Reklama

Niedziela Rzeszowska

90. rocznica koronacji Figury Matki Bożej Tarnowieckiej

Tarnowieckie korony

Cudowna Figura Matki Boskiej Zawierzenia z Tarnowca pochodzi prawdopodobnie z XV wieku. Wyrzeźbiona przez artystę na terenach dawnych Węgier szybko znalazła się na ziemiach polskich. Przez ponad trzysta lat była czczona w klasztorze Ojców Karmelitów w Jaśle, skąd po kasacie zakonu została sprowadzona do pobliskiego Tarnowca, gdzie znajduje się do dzisiaj

Niedziela rzeszowska 23/2015, str. 6

[ TEMATY ]

koronacja

Matka Boża Tarnowiecka

 Matka Boża Tarnowiecka

Wierni w niedługim czasie zaczęli czcić Figurę jako cudowną i słynącą łaskami, a sami mieszkańcy ziemi jasielskiej w tarnowieckim wizerunku upatrywali swoją Królową. Wyrazem głębokiej wiary ludzi w wyjątkowość i cudowność Figury miało być przyozdobienie Jej złoconymi koronami, wykonanymi z drewna lipowego, gdyż artysta rzeźbiąc Figurę na głowie Matki Najświętszej, umieścił jedynie złocony zwój zwiniętej chusty.

Kult Pani Tarnowieckiej

Z biegiem lat Figura Matki Boskiej Tarnowieckiej stała się celem licznych pielgrzymek z Polski i z sąsiednich państw. Coraz więcej pielgrzymów przybywało, by modlić się u stóp Matki. W związku z rozszerzającym się kultem i szczególną czcią Pani Tarnowieckiej podjęto w XIX wieku starania o akt formalnej koronacji cudownej Figury. Ówczesny proboszcz tarnowieckiej parafii ks. Karol Józef Fischer, późniejszy biskup w Przemyślu, w szczególny sposób zaangażował się w te starania. Sam też, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą sprowadzenia Figury Matki Boskiej do Tarnowca, ufundował srebrne korony dla Maryi i Dzieciątka. Aktu prywatnego nałożenia koron dokonał w 1889 r. kolejny tarnowiecki proboszcz ks. Jan Puzon.

Starania o koronację

Reklama

Kult Pani Tarnowieckiej nieustannie się rozszerzał, a starania o formalną koronację ciągle trwały. Kronika parafialna zanotowała, że w międzyczasie skradzione zostały srebrne korony z głowy Matki Najświętszej i Dzieciątka. Szczególnym czasem w dziejach tarnowieckiego sanktuarium okazał się rok 1925. Wtedy to, po wieloletnich staraniach Kurii Biskupiej w Przemyślu i udokumentowaniu szerokiego kultu Matki Boskiej Tarnowieckiej, Ojciec Święty Pius XI wydał dekret zezwalający na koronację Figury na prawie papieskim. Uroczystego aktu koronacji dokonał 8 września 1925 r. wcześniejszy proboszcz tarnowiecki bp Karol Józef Fischer w asyście innych biskupów i kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych. Do dzisiaj pamiątką tej uroczystości jest marmurowa tablica wmurowana w kaplicy Matki Boskiej. Złote korony nie zdobiły jednak długo głowy Najświętszej Maryi Panny i Dzieciątka. W roku 1938 dokonano profanacji kościoła i skradziono korony zdobiące Figurę. Nowe korony, którymi przyozdobiono Figurę, zostały ponownie skradzione w 1970 r. Obecne korony zdobiące skronie Matki Bożej i Dzieciątka nie mają już takiej dużej wartości materialnej jak poprzednie, gdyż są wykonane z pozłacanej blachy miedzianej, jednak ciągle są wyrazem głębokiej wiary ludu Bożego w cudowność Figury oraz potwierdzają duchowe oddanie się Matce Najświętszej parafian i przybywających pielgrzymów.

Uroczystości rocznicowe

Kult Pani Tarnowieckiej jest ciągle żywy. Każdego roku do sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki. Od maja do października odbywają się Nabożeństwa Zawierzenia, które gromadzą na modlitwie mieszkańców ziemi jasielskiej. Do Tarnowca przybywa także każdego roku Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia i Dzieła Adopcji Dziecka Poczętego.W sanktuarium Matki Boskiej Zawierzenia w Tarnowcu kolejne rocznice koronacji zawsze przeżywano bardzo uroczyście po wcześniejszym duchowym przygotowaniu. W tym roku przypada 90. rocznica koronacji cudownej Figury. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 13 września pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Na to szczególne wydarzenie już dzisiaj pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich czcicieli Matki Najświętszej.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: figura Matki Bożej Fatimskiej została ukoronowana

[ TEMATY ]

koronacja

Figura Matki Bożej Fatimskiej/fot. Graziako

Kard. Stanisław Dziwisz i biskup tarnowski Andrzej Jeż ukoronowali słynącą łaskami figurę Matki Bożej Fatimskiej z tarnowskiego sanktuarium. „Królowej należy się korona, nakładamy więc ją na Jej skroń, a gestem tym chcemy wyrazić Maryi nasz hołd i cześć” – mówił w homilii kardynał Dziwisz. Przekazał on także dla sanktuarium specjalny dar.

„Chcemy, by Maryja królowała w naszych sumieniach i sercach, w naszych rodzinach i środowiskach. Chcemy, by Ewangelia Jej Syna była dla nas fundamentem, prawem i światłem na drogach wiary, nadziei i miłości, w naszym codziennym życiu, w nauce i pracy, w naszej służbie Bogu i bliźnim. Taki jest głęboki sens koronacji” – dodał kardynał w homilii.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję