Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Idźcie na cały świat

Niedziela sosnowiecka 23/2015, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia

Piotr Lorenc

Neoprezbiterzy z bp. Grzegorzem Kaszakiem i bp. Piotrem Skuchą

Neoprezbiterzy z bp. Grzegorzem Kaszakiem i bp. Piotrem Skuchą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza diecezja ma od soboty 23 maja trzech nowych kapłanów. W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego święcenia przyjęli z rąk bp. Grzegorza Kaszaka diakoni – Karol Nędza, Michał Fucia i Arian Łukowicz. Od tego momentu zasilili Prezbiterium Kościoła sosnowieckiego. Ks. Karol Nędza pochodzi z parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ks. Michał Fucia z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu, a rodzinną parafią ks. Adriana Łukowicza jest wspólnota Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach.

– Dzisiaj Kościół powszechny, a w szczególności nasz Kościół sosnowiecki otrzyma wspaniały dar – oto Chrystus podzieli się z trzema diakonami: Karolem, Michałem i Adrianem darem kapłaństwa. Ten wielki dar oznacza dla człowieka wspaniałą przygodę. Ale nie byłoby tych uroczystości, gdyby nie współpraca drogich, kochanych rodziców ze Stwórcą, gdyby nie wychowanie, przykład życia, dzielenie z nimi trosk i radości. Dziękujemy wam za dobro, które uczyniliście oddając Panu Bogu swoje dzieci – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Przypomniał, że być wybranym przez Jezusa na kapłana to wielki zaszczyt, ale jednocześnie wielka odpowiedzialność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pan Bóg powierza wam z chwilą święceń nowe zadania. Mocą Chrystusa będziecie pełnić również posługi uświęcania. Za waszym pośrednictwem duchowa ofiara wiernie zostanie udoskonalana przez włączenie w Chrystusową ofiarę, którą będziecie składać własnymi rękami na ołtarzu w sposób bezkrwawy i sakramentalny. Rozważajcie zatem co czynicie, starajcie się wyniszczyć w sobie wszelkie wady i rozwijać nowe życie. Przez chrzest będziecie włączać ludzi do ludu Bożego, w sakramencie pokuty będziecie odpuszczać grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła, będziecie umacniać chorych, namaszczając ich świętym olejem, będziecie sprawować święte obrzędy. Ponadto pójdziecie do świata, aby być głosicielami Dobrej Nowiny, aby nauczać prawd wiary – powiedział Ksiądz Biskup. Hierarcha podkreślił też, że powierzona nowym kapłanom misja głoszenia Ewangelii obejmować ma wszystkich ludzi. – To niełatwe zadanie, będziecie musieli nie raz zastanawiać się jak przekonać współczesnego człowieka, aby szedł za tym, który jest najwspanialszy – Jezusem Chrystusem, aby nie ulegał złym mocom, zwierzchnościom, władzom, bo dziś wielu jest takich, którzy mówią, że są dobrymi nauczycielami, a są wilkami zwodzącymi naszych wiernych – powiedział sosnowiecki Biskup Ordynariusz.

Reklama

Na koniec zwrócił się do nowo wyświęconych z radą niosącą nadzieję: – Przed wami niewątpliwie niełatwe momenty, ale Pan Jezus nigdy was nie opuści. Kiedy wasze serce napełnione zostanie niepokojem czy strachem przed odpowiedzialnością, jak iść do świata, kiedy może będziecie bali się głosić w pełni Ewangelię, On da wam moc Ducha Świętego. Tylko musicie się na tę moc otworzyć – stwierdził Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

W imieniu nowo wyświęconych kapłanów głos zabrał ks. Karol Nędza. Podziękował na pierwszym miejscu rodzicom, za dar życia i wychowanie oraz wsparcie na drodze do kapłaństwa. Dziękował księżom proboszczom z rodzinnych parafii, za rady i dar modlitwy. Dziękował profesorom i wychowawcom z seminarium, którzy troszczyli się o ich formację duchową i intelektualną. Nie mogło zabraknąć podziękowań dla bp. Grzegorza Kaszaka, za udzielenie sakramentu święceń, za zaufanie, jakim ich obdarzył oraz za modlitwę. – Jesteśmy pierwszym rocznikiem w naszej diecezji, który od początku do końca kończy seminarium pod Twoim patronatem. Dziękujemy bp. Piotrowi Skusze i wszystkim kapłanom, jakich Bóg postawił na drodze naszego życia – powiedział ks. Karol Nędza.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: białoruski biskup udzielił święceń prezbiteratu i diakonatu

[ TEMATY ]

święcenia

Licheń

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Księży Marianów z Lublina przyjęło w sobotę w bazylice licheńskiej sakrament święceń prezbiteratu i diakonatu z rąk bp. Aleha Butkiewicza, ordynariusza diecezji witebskiej na Białorusi.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego była w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej dniem bardzo radosnym. Polska prowincja Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powiększyła się o dwóch prezbiterów i dwóch diakonów. W czasie Mszy św. odprawionej o godzinie 12.00 wyświęceni zostali: ks. Mateusz Cielecki MIC i ks. Łukasz Gaj MIC oraz dk. Eliasz Sauchanka MIC i dk. Kacper Pawlak MIC.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję