Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Idźcie na cały świat

Niedziela sosnowiecka 23/2015, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia

Piotr Lorenc

Neoprezbiterzy z bp. Grzegorzem Kaszakiem i bp. Piotrem Skuchą

Neoprezbiterzy z bp. Grzegorzem Kaszakiem i bp. Piotrem Skuchą

Nasza diecezja ma od soboty 23 maja trzech nowych kapłanów. W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego święcenia przyjęli z rąk bp. Grzegorza Kaszaka diakoni – Karol Nędza, Michał Fucia i Arian Łukowicz. Od tego momentu zasilili Prezbiterium Kościoła sosnowieckiego. Ks. Karol Nędza pochodzi z parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ks. Michał Fucia z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu, a rodzinną parafią ks. Adriana Łukowicza jest wspólnota Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach.

– Dzisiaj Kościół powszechny, a w szczególności nasz Kościół sosnowiecki otrzyma wspaniały dar – oto Chrystus podzieli się z trzema diakonami: Karolem, Michałem i Adrianem darem kapłaństwa. Ten wielki dar oznacza dla człowieka wspaniałą przygodę. Ale nie byłoby tych uroczystości, gdyby nie współpraca drogich, kochanych rodziców ze Stwórcą, gdyby nie wychowanie, przykład życia, dzielenie z nimi trosk i radości. Dziękujemy wam za dobro, które uczyniliście oddając Panu Bogu swoje dzieci – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Przypomniał, że być wybranym przez Jezusa na kapłana to wielki zaszczyt, ale jednocześnie wielka odpowiedzialność.

Reklama

– Pan Bóg powierza wam z chwilą święceń nowe zadania. Mocą Chrystusa będziecie pełnić również posługi uświęcania. Za waszym pośrednictwem duchowa ofiara wiernie zostanie udoskonalana przez włączenie w Chrystusową ofiarę, którą będziecie składać własnymi rękami na ołtarzu w sposób bezkrwawy i sakramentalny. Rozważajcie zatem co czynicie, starajcie się wyniszczyć w sobie wszelkie wady i rozwijać nowe życie. Przez chrzest będziecie włączać ludzi do ludu Bożego, w sakramencie pokuty będziecie odpuszczać grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła, będziecie umacniać chorych, namaszczając ich świętym olejem, będziecie sprawować święte obrzędy. Ponadto pójdziecie do świata, aby być głosicielami Dobrej Nowiny, aby nauczać prawd wiary – powiedział Ksiądz Biskup. Hierarcha podkreślił też, że powierzona nowym kapłanom misja głoszenia Ewangelii obejmować ma wszystkich ludzi. – To niełatwe zadanie, będziecie musieli nie raz zastanawiać się jak przekonać współczesnego człowieka, aby szedł za tym, który jest najwspanialszy – Jezusem Chrystusem, aby nie ulegał złym mocom, zwierzchnościom, władzom, bo dziś wielu jest takich, którzy mówią, że są dobrymi nauczycielami, a są wilkami zwodzącymi naszych wiernych – powiedział sosnowiecki Biskup Ordynariusz.

Na koniec zwrócił się do nowo wyświęconych z radą niosącą nadzieję: – Przed wami niewątpliwie niełatwe momenty, ale Pan Jezus nigdy was nie opuści. Kiedy wasze serce napełnione zostanie niepokojem czy strachem przed odpowiedzialnością, jak iść do świata, kiedy może będziecie bali się głosić w pełni Ewangelię, On da wam moc Ducha Świętego. Tylko musicie się na tę moc otworzyć – stwierdził Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

W imieniu nowo wyświęconych kapłanów głos zabrał ks. Karol Nędza. Podziękował na pierwszym miejscu rodzicom, za dar życia i wychowanie oraz wsparcie na drodze do kapłaństwa. Dziękował księżom proboszczom z rodzinnych parafii, za rady i dar modlitwy. Dziękował profesorom i wychowawcom z seminarium, którzy troszczyli się o ich formację duchową i intelektualną. Nie mogło zabraknąć podziękowań dla bp. Grzegorza Kaszaka, za udzielenie sakramentu święceń, za zaufanie, jakim ich obdarzył oraz za modlitwę. – Jesteśmy pierwszym rocznikiem w naszej diecezji, który od początku do końca kończy seminarium pod Twoim patronatem. Dziękujemy bp. Piotrowi Skusze i wszystkim kapłanom, jakich Bóg postawił na drodze naszego życia – powiedział ks. Karol Nędza.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Olsztyn: ks. Janusz Ostrowski przyjął sakrę biskupią

[ TEMATY ]

biskup

święcenia

Episkopat.pl

Bp Janusz Ostrowski

Bp Janusz Ostrowski

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie święcenia biskupie przyjął ks. Janusz Ostrowski. Głównym konsekratorem był metropolita warmiński abp Józef Górzyński, współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz. Poprzednia taka uroczystość w archidiecezji warmińskiej miała miejsce 24 lata temu.

Uroczystości rozpoczęły się się o godz. 11.00 w konkatedrze warmińskiej w Olsztynie. Przewodniczył im i homilię wygłosił metropolita warmiński abp Józef Górzyński, główny konsekrator. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior Edmund Piszcz.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję