 r., to dopiero obecność ks. Aleksandra Zenia, który przybył do Puław jesienią 1986 r. nadała planom założenia nowej parafii odpowiedniego dynamizmu. Misja budowy kościoła, z jaką kapłan został skierowany do Puław, trafiła na żyzną glebę ludzkich serc, spragnionych obecności Boga. Dzięki wytrwałej modlitwie i współpracy ks. Zenia i wiernych już w sierpniu 1988 r. mógł powstać samodzielny ośrodek duszpasterski, dedykowany świętemu związanemu z Puławami - Albertowi Chmielewskiemu. Patron „dobry jak chleb” stał się już na zawsze wzorem, najpierw dla nowej parafii, a z czasem dla całego miasta, które zostało oddane jego opiece.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję