Reklama

Niedziela Podlaska

Sokołów Podlaski

Wieczór autorski Danuty Kalinowskiej

Niedziela podlaska 23/2015, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

Lech Zakrzewski

Bohaterką spotkania była Danuta Kalinowska (w środku)

Bohaterką spotkania była Danuta Kalinowska (w środku)

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim 13 maja odbył się kolejny „Wieczór przy świecach”. Spotkanie poetyckie, którego bohaterką była Danuta Kalinowska – poetka, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Seniorynki” działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Spotkanie rozpoczęła Hanna Lecyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przywitała przybyłych gości i bohaterkę wieczoru. P. Danusia, mimo wielu lat pracy z zespołem, który występował w ciągu 12 lat istnienia już 290 razy, a zakładała go będąc już na emeryturze, jest wciąż pełna wigoru. Jak powiedziała Pani Dyrektor, niejedna dwudziestolatka mogłaby jej pozazdrościć ekspresji, weny i optymizmu.

Reklama

Historię życia i twórczości gwiazdy wieczoru przedstawiła Bożena Mrozowska-Gozdołek, opiekunka Klubu Literackiego „Erato” działającego przy bibliotece.

Na początek usłyszeliśmy kilka refleksyjnych wierszy na temat przemijającego życia i piosenkę w wykonaniu zespołu „Seniorynki”. Następnie kilka wierszy poruszających tematykę ważnych wydarzeń, które odcisnęły piętno na wspomnieniach Kalinowskiej, były to m.in. teksty dotyczące osoby i działalności Jana Pawła II, a także tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Kolejną część programu p. Danusia poświęciła mamom. Tej Niebieskiej, której miesiąc maj hołd oddaje, oraz tej ziemskiej, swojej mamie Jadwidze.

Po kolejnych piosenkach przyszedł czas na to, co wszyscy obecni lubią i na co wszyscy czekali, czyli część kabaretową. Usłyszeliśmy kilka humorystycznych wierszy i piosenek, które rozbawiły zapełnioną salę do łez.

Reklama

Potem były kwiaty, życzenia i podziękowania oraz występy przyjaciół z Klubu Literackiego. Bukiety kwiatów od Marii Koc, senator RP i byłej dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, oraz aktualnej dyrektor SOK Iwony Kopiwody przekazała Alina Simanowicz. Słowo od siebie dodał również ks. Dariusz Matuszyński, dyrektor Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim, zauroczony twórczością Danuty Kalinowskiej. Kilka utworów zaprezentowali Michał Soszka grający na pianinie i jego podopieczny Piotr Wincenciak, grający na skrzypcach uczeń Gimnazjum nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

Danuta Kalinowska po latach pracy w zawodzie nauczyciela przeszła na emeryturę i cały swój czas poświęciła działalności społeczno-kulturalnej. Za swoje osiągnięcia była niejednokrotnie odznaczana, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, medalem Działacza Kultury oraz Złotą Odznaką ZNP. Swoją działalnością niesie ona radość, nadzieję i optymizm.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek spotka się w Krakowie z chorymi dziećmi i niepełnosprawną młodzieżą

[ TEMATY ]

pielgrzymka

spotkanie

Franciszek

Franciszek w Polsce

blickpixel/pixabay.com

Papież Franciszek w czasie swojej lipcowej wizyty w Polsce przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą a w Uniwersyteckim Szpitalu w Prokocimiu spotka się z chorymi dziećmi.

W czwartek 28 lipca o godz. 17.00 w Domu Arcybiskupów Krakowskich prezydent Jacek Majchrowski przekaże papieżowi Franciszkowi klucze do miasta. „Prezydent wręczy klucze papieżowi i młodzieży. Odtąd młodzież obejmie rządy w Krakowie, razem z Ojcem Świętym. Taki jest sens moralny tego gestu” – wyjaśniał kard. Stanisław Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję