Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święty Opiekun Jasła

Niedziela rzeszowska 23/2015, str. 1

[ TEMATY ]

święty

Ks. Janusz Sądel

Wspomnienie św. Antoniego Padewskiego, teologa, franciszkanina, prezbitera, doktora Kościoła katolickiego, patrona Jasła, przypada 13 czerwca.

Antoni z Padwy

Urodził się w 1195 r. w Lizbonie, zmarł w 1231r. w Arcelli k. Padwy, mając zaledwie 36 lat. Pochodził z bogatej rodziny. Zdobył solidne wykształcenie. W roku 1219 został wyświęcony na kapłana, a w rok później bardzo przeżył uroczystość przewiezienia do Coimbry relikwii pięciu męczenników franciszkańskich, którzy ponieśli śmierć w Maroku. Trzeba zaznaczyć również niezwykłą chwilę jego osobistego spotkania z prawdziwym Chrystusem. Pewnej nocy Dzieciątko Jezus nawiedziło Antoniego, ucałowało go, zapewniając o miłości Boga. Z tej przyczyny święty jest przedstawiany z małym Jezusem z Nazaretu na ręku.

Reklama

Zmarł na puchlinę wodną. Kiedy po trzynastu latach otwarto jego trumnę, okazało się, że ciało uległo rozkładowi, poza językiem.

Św. Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, franciszkanów, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich i podróżnych.

Patron Jasła

27 marca 1996 r. Rada Miejska Jasła powzięła uchwałę o ustanowieniu św. Antoniego Padewskiego patronem miasta. Do tego przyczyniło się pewne wydarzenie. Mianowicie w połowie czerwca 1945 r., podczas sprzątania gruzu, pod zwałami cegieł i desek natrafiono na drewnianą podstawę. Okazało się, że figura św. Antoniego, którą znaleziono, z niewielkim uszczerbkiem przetrwała zniszczenie miasta. To wydarzenie zostało uznane za cud. Moment ten odnowił także kult św. Antoniego wśród mieszkańców i był zachętą do dalszej pracy przy odbudowie zniszczonego miasta, a także nowego kościoła. W ten sposób św. Antoni stał się znakiem oraz symbolem odrodzenia miasta.

Cuda wielkiego kaznodziei

Reklama

Św. Antoni znany jest jako cudotwórca. W każdy wtorek o godz. 8 i 18 w jasielskim sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego odbywają się specjalne nabożeństwa, podczas których odczytuje się modlitwy błagalne, wstawiennicze oraz wszelkie prośby skierowane do jasielskiego patrona. Po nich ma miejsce nabożeństwo oraz uczczenie relikwii. Od lat jest tradycją, że w świątyni gromadzą się mieszkańcy Jasła, okolic i innych miejscowości, którzy proszą i dziękują św. Antoniemu. Świadectwem tego jest specjalna Księga podziękowań. Zostają w niej spisywane wszelkie łaski, których ludzie doznają za przyczyną św. Antoniego.

Kościół i klasztor Ojców Franciszkanów

W 1899 r. do Jasła przybyli Ojcowie Franciszkanie. 17 maja 1903 r. biskup przemyski św. Józef Sebastian Pelczar dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę pierwszego kościoła Franciszkanów w Jaśle, a już 31 grudnia 1904 r. nastąpiło poświęcenie nowej świątyni pw. św. Antoniego Padewskiego, znajdującej się wówczas przy ul. Mickiewicza 12. W tym samym roku Antoni Popiel ze Lwowa wykonał ołtarz główny z figurą średniowiecznego kaznodziei. W latach okupacji hitlerowskiej świątynię ograbiono i wysadzono w powietrze. Mimo wielu starań kościoła nie odbudowano. W 1957 r. Franciszkanie uzyskali zgodę na budowę nowego kościoła u zbiegu ulic 3-go Maja i Szopena. Co więcej, przy ul. Mickiewicza 4 znajduje się przychodnia zdrowia. Jest ona budynkiem poklasztornym Ojców Franciszkanów, który jako jedyny zachował się po znajdującym się tu jeszcze przed wojną klasztorze i kościele. W jego zwieńczeniu widnieje zabytkowe malowidło z postacią Matki Bożej. Pamiątką tamtych wydarzeń jest również pomnik św. Antoniego, znajdujący się blisko budynku.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław w Świdnicy

Niedziela świdnicka 5/2015, str. 6

[ TEMATY ]

święty

Ks. Sławomir Marek

Praski pomnik św. Wacława

Praski pomnik św. Wacława

Na początku listopada 2014 r. proboszcz świdnickiej katedry ks. prał. Piotr Śliwka zwrócił się do kard. Dominika Duki – kustosza relikwii św. Wacława – z prośbą o przekazanie relikwii św. Wacława, patrona naszej katedry. Przez wieki postać św. Wacława patronowała nie tylko Czechom, ale również Polakom, gdyż obok św. Wojciecha św. Wacław był drugim czeskim patronem Królestwa Polskiego. Od ponad roku w świdnickiej katedrze każdego 28. dnia miesiąca modlimy się, przyzywając wstawiennictwa św. Wacława, także w intencji bratniego narodu, z którego wywodził się ten święty męczennik. My Polacy mamy bowiem głęboko w pamięci fakt, że chrześcijaństwo przyszło do Polski z Czech, a osobą, która odegrała w tym dziele wielką rolę była bratanica św. Wacława, księżna Dobrawa, żona księcia Mieszka I. Ufamy, że tu, na Dolnym Śląsku, gdzie historycznie to, co czeskie, polskie i niemieckie wzajemnie się przenika, kult tego świętego będzie przyczyniał się do pogłębienia przyjaźni między naszymi narodami w duchu chrześcijańskiego braterstwa.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję