Reklama

Niedziela Łódzka

XXII Łódzkie Dni Rodziny

Niedziela łódzka 23/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

dni

Dagmara Zalewska

Występy na scenie w parku na Zdrowiu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

Występy na scenie w parku na Zdrowiu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

Kolejne już Łódzkie Dni Rodziny zorganizowano po to, by promować zdrowe, szczęśliwe rodziny i wartości, jakie ze sobą taka rodzina niesie, a więc: miłość, wierność, uczciwość, nierozerwalność małżeństwa, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. I cieszy to, że już po raz XXII mogły takie dni zaistnieć w łódzkiej przestrzeni. Cieszy również liczna frekwencja i aktywność zarówno małżonków, jak i całych rodzin.

Rodzina to cenny dar, o który trzeba prosić, dbać i za który należy Bogu dziękować. Nie zapominajmy o tym. Zwłaszcza teraz, kiedy tak dużo robi się, żeby normalną rodzinę dyskredytować lub pomijać w przestrzeni publicznej.

Reklama

Tegoroczne Łódzkie Dni Rodziny skupiały się wokół tematu: „Małżeństwo zaproszeniem do szczęścia”. I to właśnie z sakramentem małżeństwa związane były dwie główne konferencje zorganizowane podczas obchodów ŁDR.

Seks językiem miłości

Pierwsza dotyczyła seksualności i znaczenia współżycia w małżeństwie. Konferencję otworzył i przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych ks. Stanisław Kaniewski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. W temat wprowadził abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zwracając uwagę na duchowy aspekt współżycia małżonków.

O przeżywaniu aktu seksualnego przez kobietę i mężczyznę mówiła dr Elżbieta Wróblewska, psycholog-seksuolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prelegentka próbowała odpowiedzieć na pytanie: czy mężczyzna i kobieta czują tak samo? Z punktu widzenia seksuologa opowiadała o tym, czym dla kobiet i mężczyzn jest seks i jak podchodzą do współżycia od strony psychicznej, fizycznej i duchowej.

Reklama

O tym, czym jest naturalne planowanie rodziny w życiu małżonków, mówiła Ewa Arendarczyk, doradca życia rodzinnego. W swojej prelekcji w sposób szczególny zwróciła uwagę na fakt, że okresowa wstrzemięźliwość wynikająca z naturalnego cyklu kobiety może budować relacje małżeńskie, a nie je niszczyć. Ks. dr Przemysław Solarski SDB z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie mówił z kolei o etyce seksu małżeńskiego. To temat bardzo ważny dla wielu małżonków, którzy zastanawiają się, co można a czego nie we współżyciu seksualnym. Ks. Solarski wyjaśniał, jakie są granice wolności w seksie. Odpowiadał również na liczne pytania, które padały podczas panelu dyskusyjnego.

Dyskusję poprowadził ks. dr Robert Jaśpiński, dyrektor Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”. Podczas rozmów uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak odkrywać prawdę o ludzkiej seksualności.

SMS czy coś więcej?

Zagadnieniu komunikacji i porozumienia w małżeństwie poświęcone było sympozjum „SMS czy coś więcej – sztuka komunikacji małżeńskiej”. „Masz czasem kłopoty z wyrażeniem tego, co czujesz, myślisz i chcesz przekazać? Bywa, że nie dogadujesz się z żoną, mężem? To tak jak my wszyscy. Przyjdź i poćwicz komunikację” – tak do uczestnictwa w konferencji połączonej z warsztatami zachęcała Agnieszka Pawlak z Centrum Służby Rodzinie. I rzeczywiście tak było. Podczas konferencji jej uczestnicy mieli okazję przekonać się, że szczęśliwe małżeństwa potrafią w codziennym życiu znaleźć sposób, który nie pozwala negatywnym myślom i emocjom wobec partnera wziąć górę nad tymi pozytywnymi. Podczas konferencji prezentowane były metody akceptacji różnic i rozwiązywania konfliktów między małżonkami oraz pomysły na rozwijanie sympatii do małżonka.

Spotkanie poprowadzili psycholodzy i małżonkowie Joanna i Hubert Malinowscy – małżeństwo z 18-letnim stażem, rodzice dwójki dzieci. Joanna zajmuje się psychoterapią młodzieży, dorosłych, par i rodzin, Hubert jest trenerem, prowadzi szkolenia dla wielu grup zawodowych, rozwijające szeroki zakres kompetencji psychologicznych. Nieustannie poszukują w swoim doświadczeniu osobistym oraz w doświadczeniach innych inspiracji, które pozwalają żyć jednością i pokojem.

Imprezy i spotkania

W programie XXII Łódzkich Dni Rodziny znalazło się wiele imprez i spotkań, m.in.: spotkanie absolwentów Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, Rodzinny Rajd Rowerowy do Łagiewnik, festyn „Rodzina się bawi” w parku na Zdrowiu, warsztaty „Piękna, aktywna, blisko dziecka” – spotkanie dla mam z okazji Dnia Matki oraz Zjazd Rodzin Adopcyjnych.

Jak co roku zwieńczeniem Łódzkich Dni Rodziny była pielgrzymka rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach, gdzie małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia oraz zawierzają siebie i swoje rodziny Bożej opiece (ale o tym szerzej już w kolejnym numerze „Niedzieli Łódzkiej”).

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamesznickie Dni Trzeźwości 2018

Niedziela bielsko-żywiecka 37/2018, str. V

[ TEMATY ]

trzeźwość

dni

Monika Jaworska

Panie z KGW prezentują wypieki

Panie z KGW prezentują wypieki

Dzieci, młodzież i dorośli uczestniczyli w Kamesznickich Dniach Trzeźwości 2018. Wydarzenie zapoczątkował 28 lat temu ówczesny proboszcz z Kamesznicy a zarazem diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Władysław Zązel

Jak wówczas podkreślał, zależy mu na propagowaniu trzeźwości, i to czynił z wielkim zapałem, osiągając zamierzone cele. Obecnie dzieło kontynuuje proboszcz ks. Stanisław Joneczko przy współudziale Stowarzyszenia Trzeźwości Klub „Grapka”, którego jest prezesem, i licznych wolontariuszy. Ks. Władysław Zązel również gościł na tegorocznej edycji wraz z osobami ze środowisk trzeźwościowych.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję